banner

Önce özel okullara, sonra Anadolu liselerine kayıt yapılacak
Bu sene SBS sonuçlarına göre öğrenci alacak özel okullarla, Anadolu liselerinin kayıt dönemi çakışmayacak. Final Dershanesi Eğitim Koordinatörü Hatice Yılmaz'a göre, bu sistem daha olumlu. Çünkü, kendisini garantiye almak isteyen öğrenciler özel okullara kayıt yaptıracaklar, bu durumda Anadolu liselerinde geçen yılki kadar boş kontenjan kalmaz.

okul tahtası8'inci sınıf öğrencilerinin 9 Haziran'da katıldığı Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonuçları açıklandı. Öğrenciler tercihlerini 1-8 Ağustos tarihleri arasında yapacak. 24 Ağustos'ta yerleştirme sonuçları açıklanacak ve 27-31 Ağustos arasında asıl listeden kazanan öğrencilerin kayıt işlemleri yapılacak. 3 Eylül'de ise, boş kontenjanlara yedek listede yer alan öğrenciler için kayıt maratonu başlayacak.

SBS puanlarına göre öğrenci alan özel okulların kayıt tarihleri ise, geçen yıldan farklı olarak bu sene daha erken yapılacak. Özel okulların kayıt süreci 13 Ağustos'ta başlayacak. Üç ön kayıt hakkı verilecek, 3 Eylül'den itibaren de son kayıt dönemine girilecek.

Final Dershanesi Eğitim Koordinatörü Hatice Yılmaz, bu yılki değişiklikleri şöyle anlattı:

"Geçen sene bir asıl liste kayıt dönemi, 4 de yedek liste kayıt dönemi vardı. Bu sene de aynısı var ama sınırlar geçen yılki kadar keskin değil. Bunda da 3 tane yedek liste kayıt dönemi var. Net olarak görülmese de tarihleri inceleyip sıraladığımızda bunu görüyoruz. 24 Ağustos'ta yerleştirme sonuçları ilan edilecek. 27-31 Ağustos tarihleri arasında asıl liste kayıtları var. Daha sonra 3 Eylül'de sabahleyin açık kontenjanlar ilan edilecek. İlan edildikten sonraki 3 iş günü, 4-5-6 Eylül'de yedek liste kayıt dönemi var. Sonra 7'sinde sabah tekrar açık kontenjanlar ilan edilecek. 10-11-12'sinde de 3 gün hak veriyor. 12'sinde akşam açık kontenjan ilan edilecek, 13-14 Eylül'de de tekrar kayıt yapma hakkı veriliyor.

10 tercih hakkı var

Ayrıca geçen yıldan farklı olarak bu sene 10 tercih hakkı var ve bir öğrenci en çok 3 okulun yedeğinde olacak. Okullara 3 misli yedek liste gönderilmiş. Bu yedek liste sonuçları incelediğimde yeterli gibi gözüküyor.

Özel okullar ise 6 Ağustos'ta taban puanlarını ilan edecekler ve 13-14-15 Ağustos'ta kayıt yapmaya başlayacaklar. 24'ünde de ikinci yerleştirmenin sonuna gelecek. Geçen sene Robert Kolej ikinci yerleştirmede kontenjanını doldurmuştu mesela. Alman önemli ölçüde almıştı. Yani tepedeki 3-4 okul ikinci yedek döneminde kontenjanlarını doldurmuştu. 24'ü akşamı, Alman'da kayıtlı olan öğrencinin yerleştirme sonuçları açıklandığında Cağaloğlu'nu kazanmışsa ve gitmezse ve Kabataş'ın da yedeğindeyse gitmezse yerinin açığı ancak 6'sında çıkacak. Ama Cağaloğlu'na kayıtlıysa, ayın 3'ünde açıklandığında Kabataş'ın yedeğinden girebiliyorsa kayıt yaptırırsa 3'ü akşamı yeri açık ilan edilecek. Yerine yedekten giren öğrencinin ismi çıkacak okulda. Dolayısıyla insanların yedek listesinde olduğu okulu her akşam kontrol etmesi gerekiyor.

Ayrıca geçen sene sonuçlar açıklandığında tercih süreci de başlamıştı. Bu sene 1 Ağustos'ta başlayacak. Ama keşke bunu daha önce duyursalardı da insanlar kalkıp bunun için erkenden kalkıp gelmezdi."

"Özel okuldan, Anadolu lisesine geçiş olur"

Bu sistemin Anadolu liselerinde daha az kontenjan açığını en aza indireceğini belirten Yılmaz, bu değişiklikleri şöyle yorumladı:

"Kayıt sürecindeki değişikliğin nedenini net olarak bilmek mümkün değil. Ancak bu sistem geçen yıldan daha doğru gibi görünüyor. Geçtiğimiz yıl özel okullarla Anadolu liselerinin kayıt süreci kesiştiği için çok kargaşa vardı. Bu sene özellikle tepedeki özel okullar iki dönem kayıt yapmış olacakları ve büyük oranda da kayıtlarını tamamlamış olacakları için Anadolu liselerinde kontenjan boşluğu geçen yılki kadar olmaz. Geçişler geçen yılın tersine özel okullardan Anadolu liselerine olur. Çünkü, özel okullar önce kayıt yapacakları için insanlar kendilerini garantiye almak isteyecektir, paraları varsa tabii. Bu sistem kontenjan açığını en aza indirir diye düşünüyorum. Yeni yerleştirme sisteminde parası olanlar özel okula gideceği için Anadolu lisesi hedefli öğrenciler daha şanslı olacaklar. Özellikle de özel okula kayıt olup da yedek listesinden kazandığı okula, gitmeyecekse insanlar bunu bildirdiğinde sistem çok daha rahat çalışır. Geçen sene de bunu istediler ama kimse yapmadı."

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.