banner

Ar-Ge kuruluşları ‘Fatih Projesi’ için buluşacak
'Fatih Projesi' için Ar-Ge yapan kuruluşlar, Eğitim Bakanlığı'nın destek verdiği ''Kampüs Teknoloji Günleri"nde bir araya gelecek.

argeler fatih projesi için toplanıoyor

Öğretmenlere, öğrencilere ve ilgili kuruluşlara akıllı yazı tahtaları, dijital not alma sistemleri, eğitim içerik yazılımları, eğitimde simülasyon ve oyun teknolojileri konularında ücretsiz eğitim verilecek etkinlik, 3 gün sürecek.

ODTÜ Eğitim Fakültesi Bilgisayarlı Öğretim Teknolojileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Soner Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ODTÜ'nün 2011-2016 Stratejik Planı'nda ''öğretim teknolojileri kullanımında yenilikçiliğin desteklenmesi''nin yer aldığını anlattı.

Bu konuda ortak bir platform oluşturmak ve diğer üniversitelere öncü rol oynamak üzere 14-16 Mayıs tarihleri arasında ''ODTÜ Kampüs Teknoloji Günleri''nin düzenlendiğini belirten Yıldırım, etkinliğin ana temasının ise Fatih Projesi olduğunu bildirdi.

-''Dünyada böyle bir proje yok''-

Fatih Projesi'nin dünyanın en büyük bilişim projelerinden olduğuna dikkati çeken Yıldırım, ''13 milyon öğrenciye tablet bilgisayar dağıtılacak. Bu tabletlerin yerli üretime geçilmesi kaygısı var. 467 bin sınıfa akıllı tahta konulacak, 650 bin öğretmen eğitilecek. Dünyada böyle bir proje yok'' diye konuştu.

Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü'nden yetkililerin, etkinlikte stant kurarak, hazırlıklarla ilgili bilgi vereceğini anlatan Yıldırım, şunları kaydetti:

''Etkinlikte Fatih Projesi ile ilgili tüm teknolojiler görücüye çıkacak. Milli Eğitim Bakanlığı da 3 günlük etkinlikte projeyi bütün bileşenleriyle anlatacak. Etkinlikte öğretmenlere, öğrencilere ve ilgili tüm kuruluşlara akıllı yazı tahtaları, dijital not alma sistemleri, eğitim içerik yazılımları, eğitimde simülasyon ve oyun teknolojileri konularında eğitimler verilecek. Ayrıca bilgisayar teknolojileri, görüntüleme sistemleri, mobil eğitim yazılımları, telekomünikasyonla iletişim ve internet hizmetlerinin eğitimdeki önemi gibi konularda oturumlar düzenlenecek.''

Eğitimlerin araştırma görevlilerince verileceğini bildiren Yıldırım, etkinliğe katılım için ''www.kampusteknolojileri.com'' adresinden kayıt yaptırmak gerektiğini sözlerine ekledi.


YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.