banner

Rektöre hakaret eden öğrenciye 10 ay hapis
KTÜ Rektörü Özen'e basın açıklaması sırasında söylediği sözler nedeniyle yargılanan öğrenciye 10 ay hapis cezası verildi.

Rektöre hakaret eden öğrenciye 10 ay hapisTrabzon'da, basın açıklaması sırasında söylediği sözler ile Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özen'e hakaret ettiği iddiasıyla yargılanan öğrenciye 10 ay hapis cezası verildi. Öğrencinin cezası ertelendi.

Trabzon 1. Sulh Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuksuz yargılanan KTÜ Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencisi Sinem Kara (21) ve taraf avukatları katıldı.

Davayı karara bağlayan mahkeme, sanık Kara'ya, basın açıklamasında söylediği sözler ile ''kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret'' ettiği gerekçesiyle 10 ay hapis cezası verdi.

Mahkeme, sanığın bir daha suç işlemeyeceği yönünde kanaat oluşması nedeniyle Kara'nın cezasını, Denetimli Serbestlik Uygulaması kapsamında erteledi.

Buna göre Kara, 5 yıl süreyle kasten bir daha suç işlemezse hakkındaki dava düşecek, aksi takdirde verilen cezayı çekecek.

‘Üniversite öğrencileri sindirilmeye çalışılıyor’

Mahkeme kararını eleştiren Sinem Kara, cezayı hak etmediğini belirterek, "Zorunlu bağış haksız yere alınan paralardı. Konu hakkında pek çok eylem yaptık, protesto ettik ve zorunlu bağışı kaldırttık. Hakaret suçlamasıyla bana dava açıldı ve 10 ay hapis cezası aldım. Bu cezayı hak etmedim. Basın açıklaması demokratik hakkımızdı. Bir üniversite öğrencisinin hakkını araması böyle politikalarla sindirilmeye çalışılıyor. Kesinlikle rektöre hakaret etmedim. Şahsi hiçbir suçlamam olmamıştır" dedi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.