banner

Milli Eğitim Bakanı: Dershaneler özel okul olacak
Yeni Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, dershanelerin büyük bölümünün özel okullara ve özel eğitim kurumlarına dönüştürüleceğini söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, hükümet adına TBMM Genel Kurulu nda vekillerin sorularını yanıtladı. Dersanelere paralı eğitim sistemi oluşturduğu için karşı çıktığını söyleyen Avcı, özel okul olmak isteyen dersanelere teşvik vereceklerini söyleyerek bir başka paralı eğitim uygulamasını önerdi. Üniversitelerin medrese olmasını isteyen Kırklareli Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı’nı da savunan Avcı, "Etimolojik olarak doğru söylemiş" dedi.

MHPli Ali Halaman’ın, "Dersanelerin hali tereddütlü. Net bir şey söyleme imkanınız var mı?" sorusuna dersanelerin "Paralel eğitim sistemi" oluşturduğunu, bunun da Türk eğitim sisteminin bütünlüğü açısından sakıncalı olduğunu söyleyerek cevap veren Avcı, bu konudaki çalışmaların belli bir noktaya gelmek üzere olduğunu söyledi. Nabi Avcı, dersanelerin özel okula dönüşmesi çerçevesinde kimi teşviklerin getirileceğini belirterek, "Dershanelerin büyük bölümünün özel okullara ve özel eğitim kurumlarına dönüştürülmesi için özel okul koşullarında bazı değişiklikler yapmanın teşvik edici olabileceğini düşünüyoruz" dedi.

Etimolojik olarak doğru

CHP li Ali Serindağ’ın, "Kırklareli Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı üniversitelerin medrese olmasını, fakültelerin de mektebe dönüştürülmesini önerdi. Ayrıca tüm okullarda imam hatip okullarının müfredatının uygulanmasını talep ediyor. Sizin düşünceniz nedir?" sorusuna ise Avcı, "medrese" kelimesinin kök anlamıyla "ders verilen yer" anlamına geldiğini kaydederek, "Kırıkkale Üniversitesi Rektörü, üniversitelerin tıpkı medreseler gibi ders verilen yerler olduğunu söylüyorsa etimolojik olarak doğru bir şey söylüyor" dedi.

(hürriyeteğitim)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.