banner

SBS kalkıyor, LYS ve YGS ise…
TRT Haber’e katılan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, sınavlarla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. SBS’nin bu yıl son kez yapılacağını hatırlatarak üniversiteye giriş sisteminde yapılacak değişikliğin de sinyalini verdi

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, yeni eğitim sistemi ve SBS ve üniversiteye giriş sınavlarıyla ilgili açıklamalar yaptı. Katıldığı bir televizyon programında soruları cevaplandıran Bakan Avcı, SBS'nin bu yıl son kez yapılacağını, üniversiteye giriş sınavı olan LYS ve YGS'de değişikliklerin olabileceğini söyledi. Bir yandan mevcut olanı hazırlamak, bir yandan da sorunları çözmenin zor olduğunu dile getiren Avcı, "Sistem yürümeye devam ederken, sorunlar da çözülecek. 4+4+4'te sistemin bütün elemanları yeni düzene geçmek için çok çalıştı. Geçiş süreci başarıyla tamamlandı. Bütün dünyadaki eğilim okul çeşitlerini azaltmak, eğitim çeşidini artırmaktır. Önümüzdeki yıldan itibaren genel lise kavramı kalmayacak" dedi. Bakan Avcı'nın açıklamalarının satır başları şöyle:

SBS kalkacak mı?

Bu yıl son kez yapılacak. Yeni sistemde çocuklar özel yetenekleriyle, ailelerinin isteğiyle ve öğretmenlerinin kanaatiyle değerlendirilecek. Henüz yeni sistemin parametreleri tam olarak oturmadı. Üzerinde çalışılıyor. Tamamının değerlendirileceği bir puan üzerinde çalışıyoruz. Eğer belli bir okul üzerinde talep çok olursa, o okul kendi sınavını yapabilecek. Örneğin Galatasaray veya İstanbul Erkek Lisesi gibi okullar kendi sınavını yapabilecek. Her öğrenci her sınava girmek zorunda olmayacak.

TASLAK BAŞBAKANLIK'TA

LYS ve YGS sınavlarında değişiklik olacak mı?

YÖK taslağı Başbakanlık'ta yeniden elden geçirilecek. Üniversite giriş sınavları da bu taslağın içinde. Üniversiteler kendi sınavlarını yapabilecek. Genel sınav yapılıp yapılmayacağı henüz netlik kazanmadı.

Fatih Projesi devam edecek mi?

Devam edecek. Proje, dünyadaki en iddialı ve teknolojik projelerden biridir. Projede, okullara 480 bin etkileşimli tahta konulması amaçlanıyor. Ayrıca her öğretmen ve öğrenciye tablet bilgisayar vermek hedefleniyor. TÜBİTAK'la işbirliği yapılarak, yaş gruplarına göre hazırlanan ders materyalleri üretiliyor. Meslek liseleri hariç diğer okullara 85 bin adet etkileşimli tahta yerleştirildi. 62 bin 800 adet tablet dağıtıldı.

Öğretmen atamalarıyla ilgili olarak

Zaruri haller dışında ağustosta yapılacak. Alınacak öğretmen sayısı henüz belli değil. Atanamayanların çoğu büyük şehirlerde. Ağustosta tekrar talepte bulunacaklar. Becayiş uygulamasına izin verilmeyecek.

Okullarda sosyal medya yasak mı?

İnternet toplu kullanım sağlayıcıları kanunda belirtilen suçlarla ilgili siteleri engelleyebilir.

Eğitimcilerden değerlendirme

Prof. Dr Rıfat Sarıcaoğlu (Vakıf Üniversiteler Birliği Başkanı):

Bakanın görüşleri, yıllardan beri ileri sürdüğümüz görüşlerle örtüşüyor. Biz her üniversitenin kendi öğrencisini seçmesini istiyoruz. Hangi kalitede bir öğrenciyi, hangi notlara sahip bir öğrenciyi alacağına üniversiteler karar vermelidir. Ayrıca biz meslek yüksek okullarının yetenek gerektirmeyen bölümlerinin sınavsız olmasından yanayız. Okumak isteyen her öğrenci, bu okullara girebilmeli.

Cem Gülan (Özel Okullar Birliği Derneği Başkanı):

Bakanın açıkladığı bazı görüşlere katılmak mümkün değil. Özel yeteneği olan okulların kendi sınavlarını yapması, içinden çıkılmaz bir durum yaratır. Bu okulların sınavları merkezi olmalıdır.

Yaşar Özay Sabah 

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.