banner

Eğitim İş edebiyatçıları andı
Nazım Hikmet, Ahmed Arif ve Orhan Kemal'in ölüm yıldönümlerinin aynı haftada olması nedeniyle yazılı bir açıklama yapan Eğitim İş Sendikası edebiyatın üç devrimci ustasını saygıyla andıklarını belirtti.

Eğitim İş: Nazım Hikmet, Ahmed Arif ve Orhan Kemal'in ölüm yıldönümlerinin aynı haftada olması nedeniyle yazılı bir açıklama yapan Eğitim İş Sendikası edebiyatın üç devrimci ustasını saygıyla andıklarını belirtti. Nazım Hikmet'in devrimci ruhunu şiirlerine yansıttığının, inandığı değerler uğruna yıllarca sürgün ve hapis hayatı yaşayan dünya şairi olduğunun kaydedildiği açıklamada, Ahmet Arif'in ise şiirleriyle Anadolu insanının acısını, hüznünü, coşkusunu arı Türkçesi ile anlattığı, hayatı boyunca ezilenlerin yanında yer alan ve onlarla omuz omuza mücadele eden bir usta şair olduğu ifade edildi. Açıklamada, Orhan Kemal'in ise yoksulun, işçinin, emekçinin haklarını hikayeleriyle dile getirdiği ifade edildi. Nazım Hikmet'in, yaşamı boyunca sanatı ile toplumsal mücadeleyi birleştirmiş, memleket hasretini, memleket sevdasını yüreğinin derinliklerinde duyan devrimci bir ozan olduğu vurgulanan açıklamada, "Nazım'ın dizeleri, Bursa'da havlucu Recep'in dokumasında emek, Bayburtlu Zihni'nin gözlerinde umut, Nurettin Eşfak'ın mavzerinde direniş, Akşehir yolundaki kağnıların tekerlek gıcırtılarında zafere inanç oldu. O'nun dizeleri, Bursa ve Çankırı mahpushane duvarlarını yerle yeksan ederek, Ulucanlar darağacında Denizlere onur, cellatlara tokat oldu. O, Karadeniz'de silah taşıyan takanın kaptanı, Kömürtepe'de bayrak, Ege'de pamuk, Bitlis'te tütün, İspanya'da tankların önünde direnişçi, Habeşistan'da faşizme karşı savaşanlara katık, Hiroşima ve Nagazaki'de çocuklara şeker oldu" denildi.

"Işığınız ışığımız olacaktır"

Ahmet Arif'in de Nazım Hikmet'in izinden gittiği ve her türlü gericiliğe karşı çıktığı, insana ve genel anlamda halka yönelik saldırılara, sömürüye hep karşı olduğu değerlendirmesinin yapıldığı açıklamada, şöyle denildi:

"Çalışan fakirlerin yazarı olarak nitelenen Orhan Kemal, emeği anlatmış, ama kendi emeğinin değeri bilinmemiş toplumcu bir yazar, hayatının son günlerine kadar çalışmış, üretmiş, roman, hikaye, senaryo ve oyun alanlarında onlarca esere imza atmış bir kalem emekçisiydi. Orhan Kemal'in ruhu, bugün yalnızca onlarca roman ve yüzlerce öyküyle değil, yazarın yapıtlarında defalarca irdelediği haksızlık ve ayrımcılık gibi sorunlara karşı yürütülen canlı mücadeleyle de aramızda dolaşıyor. Hasan Hüseyin Korkmazgil'in deyimiyle, onlar, "bir kırmızı gül dalı şimdi uzakta.' Rahat uyuyun büyük ustalar. Sizlerin aydınlığını karartamayacaklar, ışığınız ışığımız olacaktır." 

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.