banner

Türk öğrenci Fransızları dize getirdi!
Fransa, Ermeni soykırımı dersini terk eden türk öğrenciye ceza veremedi

Türk öğrenci Fransızları dize getirdi!FRANSA’nın Lyon kentindeki Vaulx en Velin banliyösünde ortaokul 1’inci sınıf öğrencisi olan Burak Doğansoy, ailesi tarafından "Gerçek olmayan Ermeni Soykırımı dersi verilirken sınıfı terk et" tavsiyesine uyarak sınıfından çıktı. tarih öğretmeni tarafından "Bunu yaparsan büyük ceza alırsın, okuldan bile atılabilirsin" denilerek uyarılan öğrenciye okul yönetimi tarafından ceza verilmedi.

Okul, ailenin bilgisi olduğunu öğrenince şaşırdı

Öğrencinin dersi bırakıp sınıftan çıkması üzerine okul yöneticileri Burak Doğansoy’un ailesine telefon açtı. Okul yöneticileri, ailenin durumdan haberdar olduğunu duyunca şaşırdı. Vaulx En Velin’de ekmek fırını sahibi olan Veli Doğansoy, işinin yoğunluğu nedeni ile okula gidemeyince, okul yöneticileri ile telefonla görüştü. Yapılan konuşmada, baba Veli Doğansoy Türkiye ve dünyanın birçok ülkesi tarafından kabul edilmeyen bir "soykırımın" zorla çocuğuna öğretilmesine itiraz etti. Okul yönetimine "Maksadınız nedir? Türkiye ile Fransa’nın arasını açıp bir savaş mı çıkartmak istiyorsunuz" diyen Veli Doğansoy bu durumdan çok tedirgin olduklarını, 14 yaşındaki bir çocuğa "Sizler soykırımcılarsınız" denilmesinin insanlığa veya Fransa demokrasisine sığmadığını belirtirken, "Bu durum çocuğumu psikolojik olarak etkileyecektir" dedi. Sivil toplum kuruluşlarının bu konuda çok hazırlıksız olduklarını ve hatta bilgileri olmadığını savunan Veli Doğansoy, bu konuda yalnız kaldıklarını belirtti. Doğansoy, tüm Türkler’i ilgilendiren bu durum için derneklerin ayrılıklarını kenara bırakarak birlikte hareket etmeleri gerektiğini söyledi.

Fransız Anayasa Konseyi’nin aldığı karar doğrultusunda oğluna okul tarafından bir ceza verilemediğini söyleyen Veli Doğansoy "Bu nasıl bir garipliktir, oğlum okulu terk ediyor ve okul ceza veremiyor" dedi.

"Şimdiye kadar tek tepki Doğansoy Ailesi'nden geldi"

Bir sivil toplum kuruluşu eski yöneticisi olan ve halen seçilmis olduğu Venissieux belediyesi encümen azalığını sürdüren Hamza Mor ise, sivil toplum kuruluşlarının acilen bu konunun üzerine gitmeleri gerektiğini vurguladı. Mor, "Tarih derslerinde bu konu işlendi, maalesef şu ana kadar bu konuya itiraz eden, hassasiyet gösteren bir tek Doğansoy ailesi oldu. Diğer öğrencilerin bu dersi kabullenerek izledikleri anlamına gelir. Tarih kitabında yazan ve gerçek olmadığı tarihçi ve bilim adamları tarafından ispatlanmış Talat Paşa’nın telgrafları gibi konuların artık birer doğruymuş gibi algılanmalarına sebebiyet verir. Böyle bir durum kabullenemez" dedi.

Hamza Mor, olayın tamamen politik olduğunu ve Fransa Anayasa Konseyi’nin sansürlediği "Ermeni soykırımı inkarına ceza yasası" yerine daha sinsi bir şekilde konunun tarih kitaplarına aktarılarak 13-15 yaş arası gençlerin zehirlendiğini söyledi.Hamza Mor, tarih kitapları için anayasa konseyine gidilemeyeceğini, ne bu kitapların mahkemeye verilemeyeceklerini vurguladı. Mor, tartışma yaratılmadan ve itiraz edilmeden yıl sonuna varılması ve ‘Brevet’ denilen ortaokul bitirme sınavlarında konu ile ilgili sorular yöneltilmesi halindeki tarih kitaplarındaki tüm bilgilerin bir yerde kabul edilmiş olacağını hatırlattı.

(milliyet)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.