banner

YÖK'e ortak teklif: Âfet eğitimi zorunlu ders olsun
Sakarya Üniversitesi (SAÜ) ev sahipliğinde düzenlenen 'Ulusal Deprem Stratejisi ve Eylem Planı' (UDSEP) toplantısından, "Afet eğitimi, okullarda zorunlu ders olsun." önerisi çıktı.

deprem eğitimiRapor haline getirilen tespit ve tavsiyelerin önümüzdeki günlerde Yükseköğretim Kurulu'na (YÖK) sunulması bekleniyor.

Sakarya Üniversitesi'nde yapılan UDSEP toplantısına; YÖK Yürütme Kurulu üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Deprem Dairesi Başkanı Dr. Murat Nurlu ve Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Ersoy'un yanı sıra çok sayıda akademisyen katıldı.

SAÜ İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Naci Çağlar, toplantıda en çok üzerinde durulan konunun lisans eğitiminde öğrencilerin afet ve deprem konusunda eğitilmesi olduğunu ifade etti. Çağlar, YÖK yönetimine bu konuda önerilerin sunulacağını belirtti. Lisans düzeyinde eğitim gören öğrencilere, afet eğitimi konusunda bir dersin zorunlu olarak okutulması konusunda katılımcıların hemfikir olduğunu söyleyen Doç. Dr. Çağlar, özellikle eğitim fakültelerinde afet eğitimi ile ilgili bir dersin müfredata eklenmesiyle ilk ve ortaöğretim öğrencilerinin afet bilincinin aratılmasının amaçlandığını belirtti. Üniversitelerde afet ve acil müdahale öğrenci topluluklarının kurulması ve teşvik edilmesiyle bu konuda gençlerin afet yönetiminde daha aktif katılımının sağlanacağını vurguladı. Türkiye'de, afet denilince ilk akla gelen konunun deprem olduğunu vurguladı. Bu anlamda, YÖK'e inşaat mühendislerinin eğitimi konusunda yeni önerilerin sunulacağının altını çizdi.

Çağlar, şöyle devam etti: "İnşaat mühendisliği lisans seviyesinde 'Depreme dayanıklı yapı tasarımı' (veya benzeri içerikte) bir dersin zorunlu olarak konulması, yapı ve deprem mühendisliği adıyla yeni lisans programlarının açılması veya mevcut inşaat lisans eğitimine depremle ilgili bazı derslerin ilave edilmesi veya zorunlu kılınması toplantıda sunulan öneriler arasındaydı."

(zaman)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.