banner
banner
banner

SBS kararı Türkiye’de kaos yaratmaya yönelik bir durum
Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, SBS sonuçlarının iptal edilmesi kararı için “Öğrenci ve velililerin tedirgin olması için bir neden yok. Hiç kimse mağdur olmayacak.” açıklamasında bulundu.

Müsteşarı Yusuf Tekin SBS sonuçlarının iptal kararını Kanal 24 televizyonunda değerlendirdi.Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, Ankara Bölge İdare Mahkemesi'nin aldığı karar nedeniyle yapılacak bir işlem bulunmadığını söyledi. Tekin, "Biz zaten 18.İdare Mahkemesi'nin Ocak ayında aldığı yürütmeyi durdurma kararından sonra, kararın gereğini yerine getirdik. Dolayısıyla bugünkü mahkeme kararı sonrası yapılacak bir işlem bulunmamaktadır. Çocuklarımız rahat olsun. Her şey yerli yerinde" dedi.

Tekin şunları söyledi:

Öğrenci ve velililerin tedirgin olması için bir neden yok. hiç kimse mağdur olmayacak.

Sadece 103 öğrenci için düzeltme yapıldı. Bugünkü karar doğrultusunda öğrencilerin sınavının iptali gibi bir durum söz konusu değil.

Yargı kaos oluşturacak bir zamanda karar verdi. Paralele yapı vesaire tartışmaları var. Türkiye’de kaos yaratmaya yönelik biri durum gibi görüyoruz kararı.

Karar taraflardan önce basınla paylaşılıyor. Bu da enteresan bir durum.

Tekin AA'ya da şu açıklamayı yaptı;

"Bizce yanlış olmasına rağmen mahkemenin söylediği şekilde bir değerlendirme yaptık. 103 adayın, virgülden sonraki 4. basamaktaki hesaplamasından dolayı yerinde değişiklik oldu. Bunlardan 99 tanesi bir alt tercihine yerleşmek durumunda kaldı. 4 tanesi de bir üst tercihine yerleşme hakkı elde etti. Alt tercihine yerleşecekler mağdur olmasın diye onlara herhangi bir şey yapmadık. Üst tercihe yerleşebilecek durumdaki 4 kişiye de o gün itibarıyla ulaştık. Eğer arzu ederseniz sizi üst tercihinize yerleştirebiliriz dedik. Onlar arzu etmediler. Herhangi bir değişiklik olmadı. Ama biz mahkemenin kararını, yürütmeyi durma kararını uygulamış olduk. O gün yürütmeyi durdurma verilen davayla ilgili olarak mahkeme bugün nihai kararını verdi.

Zaten biz bugünkü mahkeme kararına ilişkin yapılması gerekenleri, yürütmeyi durdurma kararı verildiğinde yapmıştık. Dolayısıyla yeni olarak herhangi bir şey, herhangi değişiklik, herhangi farklılık söz konusu değil. Bugünkü karar o gün verdikleri yürütmeyi durdurmanın nihai kararı."

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.