banner

Amerika'da iki gençten biri işsiz
Ekonomik krizin etkilerinin sürdüğü Amerika'da, işsizlik sorunu genç yaştaki çalışanları olumsuz etkilemeye devam ediyor.

Amerika'da iki gençten biri işsizYapılan araştırmalara göre 18-24 yaş arasındaki gençlerin yüzde 54'ü iş sahibi, geri kalanları işsiz. ABD Çalışma Bakanlığı verilerine Amerika'da yaşayan 16 yaş ve üstündeki 88 milyon kişi işsiz. Bakanlığın kaynaklarından faydalanılarak yapılan bir araştırmaya göre de iki gençten birisinin işsiz olduğu ortaya çıktı. Ülke genelindeki işsizlik oranı ise yüzde 8,3 seviyesinde. Gençler arasındaki işsizliğin 1948 yılından beri ilk defa bu kadar yüksek oranlarda seyrettiği ifade ediliyor. Yine aynı araştırmaya göre işsizlik oranındaki bu oran gençlerde gelecek endişesi oluşturuyor. Ayrıca bir iş sahibi olanların yüzde 49'u da yaptıkları işten memnun değil. Yüzde 24'ü ise iş tecrübesi kazanmak için ücretsiz çalışıyor. Bir yandan okul parasını ödemeye çalışan Amerikalı gençler bir yandan da hayatlarını sürdürmeye çalışıyorlar. Bu durum, aileden ayrı yaşama kültürüne sahip genç Amerikalıların bu davranışlarına da yansıdı. Ülkede gençlerin yüzde 24'ü ekonomik zorluklardan dolayı yaşam tarzını değiştirerek baba evine geri döndü. Amerika'da gençler arasında işsizlik artınca okullara yapılan öğrenci kayıtları da arttı. İş bulamayan gençler, öğrenciliğe devam kararı alıyor. Son 4 yılda lise ve üniversite kayıtlarında yüzde 7 artış olurken, bu artışın Amerika tarihinde bir ilk olduğu ifade edildi.

(zaman)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.