banner

DAS Akademie kadın çalışanlarıyla global hedeflerine yürüyor
Temelleri 1998 yılında atılan DAS Akademie geniş bir spektrumda bütünleşik Almanca eğitim çözümleri sunan başarılı bir eğitim kurumu olarak yolculuğunu sürdürüyor. “Yönetim kurulumuz, icra kurulumuz, komitelerimiz ve yöneticilerimizin çoğunluğu kadınlardan oluşuyor. Bugünlere taşımayı başardığımız kurum kültürümüz içerisinde de bu durumun büyük payının olduğunu düşünüyorum.” diye konuşan DAS Akademie’nin kurucularından Nilgün Akdoğan ile DAS Akademie’de kadınların konumunu, eğitim ve iş dünyasında kadınların yerini konuştuk.

nilgun_akdogan_mart_2023Bu sayıda ele aldığımız Eğitimin Kadın Liderleri dosyası çerçevesinde, kurumunuzdaki kadın çalışanlar için neler söyleyebilirsiniz?
Kurulduğumuz günden beri kurumumuzda kadın çalışanlarımızın sayısı yüzdesel olarak her zaman fazlaydı. Hatta belli dönemlerde %90’lar seviyesine kadar çıktığını söyleyebilirim. Tabii, eğitim sektörünün dinamiklerinin de bu rakamlar üzerinde etkisi olduğunu söylemeliyiz. Eğitim kurumu olarak bu durumun bize her zaman pozitif olarak yansıdığını düşünüyoruz. Yazılım ve diğer alanlarda çalışan sayımızın artmasıyla bugün, yüzdesel anlamda bir düşüş görülse dahi, kadın çalışanların çoğunlukta olduğu bir kurumuz. Bundan da büyük mutluluk duyuyoruz. Aynı zamanda yönetim kurulumuz, icra kurulumuz, komitelerimiz ve yöneticilerimizin çoğunluğu kadınlardan oluşuyor. Bugünlere taşımayı başardığımız kurum kültürümüz içerisinde de bu durumun büyük payının olduğunu düşünüyorum.

as_akademe_kadinlarKADIN PLATFORMLARINDA YER ALIYOR VE DESTEK OLUYORUM
Nilgün Akdoğan olarak sizi diğer kadın platformlarında da görüyoruz. Bu konudan biraz bahsedebilir misiniz?
Türkiye’de ve dünyada, kadın girişimci ve Almanca eğitimine gönül veren isimlerden biri olarak birçok kadın platformunda yer alıyor ve destek olmaya çalışıyorum. Bu bağlamda, kadınların özellikle eğitim sektöründe öncü pozisyonlarda olmasını önemsiyor ve faydalı buluyorum.
Global Female Leaders 2023 Zirvesi’nin üyelerinden biriyim. Aynı zamanda Turkish Women International Network (TurkishWIN) üyesi ve German Circle lideriyim. 26 Mart 2023 tarihinde uluslararası girişimcilik ve Dijital Girişimcilik konuları hakkında konuşmak için TurkishWIN tarafından hazırlanan Binyaprak Global Kariyerler buluşmasında olacağım. Geleceğin kadın liderleri ile deneyimlerimi paylaşmak benim için büyük önem arz eden ve her zaman beni heyecanlandıran bir konu.

DAS Akademie yalnızca Almanca kurs programları sunan bir kurum değil, diye biliyoruz. Bütünleşik Almanca Eğitim Hizmetleri diyorsunuz, buradan Almanca eğitimine dair tüm hizmetlerin entegre bir şekilde sunulduğunu mu anlamalıyız? Bütünleşik hizmetlerinize dair biraz daha detay verebilir misiniz?
“Kurulduğumuz ilk günden bu yana Almanca eğitiminde bir dünya markası olma hedefiyle çalıştık. Bu doğrultuda Almancayı en iyi şekilde öğretmek için elimizden geleni yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz. 1998 yılından beri sunduğumuz, kurs programlarımız başta olmak üzere, tüm Almanca eğitim hizmetlerinin temelinde, Almancayı sevdirmek ve eğlenceli bir eğitim ortamı sunmak yer almakta. Bu doğrultuda her geçen gün eğitim metotlarımızı gelişen teknolojilerle harmanlamayı sürdürüyoruz.
2007 yılında hayata geçirdiğimiz Minticity ile dünyada bir ilke imza atarak “Gamification” yani Oyunlaştırma kavramını ve “Learning Management System (LMS)”Öğrenme Yönetim Sistemi’ni dijital Almanca eğitim platformunda birleştirmeyi başardık. Uzun yıllar boyunca uzman bir ekip tarafından hazırlanan içeriklerle her geçen gün zenginleşen platform, sevimli maskotu Minti ile bugün yüz binlerce öğrencinin Almancayı eğlenerek öğrenmesine olanak sağlıyor.
Almanya merkezli TelcGmbH’nın Türkiye Yetkili Sınav Merkezi olarak, 2011 yılından beri Avrupa Birliği Ortak Dil Kriterleri (CEFR)’nin tüm seviyelerinde gerek bireysel gerekse okul bazlı olarak öğrenciler, yetişkinler ve çalışanlar olmak üzere üç ayrı gruba yönelik sınavlar sunuyor, süresiz geçerliliğe ve tanınırlığa sahip bir sertifikasyon sağlıyoruz.
Bütünleşik Almanca Eğitim Hizmetlerimiz çerçevesinde okullarımıza Minticity ile entegre olarak kullanabilecekleri, Avrupa Ortak Dil Kriterleri doğrultusunda her seviyeye uygun olarak hazırlanmış -kendi kitabını kendin oluştur yaklaşımı ve daha önce hiç yapılmamış farklı bir bakış açısı ile- özgün basılı yayınlar sunuyor, kamp programlarımız sayesinde Almancanın öğrenciler tarafından sevilmesine aracılık ediyoruz.

