banner

Okullarda serbest kıyafet yargıya taşındı
Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir, okullarda tek tip kıyafet zorunluluğunu kaldıran yönetmelikle ilgili, ''Eğitim-İş bu yönetmeliği bugün itibarıyla yargıya taşımış, Danıştay'a başvurmuştur'' dedi.

kiyafet serbestligiDemir, Eğitim-İş Giresun Şubesi'nde düzenlediği basın toplantısında, konuyu yargıya taşıdıklarını, Danıştay'ın yönetmeliği iptal etmemesi durumunda ise Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuracaklarını bildirdi.

Kılık kıyafet yönetmeliğinin Türkiye gerçeğinden uzak olduğunu ve ülkede gelir adaletsizliğinin bulunduğunu savunan Demir, ''Yoksulların pazar yerlerinden ekmek topladığı bir ülkede siz, 'ben formayı, önlüğü serbest bıraktım' diyemezsiniz. Bu durum sınıfları da bölecektir. Sınıfın bir tarafında lüks markalar sergilenirken, bir bölümünde de pazar yerinden alınmış, çocuğun üzerinde emanet gibi duran kıyafetler yer alacaktır. Eğitim-İş bu yönetmeliği bugün itibarıyla yargıya taşımış, Danıştay'a başvurmuştur'' diye konuştu.

Çocukların giydikleri kıyafeti başka bir gün giymek istemeyeceklerini öne süren Demir, şunları söyledi:

''Bu özellikle de ergenlik çağına giren çocuklarda görülecektir. Her gün anne ve babanın başı ağrıtılacaktır. Bunlardan dolayı intiharlar duyulacaktır. İhtiyacı giderilemeyen çocuklar, başka yollara başvuracaktır. Öğrenciler kılık kıyafetlerini kendileri temin etmek zorunda kalacaklardır, bu bir risktir ve tehlikelidir. Çocuklar beslenmelerinde kullanacakları parayı kıyafete kullanacaklardır. 'Ben niye senin giydiğini giyemedim' diye bir düşmanlık olacaktır.''

Demir, Eğitim-İş olarak tüm demokratik tepkilerini ortaya koyacaklarını ve gerekirse bir eylem tarzı geliştirerek siyasal iktidarı uyaracaklarını kaydetti.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.