banner
banner
banner

Mind Lab metodu ile öğrencilerin becerileri artıyor
Mind Lab, 10 yıldır Türkiye’deki faaliyetlerine, gelişen müfredat yapısı ile eğitim kurumlarına, öğretmen ve öğrencilere sağladığı katkının yanında farklı sektörler ve uzmanlık alanları için geliştirdiği yeni yapılanmalarla devam ediyor.

mind_labUluslararası bir metot olan MindLab, öğrencilerin dikkat ve odaklanma sürelerini artırarak dil gelişimini, matematik ve fen derslerinde problem çözme ve sonuç çıkarma alanlarında analitik düşünme becerilerini arttırıyor.

MindLab’in özünde çocukların zorlanmadan, eğlenceli bir ortamda, sosyal, duygusal, bilişsel ve etik becerilerinin geliştirilebileceği, kalıcı öğrenmenin daha kolay sağlanabileceği ve öğrenilen her kavramın farklı disiplinlere de transfer edilebileceği gerçeği yatıyor.
Mind Lab metodu uygulamalarında olduğu gibi, oyun ile hazırlanmış bir ders, öğrenen kişinin iletişim kurduğu çevreyi daha iyi tanımasına ve anlamasına yardımcı oluyor. Bir bireyin nasıl düşündüğünü, hangi durumda nasıl davrandığını, karar verirken neleri dikkate aldığını, stres altında nasıl hareket ettiğini, günümüz dünyasında en önemli becerilerden bir tanesi olan zaman yönetimini nasıl gerçekleştirdiğini gözlemlemek ve uygun bir gelişim çalışma planı oluşturmak için vazgeçilmez bir olanak sağlıyor.

ÖĞRETMENLERİN MESLEKİ GELİŞİMİNE DE KATKISI SAĞLIYOR
Dünyada birçok farklı kurumun ( Northumbria Üniversitesi- İngiltere 1999, Yale Üniversitesi- ABD 2004, NadeInstitute- Brezilya 2007 )MindLab metodu üzerinde yaptığı araştırmaların sonunda MindLab’in öğrencilerin dikkat ve odaklanma sürelerini artırarak dil gelişimini, matematik ve fen derslerinde problem çözme ve sonuç çıkarma alanlarında analitik düşünme becerilerini arttırdığı üzerinde ortak bir sonuç gözlemlenmiş. Bunun yanı sıra öğretmenlerin mesleki gelişimine de katkısı olduğu ispatlanmış. Öğrenciler üzerindeki bu olumlu gelişmeler öğretmenlerin MindLab metodunu içselleştirerek, sınıfta aracı öğretmen rolünü tam anlamıyla benimseyerek uyguladığını göstermiş.

ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME
Mind Lab Metodu, eğitime katkıda bulunmanın en iyi yolunun okulların eğitim kalitesini geliştirmek için gösterdikleri çabayı desteklemek olduğuna inanıyor. Bu kapsamda okul öğretmenlerini yenilikçi, eğitsel programlarla ve pedagojik araçlarla güçlendirmeyi hedefliyor, zengin pedagojik içeriği ve profesyonel pedagoglar tarafından geliştirilmiş özgün uygulaması ile önce öğrencinin ihtiyaçlarını belirliyor ve öğretmenlerin uygulamayı bu çerçevede planlamaları için onlara yol gösteriyor. Ayrıca sistematik bir şekilde hedeflenen gelişim seviyesini takip ediyor.
Mind Lab, sosyal, duygusal, etik ve bilişsel alandaki becerilerin gelişimini periyodik olarak aylık/dönemlik ve ünite bazlı akademik çalışmalarla destekli, ölçme/değerlendirme kriterlerine göre belirliyor.
Öğrenciler için hazırlanan;
• Genel Değerlendirme
• Uygulama öncesi yaşa özel hazırlanmış ön test
• Ünite sonrası kazanım değerlendirme testi
• Uygulama sonrası yaşa özel hazırlanmış son test
• Bireysel raporlar
…gibi veriler hem veliler hem de eğitimciler için önemli bilgilendirmeler içerir.

