banner

62 ilde 60 bin 983 ücretli öğretmen görev yapıyor
Türk Eğitim-Sen'in araştırmasına göre, 62 ilde 60 bin 983 ücretli öğretmen görev yapıyor.

ogretmenSendikadan yapılan yazılı açıklamada, 81 il valiliğinden ücretli öğretmen sayısına ilişkin bilgi istendiği, bu talebe Ağrı, Artvin, Aydın, Diyarbakır, Giresun, Hakkari, Hatay, Isparta, Kars, Kayseri, Kırıkkale, Kütahya, Ordu, Rize, Samsun, Siirt, Tekirdağ, Van ve Yozgat hariç 62 ilden cevap geldiği belirtildi.

Açıklamaya göre, 62 il itibarıyla ücretli öğretmen sayısı 60 bin 983 olarak belirlendi. Bilgi vermeyen illerden geçen yıl gelen rakamlar dahil edildiğinde ücretli öğretmen sayısı 73 ilde 70 bin 293'e ulaştı. En yüksek ücretli öğretmen sayısına sahip il 14 bin 787 ile İstanbul oldu. İstanbul'u 3 bin 240 ile Bursa, 3 bin 231 ile Ankara, 2 bin 767 ile Şanlıurfa, 2 bin 617 ile Gaziantep, 2 bin 493 ile Hatay, 2 bin 295 ile İzmir, bin 720 ile Kocaeli, bin 637 ile Sakarya, bin 620 ile Adana, bin 488 ile Kahramanmaraş, bin 431 ile Mardin takip etti.

50 ilden gelen bilgiye göre ise norm kadro ihtiyacı 57 bin 55 olarak tespit edildi. Bilgi vermeyen illerden geçen yıl gelen rakamlar dahil edildiğinde bu sayı 61 ilde 96 bin 621'e ulaştı.

- "Türkiye'nin ücretli öğretmenlik ayıbından kurtulması gerekir"

Açıklamada, Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk'un araştırmaya ilişkin görüşlerine de yer verildi. Koncuk, ülkede öğretmen açığının ücretli öğretmenler eliyle kapatılmaya çalışıldığı savundu.

Ücretli öğretmen olarak görev yapan eğitim fakültesi ve lisans mezunları olduğu kadar, açık öğretim ve ön lisans mezunları da bulunduğuna işaret eden Koncuk, şunları kaydetti:

"Öğretmenlikle hiçbir ilgisi olmayan açık öğretim ve iki yıllık yüksekokul mezunlarının okullarda ücretli öğretmen olarak derslere girmesi devletin bir ayıbıdır. Atama bekleyen yüz binlerce öğretmen ve bunun yanında 100 bine yakın öğretmen açığı olmasına rağmen, devletin kadrolu öğretmen istihdamı yapmak yerine, ücretli öğretmen çalıştırması, hele hele öğretmenlik ehliyeti olmayan ön lisans mezunlarının derslere ücretli öğretmen olarak girmesi eğitimimizi yüz yıl geriye götüren bir uygulamadır. Hal böyle olunca okullarımızda verim ve kalite düşmektedir. Türkiye'nin en kısa zamanda ücretli öğretmenlik ayıbından kurtulması gerekir. Ücretli öğretmenlik görevlendirmesi sona ermeli, Milli Eğitim Bakanlığı sadece kadrolu öğretmen istihdamı yapmalıdır. "

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.