banner

Çinli öğrenciler ilim için Türkiye'de
Adana Müftülüğünün davetiyle Çin'den gelen 18 öğrenciye, Kuran-ı Kerim, Türkçe ve Arapça eğitimi veriliyor. 

cinli ogenciÇin Halk Cumhuriyeti'nde Kuran-ı Kerim, Arapça ve Türkçe eğitim almak isteyen adaylar arasından seçilen öğrenciler, müftülüğe bağlı merkez Sarıçam ilçesindeki Baklalı Yatılı Kuran Kursu'na getirildi. Milli Eğitim Bakanlığı'nda görevli öğretmenler tarafından Türkçe eğitimi verilmeye başlanan öğrenciler, daha sonra temel Arapça, temel dini bilgiler ve tecvitli Kuran-ı Kerim okuma eğitimi almaya başladı.

Müftü Arif Gökce, yaptığı açıklamada, öğrencilerin Çin Halk Cumhuriyeti'ndeki eğitim alt yapısının yetersizliği sebebiyle Türkiye'yi tercih ettiklerini belirterek, Türkiye'den Çin'e giden sivil toplum kuruluşları temsilcileri kanalıyla Adana'ya getirilen öğrencilerin Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı Kuran kursunda eğitim aldığını söyledi.

Önümüzdeki günlerde 17 öğrencinin daha eğitim programına katılmak için Adana'ya geleceğini belirten Gökce, öğrencilerin arasında 3 de kız öğrenci bulunacağını kaydetti. Peygamberimizin bir hadisinde "İlim Çin'de de olsa gidip alınız" dediğini hatırlatan Gökce, "İlmin vatanı yoktur, Çin'de, Türkiye'de veya dünyanın neresinde olursa olsun biz Müslümanlar ilmi almalıyız" diye konuştu.

Kursa katılarak Malik adını alan öğrenci de Çin'den Türkiye'ye Kuran-ı Kerim, Arapça ve Türkçe öğrenmek için geldiklerini belirterek, "Burada yaklaşık iki buçuk ay kaldık. Bizi, Kuran-ı Kerim ve Türkçe öğrenmemiz için davet ettiniz. Türkçe çok güzel, biz seviyoruz. Türkiye çok güzel, Türkiye'yi de çok seviyoruz. Herkese kalpten çok teşekkür ederiz. Bize çok yardım ediyorlar. İnşallah Türkiye ve Çin kardeş ülke olurlar. Burada üç yıl kalıp en iyi şekilde Kuran-ı Kerim okumayı öğrenmek istiyoruz. Çin'e dönünce de öğrencilere Kuran-ı Kerim öğretmek istiyoruz. Orada Kuran-ı Kerim bilmiyorlar. Allah için öğreteceğiz" dedi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.