banner

Öğretmenler Güneydoğu’nun ilk oda orkestrasını kurdu
Milliyet’in Haydi Güneydoğu’ya kampanyasıyla yaptırılan Diyarbakır Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nin genç öğretmenleri Güneydoğu’nun ilk oda orkestrasını kurdu

Milliyet’in 1998 yılında “Haydi Güneydoğu’ya” kampanyası içinde yer alan projelerden biri Diyarbakır Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’ydi. Diyarbakır kent merkezinde yapılan Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nin temelini 20 Eylül 1998’de dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel atmıştı. Bölgenin ilk güzel sanatlar lisesi olan lise bir ilki daha başardı. Lisenin genç öğretmenlerinden oluşan grup Diyarbakır’da Güneydoğu’nun ilk oda orkestrasını kurdu.

Orkestranın şefliğini yapan Serhat Atalay, Diyarbakırlı olduğunu, bir milyonluk şehirde yaylı çalgılar orkestrasının bulunmamasının büyük bir eksiklik olduğuna inandığını söyledi. Hem hayalini gerçekleştirmek hem de kentteki bu eksikliği gidermek için çalışmaya başladığını ifade eden Atalay, bu amaçla daha önce okuttuğu ve öğretmen olarak Diyarbakır’a atanan eski öğrencilerine ulaştığını anlattı.

‘23 kişiyle kurduk’

Atalay, bu arada bir sosyal paylaşım sitesinde de orkestra kurma düşüncesini paylaştığını ve konuyla ilgili yoğun başvuru aldığını belirterek şunları söyledi: ”Daha sonra toplam 23 kişiyle orkestramızı kurduk. 13-14’ü eski öğrencim. Öğrencilerim üniversitelerini bitirdiler, öğretmen olup Diyarbakır’a atandılar. Şimdi de bizim orkestrada çalıyorlar. Hepsi öğretmen olduğu için sadece hafta sonları çalışabiliyoruz. Böyle bir orkestra kurmak hayalimdi.”

Bir hayal gerçek oldu

Diyarbakır Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde viyola öğretmeni olan Serhat Atalay, okuldan mezun ettiği eski öğrencilerine sadece klasik müzik eserlerinin çalınacağı orkestra kurma hayalini dile getirdi. Hemen çalışmaya başlayan ve 23 kişiden oluşan grup, Diyarbakır İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bünyesinde de ilk konserini verdi.

MİLLİYET’in 1998 yılında “Haydi Güneydoğu’ya” kampanyası çerçevesinde başlattığı eğitim atağı büyük ilgi görmüştü. Diyarbakır kent merkezinde yapılan Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nin temelini 20 Eylül 1998’de dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel atmıştı. Kampanya çerçevesinde Diyarbakır’a Güzel Sanatlar Lisesi yapılması için binlerce okuyucu maddi destekte bulunmuştu. Çok sayıda sanatçı da konserlerle kampanyaya destek vermişti. Koç Grubu Eğitim Gönüllüleri Vakfı okulun bilgisayar donanımını üstlenirken, diğer ihtiyaçlar için birçok kuruluş çalışma yapmıştı. Türk Pop Müziği’nin Kraliçesi Sezen Aksu da Podima’daki 350 bin dolarlık evini kampanyamıza bağışlamıştı.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.