banner

Dünyaca ünlü iletişimciden çocuklara dijital ve medya okuryazarlığı
ABD’nin ilk ulusal “medya okuryazarlığında öğretmen eğitimi” programını hayata geçirerek dijital ve medya okuryazarlığı eğitimi konusunda dünyanın önde gelen otoritelerinden biri olan Prof. Renee Hobbs, FMV Işık Okulları’nın davetlisi olarak 9 Ekim’de öğrencilerle buluşacak.

renee hobssFMV Işık Okulları, dijital ve medya okuryazarlığı eğitimi konusunda dünyanın önde gelen otoritelerinden biri olarak kabul edilen Prof. Renee Hobbs’u konuk ediyor.

İletişim Bilimleri Profesörü ve University of Rhode Island bünyesinde bulunan ve içerisinde Gazetecilik, Film/Medya, İletişim Araştırmaları, Halkla İlişkiler, Yazı ve Hitabet, Kütüphane ve Enformasyon Yüksek Lisans programları barındıran Harrington School of Communication and Media’nın kurucu direktörü olan Prof. Hobbs,  Yaratıcı Kütüphane Girişimleri Tanıtım Grubu tarafından yürütülen ‘’Bilgi Okuryazarlığı Projesi’’  kapsamında Türkiye’ye davet edildi. Renee Hobbs bu ziyaret kapsamında 9 Ekim tarihinde  saat 14.00’te FMV Nişantaşı Işık Lisesi öğrencileri ile biraraya gelecek. Ardından FMV Işık Okulları eğitmenlerine yönelik bir konferans verecek.

Araştırma ve topluma hizmet yoluyla medya okuryazarlığı eğitiminin kalitesini arttırmayı amaçlayan Media Education Lab’in da kurucusu olan Prof. Hobbs,  ergenler için medya okuryazarlığı yeterlilik ölçütlerinin yanı sıra, küçük çocukların yetkinliklerini değerlendirmek için yeni yaklaşımlar üzerinde çalışıyor.

1990'ların başında, Harvard Graduate School of Education bünyesinde Harvard Institute on Media Education’ı kurarak, ABD’nin ilk ulusal “medya okuryazarlığında öğretmen eğitimi” programını hayata geçiren Prof. Hobbs, eğitimin dijital imkanlar ve medya okuryazarlığı ile disiplinlerarası bir nitelik kazanması ve dönüşmesinden yana olan bir akademisyen. Öğrencilerin multimedya okuryazarlığı becerileri kazanmasıyla gerek okulda gerekse yaşadıkları toplumda disiplinlerarası bağlantıları kucaklayabildiklerine dikkat çeken Hobbs, bu sayede medyanın verdiği mesajlara eleştirel yaklaşılabileceğini ekliyor.

Medya okuryazarlığı yeterlikleri ve akademik başarı arasındaki ilişki üzerine uzmanlaşan Prof. Hobbs’un aralarında Dijital ve Medya Okuryazarlığı (2011) dahil olmak üzere dört kitabı ve akademik ve profesyonel dergilerde yayımlanan düzinelerle makalesi bulunuyor. 

Ulusal Medya Okuryazarlığı Eğitimi Derneği kurucularından olan Prof. Hobbs, çok sayıda ödül kazanan eğitsel multimedya malzemelerinin yaratıcısı olup, Journal for Media Literacy Education’ın kurucu editörlerinden biridir.(milliyet)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.