banner

Öğretmen öyle bir gerekçeyle AİHM’e gidiyor ki…
Bir meşrubat firmasının reklam filminin kendi rüyası olduğunu söyleyerek mahkemeye başvuran Hasan Sancak, davayı kaybetti. Hâkimleri şikâyet eden Sancak, AİHM’ye gidecek

Samsun’da oturan emekli öğretmen Hasan Sancak, gördüğü rüyayı 1 Aralık 2000 tarihinde reklam senaryosu olabileceği iddiasıyla noterde onaylattı. Sancak, başkalarının rüyasını kullanmaması için ‘İş bu rüya metninin hiçbir bilgisayar, internet ve benzeri şirket tarafından, tamamı ya da bir bölümü sahibinden izin alınmadan televizyon ya da radyoda reklam haline getirilerek oynanamaz ve oynatılamaz’ şerhini koydurttu. Aradan 6 yıl geçtikten sonra rüyasını anlatan metnin bir meşrubat firması tarafından reklam filminde kullanıldığını iddia eden Sancak, 7 bin liralık tazminat davası açtı.

‘Senaryo aynı veya benzer değil’

Mahkeme, geçen eylül ayında dava konusu olan rüya hakkında Ankara Fikri ve Sinai Haklar Hukuk Mahkemesi’nden görüş istedi. Gönderilen raporda, davacıya ait noter onaylı metnin reklam filminin senaryosuyla aynı veya benzer olmadığına karar verildi. Mahkeme, bu rapor üzerine 2011 yılı nisan ayında verdiği kararda emekli öğretmen Hasan Sancak’ın davasını reddetti.

Hasan Sancak, karara itiraz ederek dosyayı Yargıtay’a gönderdi. Ancak, Yargıtay 11’inci Hukuk Dairesi meşrubat firmasına ait reklam senaryosunun 2003 yılında yabancı bir şirket tarafından çekildiğini, önce Meksika’da, ardından Arjantin ve daha sonra da 2005 yılında Türkiye’de yayınlandığı belirterek yerel mahkemenin verdiği kararı onadı.

‘Bu büyük bir skandaldır!’

Notere onaylattığı rüyası ile reklam filminde çok benzerlikler olduğunu söyleyen Sancak, şunları söyledi: “Ben rüyayı yatakta görüyorum. Reklamdaki genç koltukta. Ben rüyamda yattığım yerden kalkıyorum, bir şeyler arıyorum. Reklamdaki genç de yattığı yerden kalkıyor ve bir şey arıyor. Benim açlık ihtiyacım var. Reklamdaki gencin ise susuzluk ihtiyacı var. Dosyada inceleme yapan bilirkişi heyetinin hazırladığı raporda çelişkiler vardır. Bu büyük bir skandaldır. Hâkimleri bakanlığa şikâyet ettim. Buradan sonuç çıkmazsa önce Anayasa Mahkemesine o da olmazsa Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuracağım.”

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.