banner

Heath Lowry yeni kitabında bu kez Evliyâ Çelebi’nin izinden gitti
Hayatını Türkiye ve Osmanlı tarihine adamış bilim adamı ve tarihçi, Princeton ve Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Heath W. Lowry’nin yeni kitabı “Evliyâ Çelebi’nin Ayak İzlerinde”, Bahçeşehir Üniversitesi Yayınları’ndan çıkarak okuyucuyla buluştu.

Heath Lowry yeni kitabında bu kez Evliyâ Çelebi’nin izinden gittiTarihin en bilinen gezginlerinden biri olan Evliyâ Çelebi’nin ‘Seyahatnâme’ adlı eserini rehber alarak yola koyulan Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Osmanlı İmparatorluğu Tarihçisi Heath W. Lowry, yeni kitabıyla okurlarını adeta asırlar öncesine götürüyor. “Evliyâ Çelebi’nin Ayak İzlerinde: Bir Rehber Kitap Olarak Seyahatnâme” isimli eseriyle geçmiş ve günümüz arasında bir köprü kuran tarihçi Lowry, bu kez gözünü Balkanlar’a çevirdi ve dünyaca ünlü gezgin Evliyâ Çelebi’nin izinden giderek seyahatlerini bir kitapta topladı. Bahçeşehir Üniversitesi Yayınları’ndan çıkan ve tarih meraklılarının ilgiyle okuyacağı bu kitap için Heath W. Lowry, “Gezilerimdeki en sadık yoldaşım 17. Yüzyıl seyyahı Evliyâ Çelebi oldu. Onun ayak izlerinde yaptığım çeşitli seyahatlerle okuyucuları buluşturmayı amaçladım” diyor. Kitap, Heath Lowry’nin 2005 yılından itibaren Kuzey Yunanistan’a belirli aralıklarla yaptığı seyahatlerde topladığı notlar ve kendi objektifinden fotoğrafları bir araya getiriyor. Seyahatlerini, ‘Evliyâ Çelebi ve Osmanlı İmâret Müessesi’, ‘Seyahatnâme’yi bir kılavuz olarak kullanmak: Kaplıcaların izinde’, ‘Evliyâ Çelebi’nin Ziyaretgâhlara ve Mesiregâhlara Duyduğu Hayranlık’, ‘Evliyâ Çelebi’nin Gözlerinden Selânik’i: Dünü ve Bugünü’, ‘Evliyâ Çelebi’nin Balkanlarda Bulunan Saat Kuleleri İçin Kaynak Olarak Kullanması’, ‘Arkeologlar için Bir Rehber Olarak Evliyâ Çelebi: Kayıp Şehir Zihne’, ‘Evliyâ Çelebi’nin Balkanlardaki Osmanlı Fetihleri İçin Kaynak Olarak Kullanılması: Gâzi Evrenos’un Rolü’ ve ‘Evliyâ Çelebi’nin Tasvir Ettiği Yerlerden Hangilerini Gerçekten Ziyaret Ettiğinin Tespiti’ bölümleriyle bir araya getiren ve kitaplaştıran Heath W. Lowry, bu eseriyle tarih meraklılarının kütüphanesinde yerini ayırtacak.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.