banner

İYİ öğretmen olmazsa İYİ öğrenci olur mu?
Mesleki eğitimin yüzde 65’lere çıkarılması gerektiğini belirten Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, bunun için çalışmalarını hızlandırdıklarını söyledi.
nihat_ergunÜlkemizde meslek liselerinin değer kaybettiğine de dikkat çeken Bakan Ergün, şunları söyledi: "Osmaniye OSB'deki Meslek Lisesi inşaatı biran önce bitmelidir. Önümüzdeki eğitim öğretim yılına yetiştirelim. Diğer yandan OSB'lerle üniversitelerin de iç içe olması lazım. Üniversite ile Sanayi işbirliğini önemsiyoruz. Birbirini anlayabilen sanayici ve akademisyenler ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Mesleki eğitimimiz maalesef geçmişteki yanlış uygulamalar nedeniyle büyük tahribat gördü. Meslek Liseleri ve öğrenci sayısı azaldı, kalite düştü. Okula giden çocuklar bile hiçbir şey öğrenmeden çıkan öğrenciler haline geldi. Böyle olunca da sanayici kendi elemanını kendisi yetiştirmek yoluna yönelmek zorunda kaldı. Ülkemizde lise eğitiminin yüzde 65'inin Mesleki Liseleri olması gerekir. Bu yüzde 35'lere kadar düşmüş ve iyi öğretmenler de bu okullarımızdan kaçmıştı. İyi öğretmen, iyi öğrenci olmazsa o okuldan iyi talebe yetişir mi? Biraz harman olacak. Hep iyi öğrencilerin olduğu okul da tek başına yeterli değildir. Türkiye'deki tüm OSB'lerin içerisine Meslek Liseleri, yüksek okullar hatta fakülteler kuracağız. Bu konuda çalışmalarımızı hızlandırıyoruz. Hatta bunun da önüne geçerek özel sektörün Meslek Liseleri kurmasına imkan veren teşvik modelleri getireceğiz."
Bakan Ergün, OSB'de çalışan bayan işçiler için de mutlaka kreş açılması gerektiğini bildirdi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.