banner

AİHM, Türkiye’yi haksız buldu
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, DİSK ve KESK'in İstanbul'da 2008 yılındaki 1 Mayıs gösterisiyle ilgili yaptığı şikayet başvurusunu haklı buldu.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ve Kamu Emekçileri Sendikaları'nın (KESK) İstanbul'da 2008 yılındaki 1 Mayıs gösterisiyle ilgili yaptığı şikayet başvurusunu haklı buldu.

AİHM, ''Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin örgütlenme ve toplanma hakkıyla ilgili 11. maddesini ihlal ettiğine'' hükmetti.

Türkiye'nin maddi tazminat ödemesine gerek görmeyen AİHM, sadece mahkeme masrafı olarak DİSK ve KESK'e 1000 Avro ödenmesini kararlaştırdı.

DİSK ve KESK, 2008 yıllında yaptıkları ortak başvuruda,  1 Mayıs gösterisi sırasında polisin, gösteriye katılanlara tazyikli su ve  göz yaşartıcı bomba atmasını gerekçe göstererek Türkiye aleyhine Strasbourg mahkemesine şikayette bulunmuştu.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.