banner

KPSS jokerleri ‘gözetmenlik’ yaptı iddiası
KPSS soruşturması derinleştikçe yeni bilgiler ortaya çıkıyor. İzmir’de yapılan operasyonlarda gözaltına alınan joker lakaplı kişilerin gözetmenlik de yaptığı iddia edildi.

KPSS jokerleri ‘gözetmenlik’ yaptı iddiasızmir'de yürütülen ''sınav'' soruşturmasında, ''jokerlerin'' sınavlarda ''gözetmen'' olarak görev alıp almadıkları araştırılıyor.

 İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen ''sınav'' soruşturması kapsamında Temmuz ve 12 Kasım 2012'deki operasyonlarda gözaltına alınan ve başkalarının yerine sahte belgelerle sınavlara girdikleri iddia edilen öğretmen ve öğretim üyelerinin, ÖSYM tarafından gerçekleştirilen sınavlarda ''gözetmen'' olarak görev alıp almadıkları araştırılıyor.

İzmir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Mali Suçlar Büro Amirliği ekiplerinin, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nce (ÖSYM) yapılan sınavlara sahte belgelerle adayların yerine başka kişilerin girmesini sağlayan suç örgütlerine yönelik yürütülen soruşturması sürüyor.

Soruşturmayla ilgili kurulan özel ekip, iki operasyonda da gözaltına alınan ve başkalarının yerine sahte belgelerle sınava girdikleri iddia edilen öğretmen ve öğretim üyelerinin görevli oldukları okullara, il milli eğitim müdürlüklerine ve ÖSYM'ye yazı yazılarak sınavlarda ''gözetmen'' olarak görev alıp almadıklarını sorduğu belirtildi.

Operasyonlarda gözaltına alınan ''joker''lerin ve üzerlerinde çıkan fotoğrafların, bilgisayar programı sayesinde, milyonlarca adayın fotoğrafını tarayarak eşleştireceği, başka sahtecilik olaylarının olup olmadığının tespit edileceği bildirildi.

İlgili haberler için tıklayın

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.