YÖNÜMÜZÜ GLOBALLEŞMEYE ÇEVİRDİK
Geleceğe yönelik kurumsal ve kişisel hedeflerinizden biraz bahseder misiniz?
Beni yakından tanıyanların ve iş arkadaşlarımın benden sıklıkla duydukları üzere; Ben bir öğretmenim, öğrenciliği hiç bitmeyen… Geleceğe yönelik kurumsal ve kişisel hedeflerimi de hep bu doğrultuda ortaya koydum. Öğrenmek, sürekli gelişim, hep daha iyinin peşinde koşmak ve bilgiyi paylaşmak. Bu çerçevede, eğitim camiasına sağlamak istediğim katkılar başta olmak üzere, yapacağım daha çok fazla iş olduğuna inanıyorum. Son yıllarda kurumumuzun yönünü özellikle globalleşmeye doğru çevirdik ve 2006 yılında faaliyete geçen Berlin şubemizden sonra, bu anlamda ikinci büyük adımımızı Minticity’nin Almanya satışlarının başlaması ile geçtiğimiz yıl atmış bulunuyoruz. Bundan sonraki süreçte, özellikle bu odakta çalışmak ve dünyada Almanca öğrenilen her ülkede ürün ve hizmetlerimizle yer almak istemekteyiz.

NİLGÜN AKDOĞAN KİMDİR?
Berlin, Almanya doğumlu Nilgün Akdoğan, 1994-1998 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Almanca Öğretmenliği ve 2002-2007 yılları arasında Anadolu Üniversitesi'nde İşletme eğitimi almıştır. Kurucu ortağı olduğu DAS Akademie (Deutsche Akademie für Sprachen) markasıyla İzmir, Berlin ve İstanbul şubelerinde Almanca eğitimi alanında ve geniş bir yelpazede hizmetler sunmakta, kendi fikirleri olan Minticity ve Alman Öğretmenleri Kariyer Merkezi ile de eğitim sektörüne katkı sağlamaktadır.
2007 yılında hayata geçirdiği, dünyada alanında ilk ve tek olma özelliğine sahip İnteraktif Almanca Eğitim Platformu Minticity ile teknoloji alanında da adından söz ettiren Nilgün Akdoğan, teknoloji alanındaki faaliyetlerini daha kurumsal bir çatı altında sürdürebilmek adına, 2019 yılında, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi bünyesindeki LTA Teknoloji A.Ş. (Linked Technology & Art) isimli teknoloji şirketini kurdu.
2019 yılında kurulan Almanca Öğretmenleri Kariyer Merkezi, özellikle Almanca'yı yabancı dil olarak öğrenmiş olan öğretmenler için Almanca becerilerini ve telaffuzlarını geliştirmelerine yardımcı olan önemli bir Merkezdir. Bu Merkez ile DAS Akademie, öğretmenlere kariyerlerini planlayabilmeleri ve geliştirebilmeleri için çok sayıda ücretsiz program sunuyor.
Nilgün Akdoğan, 25 yılı aşkın süredir Almanca'yı Yabancı Dil ve İkinci Dil olarak öğretmektedir. 13 yılı aşkın bir süredir yabancı dil olarak Almanca yöntemleri konusunda dünya çapında eğitimler vermekte, öğretmenler yetiştirmektedir. 2000-2005 yılları arasında Almanca Öğretmenler Derneği İzmir Şubesi Yönetim Kurulu'nda aktif görev almış olup, aynı zamanda TAKEV Vakfı'nın (Türk Alman Kültür ve Eğitim Vakfı) Kurucu Üyesi ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, 2021 yılından bu yana EBRD Woman in Business Programı Mentörü, Turkish Women International Network (TurkishWIN) üyesi ve German Circle lideridir. Tüm bu aktif çalışmalarının yanı sıra, İtalya Hizmet İçi Eğitim Merkezi Iprase'nin Almanca Öğretmenleri Eğitimlerini de başarı ile sürdürmektedir.

KURUM KÜLTÜRÜMÜZÜN OLUŞUMUNDA KADIN ÇALIŞANLARIMIZIN BÜYÜK PAYI VAR
“Yazılım ve diğer alanlarda çalışan sayımızın artmasıyla bugün, yüzdesel anlamda bir düşüş görülse dahi, kadın çalışanların çoğunlukta olduğu bir kurumuz. Bundan da büyük mutluluk duyuyoruz. Aynı zamanda yönetim kurulumuz, icra kurulumuz, komitelerimiz ve yöneticilerimizin çoğunluğu kadınlardan oluşuyor. Bugünlere taşımayı başardığımız kurum kültürümüz içerisinde de bu durumun büyük payının olduğunu düşünüyorum.”


ÖĞRENCİLİĞİ HİÇ BİTMEYEN BİR ÖĞRETMENİM
“Beni yakından tanıyanların ve iş arkadaşlarımın benden sıklıkla duydukları üzere;
Ben bir öğretmenim, öğrenciliği hiç bitmeyen… Geleceğe yönelik kurumsal ve kişisel hedeflerimi de hep bu doğrultuda ortaya koydum. Öğrenmek, sürekli gelişim, hep daha iyinin peşinde koşmak ve bilgiyi paylaşmak. Bu çerçevede, eğitim camiasına sağlamak istediğim katkılar başta olmak üzere, yapacağım daha çok fazla iş olduğuna inanıyorum.”

 

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.