banner

Dershaneler aslında kapatılmıyor, sadece dönüştürülüyor
Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖDER) ve Final Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Taşel, "Dershaneler aslında kapatılmıyor, sadece dönüştürülüyor. Dershaneler, okul olarak hizmet verecek. Biz de Türkiye genelindeki dershanelerimizi okula çevireceğiz" dedi.

Taşel, Girişimci Kente Doğru Projesi kapsamında Fırat Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Tecrübe Transferi Toplantıları"nda öğrencilerle deneyimlerini paylaştı.

Daha sonra kentin eski yerleşim yeri Harput'a geçen ve buradaki Şefik Gül Kültür Evi'nde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Taşel, dershanelerin özel eğitim kurumlarına dönüştürülmesiyle ilgili sürecin devam ettiğini belirtti.

TÖDER olarak bu sürecin takipçisi olduklarını ve Milli Eğitim Bakanlığı ile fikir alışverişi içerisinde bulunduklarını aktaran Taşel, şunları kaydetti:

"Dershaneler aslında kapatılmıyor, sadece dönüştürülüyor. Dershaneler, okul olarak hizmet verecek. Biz de Türkiye genelindeki dershanelerimizi okula çevireceğiz. Pratik olarak bu şöyle olacak. Dershanelere daha çok 11. ve 12. sınıf öğrencileri gelmiş olacak. Bu süreç içerisinde okullarından muaf olacaklar. Dershanelerden hem okulun diplomasını alacaklar hem de sınava hazırlanacaklar. Ücret olarak bir özel okul ücreti düşünmüyoruz. Burada vatandaşın genel çoğunluğunun ödeyebileceği bir rakam düşünüyoruz." 

Dershanelerle ilgili bir anayasa sürecinin de devam ettiğini anımsatan Taşel, şöyle konuştu:

"Anayasa Mahkemesi'nin Dershaneler Kanunu'nun bazı maddelerini bozma ihtimali de var, bu da ayrı bir durum. Zannedersem haziran ayı içerisinde bununla ilgili yönetmelikler hazırlanacak. Dershanelerin hangi şartlarda kurslara, akademik liselere, okullara ve etüt eğitim merkezlerine dönüşeceği belirlenmiş olacak. TÖDER olarak bu sürecin takipçisiyiz. Bu anlamda Bakanlığımızla da müşterek çalışmalar yapıyoruz. Yönetmelik hazırlanması konusunda da Bakanlığımızla hareket ederek dershanelerin, dershane çalışanlarının ve buralardan hizmet alan öğrencilerin zarar görmeyeceği bir model geliştirmeye gayret ediyoruz."

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.