banner

Öğrencilere darbe broşürü dağıtıldı
Milli Eğitim Bakanlığınca, yeni eğitim öğretim yılının ilk gününde, FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin liseler için hazırlanan kitapçık ile ilk ve ortaokul öğrencileri için hazırlanan broşür öğrencilere dağıtıldı.

 

okulMilli Eğitim Bakanlığınca, yeni eğitim öğretim yılının ilk gününde, liseler için hazırlanan "15 Temmuz 2016 Türkiye'yi Darbeyle İşgal Teşebbüsü" kitapçığı ile ilk ve ortaokullar için hazırlanan "15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitlerimiz Anısına" broşürü öğrencilere dağıtıldı.
Lise öğrencilerine yönelik hazırlanan "15 Temmuz 2016 Türkiye'yi Darbeyle İşgal Teşebbüsü" kitapçığında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanimzasıyla "Sevgili Gençler" başlığıyla bir yazı yer aldı.
Türkiye'nin 15 Temmuz 2016 gecesinde, siyasi tarihinin en büyük ve en kanlı ihanet girişimlerinden birine maruz kaldığını belirten Erdoğan, Türk Silahlı Kuvvetleri içine sızan Fetullahçı Terör Örgütü üyesi, asker elbisesi giymiş bir grup teröristin, milletin ve devletin kendilerine emaneti olan silahları, asıl sahiplerine doğrultarak milli iradeyi gasp etmeye ve ülkeyi teslim almaya çalıştığını ifade etti.
Erdoğan, "Şüphesiz ki milletimizin, asker üniforması giymiş bu teröristler karşısında gösterdiği şanlı direniş asla unutulamayacak, nesiller boyu bir ibret vesikası olarak anlatılacaktır. 15 Temmuz ruhu bu topraklarda diri olduğu müddetçe terör örgütlerini maşa olarak kullanan hiçbir vesayet odağı ülkemizi teslim alamayacaktır. Ülkemizi kutlu yürüyüşünden alıkoymak isteyen hiçbir güç, bugüne kadar başarılı olamamıştır ve olamayacaktır." değerlendirmesinde bulundu.
Kitapçıkta, "Truva atı", "Haşhaşiler", "Boğaziçi Köprüsü", "Sela", "Unutulmayacak Kahramanlar", "Sultanahmet Mitingi" başlıkları altında bilgiler ile FETÖ'nün darbe girişiminin ardından Yenikapı'da düzenlenen "Demokrasi ve Şehitler Mitingi"nden görsellere de yer verildi.

 

Darbe, cunta, FETÖ/PDY kavramları anlatıldı
Bakanlık tarafından ilkokul ve ortaokullar için hazırlanan "15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitlerimiz Anısına" broşüründe de darbe girişimi gecesinde yaşananlar görsellerle anlatıldı. Broşürdeki "15 Temmuz Sözlüğü"nde ise "cumhuriyet, demokrasi, meclis, darbe, cunta, FETÖ/PDY" kavramlarının anlamları açıklandı. Sözlükte, darbe kelimesi, "millete ve seçilmiş hükümete yönelik, zor ve silah kullanarak devirme girişimi", FETÖ/PDY ise "FETÖ kısaltması, halkın dini duygularını sapkın görüşleriyle istismar eden Fetullahçı Terör Örgütünü ifade eder. Sınav sorularını çalarak, devlet kurumlarına haksız şekilde yerleşmesi, eğitim, adalet ve güvenlik alanları başta olmak üzere, kamu imkanlarını kendi çıkar ve amaçları için kullanması nedeniyle 'Paralel Devlet Yapılanması (PDY)' olarak da tanımlanmaktadır." ifadeleri ile anlatıldı.
Sözlükte, "Kuşatma" başlığı altında, Mustafa Kemal Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'ndeki "Bir gün, İstiklal ve Cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için içinde bulunacağın vaziyetin imkan ve şeraitini düşünmeyeceksin." sözleri yer aldı.
15 Temmuz gecesinde yaşananların saat saat anlatıldığı broşürde,15 Temmuz şehitleri için "Çanakkale'deki atalarının ruhuyla koştular, geri dönmeyi düşünmediler. Doğu, batı, kuzey, güney ülkenin dört bir tarafından 241 can soğuk bir gecenin ayazında çiğ damlaları gibi düştü toprağa. Özgürlüğümüz için, demokrasimiz için, geleceğimiz için, vatanımız için." değerlendirmesi yapıldı.
Broşürde, FETÖ'nün darbe girişimi sonrası mitinglerin düzenlendiği demokrasi meydanlarının fotoğraflarına yer verildi.


YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.