banner

187 milyon ücretsiz ders kitabı sıralarda yerini aldı
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2012-2013 eğitim öğretim yılında öğrencilere toplam 187 milyon ücretsiz ders kitabı dağıtacak.

MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürü Yusuf Esener, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilköğretim ve ortaöğretim okul ve kurumlarında eğitim gören öğrencilere bu yıl da ders kitaplarının ücretsiz dağıtılacağını bildirdi.

Kitapların dağıtımının tamamlandığını, okullara ulaştırıldığını söyleyen Esener, okulların açılacağı 17 Eylül Pazartesi günü ders kitaplarının okul sıralarının üstünde hazır olacağını kaydetti.

Esener, özel okullar dışında diğer okullardaki tüm öğrencilere ders kitapları ile çalışma kitaplarının ücretsiz verileceğini söyledi.

Ders kitaplarını teslim alacak 340 teslim noktası belirlediklerini ifade eden Esener, ''Şu anda bütün kitaplar basılmış ve okullara ulaşmış durumda'' diye konuştu.

Esener'in verdiği bilgiye göre, 2012-2013 eğitim ve öğretim yılında resmi ilköğretim ve ortaöğretim okul ve kurumlarında eğitim-öğretim görecek yaklaşık 16 milyon öğrenciye ücretsiz dağıtılmak üzere 518 çeşit toplam 187 milyon ders kitabı basıldı. Ücretsiz ders kitapları için yaklaşık 300 milyon TL ödenek ayrıldı.

Ayrıca ilkokul 1. sınıf öğrencilerinin okullara uyumunu sağlamak üzere hazırlanan çalışma kitaplarıyla öğretmen kitabından da toplam 3 milyon 570 bin basıldı. Bu kitaplar da 10 Eylül Pazartesi günü öğrencilerin hizmetine sunulacak.

''Eğitim sistemini yeni şartlara göre sürekli güncelliyoruz''

Ücretsiz ders kitaplarının konulacağı poşetlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in mesajlarının yer aldığı broşür de bulunacak.

Başbakan Erdoğan öğrencilere mesajında, Türkiye'nin daha güçlü, daha müreffeh, daha demokratik bir ülke olabilmesi, bölgesinde ve dünyada etkin, saygın bir konumda bulunabilmesi için eğitimin hayati önem arz ettiğini belirterek, ''Sizler kendinizi ne kadar iyi yetiştirebilir, sizlere sunduğumuz imkanları ne kadar iyi değerlendirebilirseniz, inanın ki Türkiye'nin yarınları da o kadar aydınlık, o kadar mutlu ve o kadar huzurlu olacaktır'' dedi.

Eğitimin hayat boyu devam eden, aynı zamanda da sürekli değişen, gelişen, kendisini yenileyen bir süreç olduğunu ifade eden Erdoğan, dünyada bilimin ve bilginin hızla yol aldığı, eğitim teknolojilerinin ilerlediği, eğitim metotlarının yeni şartlara göre şekillendiği bir ortamda Türkiye'nin eğitim sisteminin durağan kalamayacağını, değişime karşı direnemeyeceğini belirtti.

Gençlerin en iyi, en kaliteli, yaygın ve modern eğitimi alması için eğitim sistemini yeni şartlara, yeni gelişmelere göre sürekli güncellediklerini vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

''2012-2013 eğitimin yılına da büyüyen Türkiye'nin ihtiyaçlarına denk düşecek tarihi nitelikte reformlarla giriyoruz. Zorunlu eğitimi 12 yıla çıkardık, bunu da 4 yıllık kademeler halinde şekillendirdik. Böylece sizler, 12 yıllık zorunlu eğitim sistemi içinde 4 yıllık kademeler halinde okul tercihlerinizi yapabilecek, yetenekleriniz doğrultusunda arzuladığınız okullara gidebileceksiniz.

Ortaokul ve liselerde seçmeli ders sayısını çoğaltarak, ilgi alanlarınız doğrultusunda sizlere yeni tercihler sunuyoruz. Bu seçmeli dersleri tercih ederek, bilgi ve birikiminizi daha yüksek seviyelere çıkaracağınızı umuyoruz. Yine bu eğitim öğretim yılında FATİH adını verdiğimiz projemiz daha da yaygınlaşacak. Geçmişte okullarınıza 1 milyona yakın bilgisayar göndermiş, bilişim teknolojileri sınıfları açmıştık. Şimdi, sınıflarınıza kadar bilgisayar ve internet getiriyor, akıllı tahtalar kurarak, okullarınıza teknoloji cihazları kazandırarak modern bir eğitim altyapısını sizlerin kullanımına sunuyoruz.''

