banner

ÖSYM’den bir skandal daha
TUS'a girenlere büyük şok!  

Aralık 2010 Tıpta Uzmanlık Sınavı sonuçları 1,5 yıl aradan sonra tekrar

değerlendirilince, ortalık karıştı.

ösym tus2010 yılı Eylül ayında yapılması gereken Tıpta Uzmanlık Sınavı , o dönemde yaşanan KPSS olayı sebebiyle Aralık ayına ertelenmişti. Sınav gecikmeli de olsa yapıldı ancak sınavdaki bazı sorular hatalıydı. Bunun üzerine sınava giren öğrenciler, ÖSYM 'ye soruların yanlışlığı konusunda dilekçe yazarak itirazda bulundular.

Fakat ÖSYM 26 Ocak 2011 Tarihinde yaptığı duyuru ile "12 Aralık 2010 tarihinde yapılan TUS Bilim Sınavı ile ilgili olarak, adaylar tarafından Merkezimize gönderilen, 508 adet sınav sonuçlarına itiraz dilekçesi incelenmiştir. İnceleme sonucunda aşağıdaki sonuçlara varılmıştır:İtiraz dilekçelerinden 485'inde itiraza konu bir durumun bulunmadığı, herhangi bir maddi hata ve yanlış değerlendirmenin söz konusu olmadığı tespit edilmiştir." Şeklinde bir duyuru yaparak soruların sadece 4 tanesinin iptal ettiği kalan soruların ise doğru hazırlandığını savunmuştu.

ÖSYM'nin yaptığı hatadan geri adım atmamasına karşılık 2010 Aralık sınavına girenlerden Dr. Mustafa AYDINOL olayı mahkemeye taşıdı ve yanlış olan ama ÖSYM tarafından iptal edilmeyen sorulara itiraz etti.

Mahkeme süreci yaklaşık bir sene sürdü. Bu süreçte mahkeme soruların incelenmesi için farklı üniversitelere sınavda sorulan soruların doğruluğu hakkında bilirkişilik görevini verdi.

Üniversitelerden gelen bilirkişi cevaplarına göre ise; beş soru yanlıştı ve iptal edilmeliydi. Mahkeme soruların iptali yönünde karar verdi, kararı Danıştay'da onayladı.

İddiaya göre, ÖSYM bu durumda daha fazla kayıtsız kalamayıp sessiz sedasızca sınavı tekrar değerlendirdi ve puanlar yeniden hesaplandı.. Bununla birlikte 1.5 yıldır branş eğitimi gören doktorların birçoğunun tercihleri değişti. Örneğin şu anda Anadolu'nun bir yerinde Dahiliye alanında eğitim gören doktorlar, yeni hesaplamayla birlikte ilk tercih yerleri olan ve asıl istedikleri İstanbul'u kazanmış olabildiler. Veya ilk hatalı hesaplamayla birlikte bir yere yerleşemediği belirtilen bir öğrenci, yeni hesaplamanın ardından, tercihlerinden birine yerleşebildiğini öğrendi. Ancak 1.5 yıl kaybetti ve de sınava yeniden hazırlanmak için ekstra dershane masrafı ödemiş oldu. Bunun yanı sıra, puanı düşen öğrenciler de bulunuyor. ÖSYM'nin bu karışıklığı nasıl çözeceği ise merak konusu.

2010 TUS'a giren doktorlar kendilerine ait sitede endişe ve görüşlerini şu şekilde paylaşıyorlar:

Ya benim puanım düşmüş.alt tercihinize yerleştirildiniz diyor ama yerleştiğim yer yazmıyor.sizde yazıyor mu arkadaşlar?

Yerleştiği yer değişen var mi ya???? Sıralamam değişmiş.

ben hiç yerleşememiştim şimdi erciyes aile hekimliğine yerleşmişim 1.5 yıl sonra kazandımda gitmedim derim artık :)) ( o zaman kazansam koşa koşa gidecektim ama )

sonucta puan ve sıralamaya göre tercih yaptık benim 1 puan artmış mesela belkide farklı bi yer yazıp kazanacaktım...kazandığım yer değişmemiş ama...bununla ilgili bişi yapılabilirmi..bence yeniden tercih yaptırılsın..

Benim 2 puan artmis görünüyor küsüratla kaçırdığım biyer vardı ama hiçbir yere yerlestirilemediniz yazıyor bunlar dalga mı geciyorlar bizimle

yeniden tercih alınması için bastıralım... sonucta sıralamalar taban puanlar faalan hep değişti bu sacmalık böle yok üst tercihine yerleştirildin yok alt tercihine. alt tercihine yerleştirilenlere yaptırım uygulanacak mı yani 1.5 yıl önce baslayanlar 1.5 yıl sonra yeni kazadığı yere gönderilecekmi? böle olmaz arkadaslar bu resmen haksızlık...bunun düzeltilmesi bu sekilde olmaz olamaz.. adam belki düsük gelince yazmadı simdi düzeltilen puanla tercih yapacaktı.. barajı gecemeyen simdi baarajı gecip tercih hakkı oldu belki..

puanları yine yanlış hesaplamışlar sanırım.herkes kontrol etse anlasılır.nettim artmış ama puanım düşmüş benim.

benim puanım artmış,sonuç aynı ama yerleşememişim eeeeeee...şimdi diğer kazananlara ne olacak? çok saçma değil mi neredeyse 1.5-2 yıllık asistan oldular bu insanlar

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.