banner

Atanamayan öğretmenler ‘Şubat’ ataması için toplanacak
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, şubat ayında tüm branşlarda öğretmen ataması yapılması için, ataması yapılmayan öğretmenlerle 29 Aralık’ta Ankara’da yürüyüş ve miting yapacaklarını söyledi.

İsmail Koncuk, yaptığı yazılı açıklamada, ataması yapılmayan öğretmenlerin son olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşebilmek için Abdi İpekçi Parkı’nda oturma eylemi yaptıklarını ancak randevu alamadıklarını savundu. Şubat’ta 30 bin öğretmen ataması yapılmasına ilişkin talebi içeren yazıyı Milli Eğitim Bakanlığı’na ve Maliye Bakanlığı’na gönderdiklerini ifade eden Koncuk, 350 bin gencin atanmak için beklediğini söyledi.

İsmail Koncuk, “Bu süreçte öğretmen açığı 300-500 lira ile istihdam edilen ücretli öğretmenler eliyle kapatılmaya çalışılıyor. Ülkemizde ne yazık ki su ürünleri mezunu, açık öğretim mezunu, iki yıllık yüksekokul mezunu bile ücretli öğretmenlik yapabilmektedir. En acısı da ücretli öğretmenlik giderek asal istihdam halini almaktadır. Başka hangi meslek grubunda böyle bir istihdam şekli vardır” değerlendirmesinde bulundu.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in 127 bin 242 öğretmene ihtiyaç duyulduğuna dair sözlerinin olduğunu belirten Koncuk, bu tespitin önümüzdeki yıllar hesaba katılmadan, yeni sistemin öğretmen ihtiyacı gözetilmeden, OECD ülkeleri ortalaması baz alınmadan yapıldığını iddia etti.

Bakanlığın 2013 yılında en az 100 bin öğretmen ataması yapmasının zorunlu olduğunu savunan Koncuk, bazı branşlarda hiç öğretmen ataması yapılmadığını, bazılarında ise atamaların yetersiz olduğunu öne sürdü.

Koncuk, Türk Eğitim-Sen’in 2013 Şubat’ında 30 bin öğretmen ataması yapılması için, ataması yapılmayan öğretmenlerle 29 Aralık’ta Ankara’da yürüyüş ve miting yapacağını bildirdi. Miting, Abdi İpekçi Parkı’nda düzenlenecek.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.