banner

İmam hatipliler askeri okullara girebilecek mi?
Demokrat Eğitimciler Sendikası Genel Başkanı Gürkan Avcı, İmam Hatip Lisesi mezunlarının askeri okullara başvuramadığını belirterek, askeri okulların da imam hatiplilere açılmasını istedi.

Avcı yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “İmam hatip okulları, bu ülkenin ve bu milletin göz bebeği olacaktır” demesine karşın, İmam Hatiplilerin Kara, Deniz ve Hava Harp Okulları’na müracaat edemediklerini belirtti. Bir dönem dahi İmam Hatip Lisesine devam edenlerin askeri okullara başvuruda bulunamadığını ifade eden Avcı, kendisinin de İmam Hatip Lisesi mezunu olduğu için yıllar önce en büyük hayali olan Harp Okulunun sınavlarına başvuramadığını belirtti. Avcı, “Yaşadığım mağduriyet ve hayal kırıklığının bugün dahi yaşanıyor olması üzücüdür. Herkesin, tüm gençlerimizin, imam hatip liselilerin de hayallerini gerçekleştirebileceği özgür ve demokratik bir eğitim sistemini kurmamız gerekiyor. Demokrasinin, özgürlüklerin, barış ve huzurun hakim olduğu bir Türkiye, demokratik bir eğitim sistemiyle sağlanabilir. Bu nedenle; eğitim sisteminde devrim niteliğinde reformlar başlatan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’den özgürlükçü, eşitlikçi ve demokratik yenilikler kazandırmasını bekliyoruz” dedi.

Gürkan, darbelerin ve 28 Şubatın yargılanmaya başlandığı bir dönemde İmam Hatip Liselerine dönük “dışlamayı” büyük bir çelişki olarak gördüğünü ifade ederek, “İmam Hatip Liselilerin, milletimizin Peygamber ocağı olarak adlandırdığı kutsal bir kurumdan tecrit edilmesi toplum vicdanında bir yara oluşturmaya devam etmektedir. Bu nedenle, geçtiğimiz yıl polis okullarında kaldırıldığı gibi askeri okullarda da İmam Hatip Liselilere dönük dışlama ve ayrımcılığa biran önce son verilmesi gerekir. Bu konuda öncelikle Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, muhalefet partilerimizin liderleri Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu, Devlet Bahçeli’yi ve Selahattin Demirtaş’ı her türlü istismara fırsat vermeden, gençlerimizin geleceği için çözümde buluşmaya davet ediyorum” dedi.

(haber7)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.