banner

Türkiye Eurovision'a katılmama kararı aldı
TRT Genel Müdürlüğü, 2013 yılında İsveç’de düzenlenecek 58. Eurovision Şarkı Yarışması’na katılmama kararı alındığını açıkladı.

TRT Genel Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, kurumlarının üyesi bulunduğu Avrupa Yayın Birliği'nin (EBU) Eurovision Şarkı Yarışması’na, Türkiye'nin ilk kez 1975 yılındakez katıldığı ve bu güne kadar toplam 34 yarışmada yer alındığı belirtilerek şöyle denildi:

“Ancak; 1976-1977-1979 ve 1994 yıllarında ise çeşitli sebeplerle yarışmaya katılmama kararı almıştır. Şarkı yarışması dönemi içerisinde ilk defa 1997 yılında Şebnem Paker’in yorumladığı 'Dinle' adlı eser üçüncülüğü kazanmıştır. Böylece Türk kamuoyunun yarışmaya ilgisi artmış ve hep üst dereceler beklenir olmuştur. 2003 yılında Letonya/Riga’da Sertab Erener’in yorumladığı 'Everyway That I Can' isimli eserin birinci olması, Türk kamuoyunun tüm dikkatlerini üzerine çekmiştir. TRT, son 10 yıl içerisinde bir birincilik (2003), üç dördüncülük (2004, 2007, 2009) iki yedincilik (2008, 2012), bir ikincilik (2010) ile tarihi bir başarıya imza atmıştır. 2000’li yıllarda Türkiye’yi temsil eden yarışmacıların başarısında oylama sisteminin değiştirilmesinin ve izleyici oylamasının (televoting) etkisinin büyük olduğunun değerlendirilmektedir. Nitekim izleyici oylamasına geçilen 2003-2010 yılları arasında sanatçılarımızın elde ettiği başarılar daha yüksektir.“

"DURUMUN HAKSIZLIĞINI HER FIRSATTA BELİRTTİK"

2011 yılından itibaren izleyici oylarının etkisinin yüzde 50’ye indirildiğine dikkat çekilen açıklama, şöyle devam etti:

“Bu kararın alınmasında EBU’nun ayrıcalıklı üyesi 5 ülkenin (Almanya, Fransa, İngiltere, İspanya, İtalya) son yıllarda elde ettiği başarısız sonuçların etkili olduğu değerlendirilmektedir. Nitekim ayrıcalıklı bu 5 ülke (Almanya, Fransa, İngiltere, İspanya, İtalya), yarı final elemelerine katılmadan doğrudan finalde yarışmaktadır. Bu durumun haksızlığını her fırsatta belirttik. 2013 yılında İsveç/Malmö şehrinde yapılacak 58. Eurovision Şarkı Yarışması için bir ön hazırlık çalışması yapılmış ve bunun için 02 Kasım 2012 tarihinde müzik sektörünün ve medyanın yer aldığı ve geçmişteki yarışmalara katılarak belirli derece almış sanatçı, besteci, aranjör, vb. kişilerden oluşan Eurovision Şarkı Yarışması İkinci Özel Danışma Kurulu, İstanbul Radyosunda toplanmış ve katılımcıların Eurovision Şarkı Yarışmasına hangi yöntemle eser seçerse daha iyi bir sonuç elde edeceği konusunda görüşlerine başvurulmuştur” denildi.

Bu yıl İsveç/Malmö’de yapılacak olan 58. Eurovision Şarkı Yarışması’na ekonomik nedenlerle bazı ülkelerin katılamayacağı yönünde de duyumlar alındığına dikkat çekilen açıklama şöyle devam etti:

“TRT’nin EBU (Avrupa Yayın Birliği) üyeliği çerçevesinde iştirak ettiği Eurovision Şarkı Yarışması’na katılım kararı her yayıncı kurumun kendi inisiyatifindedir. Bu kapsamda Kurumumuz, 2013 yılında İsveç’de düzenlenecek 58. Eurovision Şarkı Yarışması’na katılmama kararı almıştır. Bundan sonraki süreç içerisinde, Eurovision Şarkı Yarışması ikinci Özel Danışma Kurulu Üyelerinin görüşleri de dikkate alınarak, Kurumumuzun daha sağlıklı ve faydalı değerlendirme yapması ve ileriki yılların stratejisini oluşturması planlanmaktadır. “

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.