banner

Çifte lise diploması yaygınlaşıyor
Lise öğrencileri arasında hızla yaygınlaşan yurt dışı eğitim sayesinde liseliler, 1 yıl başka bir ülkede okuyarak çift diploma sahibi oluyor. 

Ankara Üniversitesi Geliştirme Vakfı Özel Okulları Genel Koordinatörü Çağlayan Dinçer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yurt dışında eğitimin özellikle üniversite düzeyinde çok yaygın olduğunu ifade etti.

Yurt dışında eğitim alanların arasına artık lise öğrencilerinin de girdiğini anlatan Dinçer, yabancı dilini geliştirmek isteyen öğrencilerden yurt dışı eğitimle ilgili çok fazla talep geldiğini söyledi.

"Lise öğrencileri artık işlerini üniversiteye bırakmadan son sınıfta halletmeye çalışıyor ve bu tür arayışlara giriyor" ifadesini kullanan Dinçer, "Liseliler daha çok Amerika, Kanada, İngiltere gibi ülkelerdeki okumayı tercih ediyor. Böylece İngilizcelerini de geliştirme imkan buluyorlar. Kanada'daki okullarla öğrenci değişimini içeren bir protokol imzaladık. Bu kapsamda bu yıldan itibaren lise mezunu öğrencilerimizi Kanada'ya göndereceğiz" dedi.

Programla Türkiye'de liseden mezun olanların yurt dışında anlaşmalı okullara giderek bir yıl eğitim aldıklarını anlatan Dinçer, bunun aileler için de daha ekonomik olduğuna dikkati çekti.

Bir yıl lise eğitiminin sağladığı avantajların öğrencileri cezbettiğini ifade eden Dinçer, "Kanada'da öğrencilerin liseden mezun olması için 18 kredi alması gerekiyor. Bizim buradaki müfredatla oradaki müfredat çok uyumlu. Öğrenci, burada aldığı İngilizce, sosyal bilimler, coğrafya, matematik ve fen bilimleri gibi dersleri orada saydırıyor. Geriye kalan dersleri de alıp mezun oluyor ve 1 yıl içinde ikinci diplomasını da alıyor. Böylece hem dilini geliştiriyor hem üniversite için yeni kapılar açılıyor hem de iki diplomalı oluyor" diye konuştu.

Üniversitede burs imkanı

Öğrencilerin yurt dışında aldıkları diplomaların ilerideki  eğitimlerinde de avantajlar sağladığını aktaran Dinçer, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Eğer iki okulun not ortalaması 70'i bulursa TOFEL'a dahi girmeden isterse üniversiteye orada devam edebiliyor. 85 not ortalamasını tutturursa üniversitelerde yüzde 100'e kadar burslu okuma imkanına sahip oluyor. Burada ki bir özel üniversiteye göndermekten çok daha ucuza gelebiliyor. Liseden sonra üniversiteye girecek öğrencilerin bu şekilde yurt dışına gitmesi onların daha fazla iş imkanına sahip olmasını sağlıyor. Yurt dışından lise diploması almak onları diğer arkadaşlarından bir adım öne geçiriyor."

Yurt dışından çifte diploma alan kişi sayısına ilişkin genel bir sayı vermenin zor olduğuna dikkati çeken Dinçer, "Kanada Eğitim Bakanlığı bu programları şu ana kadar 14 ülkede başarıyla uyguluyor. Türkiye'den Amerika ve Kanada'ya yılda en az bin öğrenci gönderen firmalar var" şeklinde konuştu.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.