banner

Kürtçe Hukuk Terminolojisi kitabı hazırlandı
Rektör Yardımcısı Yıldırım, anadilde savunma hakkı getirilmesine ilişkin düzenleme kapsamında Kürtçe İdare ve Hukuk Terminolojisi kitabı hazırladıklarını bildirdi.

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Yaşayan diller Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Kadri Yıldırım, bazı siyasi tutukluların iki yıldan beri anadilde savunma yapma talebi olduğunu hatırlattı. İki yıl sonra bunun yasal zemininin hazırlandığını belirten Yıldırım, konunun artık yasal bir çerçeveye oturtulacağını söyledi. Anadilde savunmanın ayrı bir uzmanlık alanı olduğuna dikkati çeken Yıldırım, hukuk terminolojisinin, hakim ile mahkum arasındaki terminolojinin öteki alanlarda kullanılan dilin terminolojisinden farklı olduğunu kaydetti.

Bu sürece katkıda bulunmak adına bir çalışma yaptıklarını anlatan Yıldırım, ''Aralarında Kürtçe'nin de bulunduğu çok dilli 15-20 civarında hukuk terminolojisi sözlükleri var. Bunun yanında Kürtçe hukuki metinler bulunuyor. Biz bunlardan bir sentez oluşturduk. Kendim bunları öteden beri yazıyorum. Gece gündüz buna hazırlanıyorum ve şu anda İdare ve Hukuk Terminolojisi bitmiş durumda'' dedi.

Ocak ayında bir ilanda bulunacaklarını belirten Yıldırım, Sertifikalı Anadilde Savunma Kursu açacaklarını bildirdi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.