banner

Devlet okulları kiraya veriliyor
Hükümet devlet okullarını kiraya çıkarıyor. Okulu inşa eden veya yenileyen yüklenici firmayla devlet, 49 yıllık kiralama sözleşmesi imzalayacak.

Cumhuriyet Gazetesi’nin haberine göre, okul alanlarının özel sektör tarafından inşa edilmesinden işletilmesine kadar ki süreçlerine yönelik 25.08.2011 tarihinde çıkarılan 25.08.2011 tarihli Kanun Hükmünde Kararname'yle ilgili 'Eğitim Öğretim Tesislerinin Kiralama Karşılığı Yaptırılması ile Tesislerdeki Eğitim Öğretim Hizmet Alanları Dışındaki Hizmet ve Alanların İşletilmesi Karşılığında Yenilenmesine Dair Yönetmelik' Bakanlar Kurulu'ndan geçerek Resmi Gazete'de yayımlandı. Yönetmeliğe göre, özellikle kent merkezindeki okul alanlarında çarşıdan restorana her şey yapılacak.

49 yıllık kiralama

Yönetmelikte, 'Eğitim ve Öğretim Hizmeti Dışında Kalana Alanlar' diye tarif edilen bölümde yapılabilecek olanlar, “Otopark, kapalı ve açık yüzme havuzu, öğretmenevi, konferans ve kültür merkezi, sanat merkezi, sanat uygulama atölyeleri, bilim merkezi, deney ve gözlemevi, gençlik merkezi, tiyatro, sinema salonları, akvaryum, hayvanat bahçesi, sera, botanik parkı, restoran ve çarşı” şeklinde sıralanıyor. İhaleyi kazanan yüklenici firmaya yenileyeceği veya yeniden inşa edeceği okul için sözleşmede belirtilen süre olan 49 yıl boyunca kira ödenecek. Sözleşme hükümlerine göre yüklenici firmadan; bilgi işlem, kütüphanecilik, spor destek, çamaşırhane, temizlik, güvenlik, yemek, arşivleme, aydınlatma, asansör, ısıtma, soğutma, havalandırma, gaz, su ve enerji temini de dahil olmak üzere binaların tamiri bakımı, atık ve atık su uzaklaştırma, personel ve öğrenci taşıma, mefruşat donanım, alet ve eğitim araç gereçlerinin bakım ve onarımı gibi hizmetlerden satın alınabilecek. Yeni yapılacak okullar, Milli Eğitim Bakanlığı'na ait alanların dışında Hazine'ye ait uygun konumdaki alanlarda da inşa edilebilecek.(kaynak cumhuriyet)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.