banner

7 asırlık tarih çöpte bulundu
Konya'da çöp konteynerinde bulunan 11 cilt el yazması kitap, Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi'nde koruma altına alındı.
 Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi Müdürü Bekir Şahin, eserlerin merkez Meram İlçesi Lale Bahçe Mahallesi'nde çöp konteynerinde bulunduğunu belirtti. Şahin, "Geçtiğimiz gün duyarlı vatandaşımız yolda geçerken konteynerde kitap olduğunu fark etmiş. Kitapları incelediğinde tarihi bir kitap olduğuna kanaat getirerek bize bildirdi" dedi.

Yapılan incelemede 11 cilt kitabın yazma eser olduğunun ortaya çıktığını kaydeden Bekir Şahin, şunları söyledi: "Bulunan eserlerden bazılarını kimlere ait olduğunu tespit ettik. Eserlerden biri Abdülhavid Es-Sivasi tarafından yazılmış 'Şerhu Fethu’l-Kadir' adlı eserdir. Bu kitap 1315 tarihinde basılmıştır. Kur’an'ın tefsiri konusunda hazırlanmış günümüz tefsir kitaplarına ışık tutan bir eserdir. 'Şerhu Mülteka’l-Ebhur' adlı eserde Mehmet Gelibolulu tarafından 1273 tarihinde basılmıştır. Denizlerin birleşmesi, buluşması anlamına gelen bu kitabın içerisinde Kuduri, Muhtar, Kenz, el-Vikaye, Mecma ve hidaye adlı fıkıh kitaplarındaki meselelerden toplanmıştır. Bu eser, fıkhi meselelerde sorunlarınıza cevap bulubileceğiniz en güvenilir kaynaklardandır. Diğer eserde Kamus-u Okyanus'dur. Türk kültürünün güçlü bilim adamlarından mütercim Asım Efendi’nin eseridir. Eser Firuzabadi’nin yazmış olduğu meşhur Arapça Kamusu’l-Muhit Sözlüğünün osmanlıca tercümesidir. Önemli ansiklopedik bir lügattir. Diğer eserde Muhammet Esad el-Hüseyni’nin Şerhu Tevcid kitabıdır."

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.