banner

Sigara içenleri kızdıracak teklif
Sigara açık alanda da yasaklansın

Sağlık Enstitüsü Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sigaranın Türkiye'de kapalı alanlarda yasaklandığını hatırlatarak, bu yasağın genişletilmesi gerektiğini belirtti.

Sigara açık alanda da yasaklansınSigara içilen açık alanların sağlığı tehdit ettiğini vurgulayan Dağlı, ''Amerika Birleşik Devletleri'nde sigara içmeyen birinin açık alanlarda maruz kaldığı biyobelirteçleri ölçen yeni bir araştırma yapıldı. Araştırma, restoran ve barların sigara içilen açık alanlarında sağlığı tehdit eden kanser yapıcı taneciklerin olduğunu ortaya koydu. Bar ve restoranların sigara içilmesine izin verilen teraslarında, bahçelerinde üç saat boyunca oturan sigara içmeyen kişilerin tükürüklerinde nikotin metabolitleri, idrarlarında sigaranın kanser yapıcı nitrozaminleri saptandı'' dedi.

Türkiye'de yaz aylarında açık alanda yemek yemek ve içecek tüketmek isteyenler için sigara içmeyenlere ayrılmış özel bir alanının olmadığına dikkati çeken Dağlı, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Sigara içmeyenler 2009 yılı öncesinde kapalı alanda maruz kaldıkları dumana açık alanda kalmaktadır. Birçok işletmenin camekanlarını açarak iç ve dış ortamı tek alan haline getirip tamamı sigara içilen mekanlar oluşturuyor. Özellikle İstanbul, Kadıköy, Beşiktaş, Şişli ilçelerine ilişkin çok şikayet almaktayız. Bu uygulama restoranlarda sigara içilmeyen yer bırakmamıştır. 4207 sayılı Kanun metni 'işletmelerde içilemez' ibaresi taşır, kapalı alan yasak uygulaması için yeterince geçiş dönemi yaşanmıştır, artık kanunu tam uygulayıp açık alanlarda içimi yasaklamalıyız. Sağlığı koruyacaksak bilim bunu göstermektedir.''

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.