banner

Mazeret sınavları nasıldı? İşte uzman yorumları
Merkezi ortak sınavlara katılmayan 34 bin 653 öğrenci için yapılan mazeret sınavları tamamlandı. Dün yayımlanan soru ve cevapların ardından uzmanlar TEOG mazeret sınavlarını değerlendirdi…

Uzmanların ilk yorumu mazereti olanın matematikten elendiği,  inkilap tarihinden kazandığı yönünde.

28-29 Nisan’da gerçekleştirilen TEOG-2’nin mazeret sınavı gerçekleştirildi. Sınavın TEOG-2 ile benzer nitelikte olduğu gözlemlenirken matematik sorularının çok daha zorlayıcı, T.C İnkilap Tarihi ve Atatürkçülük sorularının ise daha kolay olduğu tespit edildi. Bilfen İlköğretim Kurumları bölüm başkanları mazeret sınavını yorumladı…

Mazereti olan matematikten elendi

28-29 Nisan’da gerçekleştirilen TEOG-2 sınavının en zorlayıcı ve eleyici sınavı matematikti. Mazeret sınavında ise matematik sorularının zorluk derecesinin daha da arttırıldığı ve mazeret sınavına kalan öğrenciler için matematik sorularının kesinlikle eleyici olacağını söylemek mümkün. Kazanımlar TEOG-2’ye göre aynıydı ama soruların soruluş ve ele alınış biçimleri öğrencilerin bu zamana kadar karşılaşmadığı zorluktaydı.

Fen ve Teknoloji TEOG-2 ile benzerdi

Fen ve Teknoloji soruları TEOG-2 ile benzer nitelikteydi. Kazanımların tamamen aynı olduğu sınavda soruların kalitesi, ele alınış biçimleri ve zorluk dereceleri TEOG-2 ile birebir aynı diyebiliriz. Soruların zorluk derecesinde de mazeret sınavında bir farklılık görülmemiştir. Aynı TEOG-2’de olduğu gibi grafik yorumlamanın fazla olduğu, deney düzeneklerine ağırlık verilen ve bu yorumlamaları yapan öğrencilerin başarılı olacağı bir sınav olmuştur.

İnkilap Tarihi ve Atatürkçülük dersinin mazereti daha kolay

8. sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Dersi Ortak (Mazeret) Sınavı, müfredata ve kazanımlara uygun sorulardan oluşmaktadır. Sınava dahil olan tüm üniteler, beklentiye uygun taranmıştır. 29 Nisan sınavına oranla çok daha kolay bir sınav hazırlanmıştır. Bununla birlikte; 1.soruda yer alan “Yalnız bu bilgilere dayanarak” ve 8. soruda yer alan “Yalnızca bu bilgiden” gibi ifadeler bilgiyi ölçen değil, iyi bilen öğrenciyi yanıltan soru kalıplarıdır. Artık bırakın sınavı, test kitaplarında bile pek kullanılması tavsiye edilmeyen, hiçbir ölçücülüğü olmayan kalıplardır.

 İngilizce Kitap Okuyan: Başarır

 8. sınıf II. Dönem İngilizce Dersi Mazeret Sınavı soruları müfredata uygun olarak hazırlanmıştır. Ezbere dayanmayan, kelime ve grammar bilgilerinin cevapların içine yedirilmiş bir sınav olması göze çarpmaktadır. Sorularda kullanılan dialog ve metinler net ve anlaşılması kolay cümlelerden oluşmaktadır. İngilizce kitap okuyan öğrenciler açısından rahat bir sınavdır çünkü sınavın tamamı okuduğunu anlamaya yöneliktir. İlk TEOG sınavındaki sorularla karşılaştırıldığında bu soruların daha net olduğu zorluk derecesininse aynı olduğu gözlemlenmiştir.

Türkçe’de yine yorum yapan kazanacak

2. dönem Teog Mazeret Sınavında Türkçe sorularının kazanımlara uygun ve hatasız olarak hazırlanmış olduğu görülmektedir. 28 Nisan'da yapılan sınavda olduğu gibi anlam bilgisi soruları dil bilgisi sorularına göre daha eleyici niteliktedir. Dil bilgisi soruları ise net ve kazanımlara uygundur. Bu sınavda 28 Nisan'da soru sorulmayan "fiil çatısı" ve "cümle vurgusu" konusundan da bir soru sorulduğunu görmekteyiz. Türkçe sorularının TEOG-2’de olduğu gibi yine yorum kabiliyeti yüksek öğrencilerin başarılı olacağı bir sınav olduğunu söyleyebiliriz.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi tüm kazanımları sorguluyor

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi TEOG-2 mazeret sınavı soruları öğrencilerin bilgiyi kullanma ve yorumlama kabiliyetlerini ölçen sorulardan oluşmuştur. Sınav tamamen kazanımlara uygun olarak hazırlanmıştır. Konuların bütünlüğünü kapsayan sorularla öğrencilerin bütün yıl öğrendiklerini yoklayan kolay ve nitelikli bir sınav olmuştur. TEOG-2 ile benzer nitelikte soruların geldiği sınav zorluk derecesi olarak da TEOG-2 ile örtüşmektedir.

Mazeret sınavlarına giremeyenlerin durumu ne olacak?

Mazeret sınavına giremeyen öğrenciler, sınavlara katılmamış olarak değerlendirilecek. Sınavlara katılmayan öğrencilerin durumları, puanla değerlendirilmeyecek ancak dönem puanı ve ortaöğretime yerleştirmeye esas puan hesaplamalarında, sınav adedi tam olarak alınacak.

Mazeret sınavlarıyla bu yılki merkezi ortak sınavlar tamamlanmış oldu. Sınav sonuçlarının haziran ayında açıklanması planlanıyor.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.