banner

Rusya’da nükleer mühendislik eğitimi başvuruları başladı
Rusya'da nükleer mühendislik eğitimi için başvurular başlıyor. Başvurular 21 Mayıs’ta başlayacak.

rusya'da nükleer mühendislik75 kişilik Türk öğrenci grubu 2012-2013 öğretim döneminde nükleer mühendislik alanında eğitim almak için Rusya'ya gönderilecek. Öğrencilerin tüm masrafları ise Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş tarafından karşılanacak. Başvurular 21 Mayıs'ta başlayacak.

Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş, 2012-2013 öğretim döneminde Rusya’ya gidecek 75 kişilik Türk öğrenci grubunun seçimi için yapılacak sınava ilişkin duyuru yaptı. Eylül 2012 tarihinde başlayacak akademik dönemde Rusya’daki Moskova Bölgesi Obninsk şehrinde bulunan Mephi Üniversitesi'nde eğitim almak üzere, Türkiye'deki üniversitelerin Fen-Edebiyat ve Mühendislik Fakültelerinin, fizik veya matematik derslerinin okutulduğu tüm bölümlerinin halihazırda 'Hazırlık, 1, 2, 3 ve 4'üncü sınıfı'nda okuyan Türk uyruklu öğrenciler arasından 75 öğrenci seçilmesi planlanıyor. Ve bu öğrencilerin seçimi yazılı ve sözlü sınav yapılarak gerçekleşecek. Sınavda başarılı olup eğitim programına katılmaya hak kazananlar, masrafları Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş. tarafından karşılanmak üzere Rusya'da nükleer mühendislik alanında eğitim alacaklar.

Başvurular 21 Mayıs'ta başlıyor

Başvurular, 21 Mayıs-1 Temmuz 2012 tarihleri arasında http://www.akkunpp.com internet adresinde yer alan form doldurularak yapılacak. Başvurudan herhangi bir ücret talep edilmeyecek. Başvuru ile ilgili hususlar ayrıca http://www.akkunpp.com internet adresi ve ulusal bir gazete vasıtasıyla duyurulacak.

15 Temmuz Pazar günü Saat 13.30’da Ankara Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nde yapılacak olan yazılı sınav ile ilgili ayrıntılar yine aynı internet adresinde yer alacak. Yapılacak yazılı sınav genel lise müfredatı matematik ve fizik konularını içerecek. Sınav başvurusunu yapanlar arasından üniversiteye yerleştirilmeye esas giriş puanı dikkate alınarak belirlenecek 600 kişi yazılı sınava çağrılacak. Beyan edilen ÖSYM sınavı puanı ile sınav başvurusunda belirtilen ÖSYM sınavı puanlarının farklı olması halinde, ilgili adayın sınavı geçersiz sayılacak.

500 dolar burs

Sınavı kazanarak eğitim almak için Rusya’ya gönderilen öğrencilere, yılda bir defa Ankara-Moskova-Ankara gidiş-dönüş uçak bileti temin edilecek. Mephi Üniversitesinin kayıt ücreti karşılanacak. 2-3 kişilik odaların bulunduğu öğrenci yurdunda ücretsiz barınma imkanı sağlanacak. Mezuniyet sonrası 1 ila 3 yıllık uygulamaya yönelik uzmanlık çalışması döneminde ücretsiz barınma imkanı sağlanacak. Ders kitapları ve benzeri eğitim materyali sağlanacak. Eğitim süresi boyunca aylık 500 dolar tutarında nakdi burs verilecek. Rusya'da yabancı öğrencilere uygulanan genel sağlık sigortası kapsamı dikkate alınarak sağlık sigortası yapılacak. Öğrencilerin tüm sorunlarını 7 gün 24 saat iletebilecekleri Moskova'da mukim özel danışman istihdam edilecek. Öğrencinin başarısızlığı, disiplinsizliği, haklı gerekçesi olmaksızın derslere ve sınavlara katılmaması durumunda Mephi Üniversitesi'nin düzenlemeleri çerçevesinde yaptırım uygulanacak. Bu konunun ayrıntıları öğrencilerin Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş. ile imzalayacağı taahhütnamede belirtilecek.

(hürriyeteğitim)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.