Öğrencilere, ''Sizler, güçlü bir ülkenin, büyük bir devletin, köklü bir kültür ve medeniyetin mensuplarısınız'' diyen Erdoğan, öğrencilerin milletinin ve ülkesinin tarihini en iyi şekilde öğrenerek, özlerini, milli ve manevi değerlerini en iyi şekilde muhafaza ederek, ülkenin ve dünyanın içinden geçtiği sürçleri de yakından izleyerek geleceği şekillendireceğini kaydetti.

Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

''Sizler gücünüzü, ilhamınızı, özgüveninizi geçmişinizden alacak; bilimle, teknikle, demokratik düşünce ve hoşgörüyle donanmış şekilde geleceği inşa edeceksiniz. Biliniz ki aziz milletimiz size güveniyor, size inanıyor ve sizinle umutlanıyor. Milletimizin umutlarını çoğaltacağınıza, milletimizin gururu olacağınıza yürekten inanıyoruz. Bu düşüncelerle 2012-2013 eğitim öğretim yılının başarılı geçmesini diliyor; sizleri, aile büyüklerinizi, öğretmenlerinizi ve tüm eğitim camiamızı sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.''

''Tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz''

Milli Eğitim Bakanı Dinçer de mesajında 2012-2013 eğitim öğretim yılında öğrencilerin ilgi, ihtiyaç ve yeteneklerini dikkate alan, eğitim ortamlarını demokratik ve esnek bir yapıya kavuşturan yeni bir sistemle başladıklarını ifade ederek, bu yeni başlangıcın öğrenciler ve ülkenin geleceğinde aydınlık sonuçlar doğurmasını diledi.

Bilginin ve teknolojinin yeni bir güç ve değer kazandığı günümüzde, eğitimin yaygınlığı, süresi ve niteliği toplumların en önemli gelişmişlik ölçütlerinden biri haline geldiğini belirten Dinçer, şu ifadelere yer verdi:

''Yaşadığımız çağ, bilgi ve becerilerimizi sürekli olarak geliştirmemizi ve yenilememizi gerekli kılmaktadır. Bu da ancak eğitim sisteminin çağın ihtiyaçları ve gerekleri doğrultusunda yeniden kurgulanması ile mümkündür.''

Yeni eğitim düzenlemesinin en temel esprisinin bunu mümkün kılacak eğitim ortamını oluşturarak her bir öğrencinin içindeki potansiyelin ortaya çıkmasına, mutlu ve başarılı bireyler olarak yetişmelerine katkı sağlamak olduğuna işaret eden Dinçer, şunları kaydetti:

''Tüm imkanlarımızı seferber ederek sizlere daha iyi eğitim ortamları oluşturmaya çalışırken, bu gayretin sonuçsuz kalmayacağına, her birinizin sunulan imkanlardan yetenek ve ilgileriniz doğrultusunda yararlanacağına, yüzünüzün daima yenilik ve değişime dönük olacağına inancımız sonsuzdur.''

Günümüzde her şeyin anlam ve öneminin değiştiği gibi sınıf geçmenin, bir diploma sahibi olmanın anlam ve öneminin de değişime uğradığını belirten Dinçer, bugün artık öğrenmeyi etkin ve yaratıcı bir sürece dönüştürebilmiş, yeni gelişmelere açık, topluma ve insanlığa faydalı bilgi ve yeteneklere sahip bireylerin hem kendi hayatlarına hem de ülkelerinin ve dünyanın gidişatına katkı yapma şansına sahip olduğunu kaydetti.

Bakan Dinçer, öğrencilere hitaben şunları kaydetti:

''Eğitim hayatınız, sizlere sadece bilgi ve beceri değil, ömür boyu rehberiniz olacak sağlam bir bakış açısı, doğru tutum ve alışkanlıklar kazandırdığı oranda kendimizi mutlu ve başarılı sayacağız. Başta velilerimiz ve öğretmenlerimiz olmak üzere sizlere emek veren, desteğini ve sevgisini esirgemeyen büyük eğitim ailesinin tek beklentisi; başarılı, güvenli, özgün düşünceli bireyler olarak ülkemizin kalkınmasına ve refahına katkı sağlamanızdır. Bu duygu ve düşüncelerle sevgili öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin ve eğitim camiasının 2012-2013 eğitim öğretim yılını kutluyor, başarılar diliyorum.''

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.