ULUSLARARASI MIND LAB OLİMPİYATLARI
MindLab Metodu’nun sınıf içi uygulamalarının yanı sıra eğitim kurumlarına, öğretmenlere, öğrencilere ve velilere sunduğu çok farklı etkinlikler de bulunuyor. Bu etkinliklerden biri de bütün okullar ve öğrenciler tarafından en çok ilgi gören etkinlik olan Uluslararası Mind Lab Olimpiyatları.
Olimpiyatlarda, tüm yıl boyunca Mind Lab eğitimi çerçevesinde çocuklara verilmeye çalışılan bilişsel, sosyal, duygusal ve etik beceriler kapsamında bir değerlendirme yapılıyor. Çocuklar karşılaşmalarda bu becerilerden özellikle takım çalışması, özdisiplin, empati ve hedefe varma kararlılığı becerilerini sergileme olanağı buluyorlar.
Mind Lab Olimpiyatları, dünyanın birçok ülkesinden çocuğu, heyecanlı ve keyifli bir rekabet ortamında bir araya getiren keyifli bir süreç. Bu süreç, okullardaki uygulamalar ile başlar, okul turnuvaları ve yerel karşılaşmalarla devam ediyor ve uluslararası şampiyona ile sonuçlanıyor. Her okul takımı, yaşları 9 ila 12 arasında olan dört oyuncudan oluşuyor. Yerel turnuvaların Nisan-Mayıs aylarında tamamlanmasını takiben, uluslararası şampiyona, Haziran ayının ilk yarısında, her yıl farklı bir ülkede gerçekleştiriliyor.
Bu yıl,7 Mayıs’ta Cemile Sultan Korusu, İstanbul’da gerçekleşecek olan Türkiye Finali’nin ardından,12-18 Haziran tarihlerinde, Yunanistan’ın Halkidiki kentinde yapılacak olan Uluslararası Mind Lab Olimpiyatları’na katılmak için öğrenciler, öğretmenler ve veliler hazırlıklarına devam ediyor.

MIND LAB AKADEMİ
Mind Lab, gelecek nesillere hem bilişsel hem sosyal hem de gelişimsel doğruyu en verimli şekilde aktarabilmek ve onlar için en güvenli ve mutlu olacakları ortamları yaratmayı hedefliyor. Bunu gerçekleştirmek için de öncelikli olarak eğitimciyi eğitmenin, ayrıca farklı meslek gruplarında ve iş dünyasında yenilikçi akımları takip eden, çalışanların kişisel ve mesleki gelişimlerini önemseyen kurumlara katkıda bulunmanın gerekliliği inancı ile birçok akademisyen ve alanında uzman eğiticilerin katkısıyla oluşturduğu Mind Lab Akademi projesini başlattı.
Okul yöneticileri, eğitimciler ve iş dünyasından gelen yoğun eğitim talebi üzerine Ağustos 2015’de Mind Lab Eğitim Hizmetleri çatısı altında kurulan Mind Lab Akademi, uzman kadrosu ile farklı alanlarda en kaliteli eğitim hizmetlerini sunmayı hedefliyor.
Mind Lab Akademi, gerek Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği, gerekse çeşitli üniversiteler ile iş birliği içinde çalışıyor. İlk eğitimi, Ekim 2015’de Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği’nin Odakule’deki Merkezinde gerçekleştirdi. Ayrıca Aralık başında, yine Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği tarafından organize edilen
V. Temel Eğitim Sempozyumu’nda ve XV. Geleneksel Antalya Sempozyumu’nda da çalışmalarını sürdürdü. Bilgi Üniversitesi ile yapılan işbirliğiyle, Santral Kampüsü’nde 12-26 Mart 2016 tarihleri arası Cumartesi günleri ‘’21. Yüzyılda Öğretmen olmak’’ konulu sertifika programını başlatacak.
Mind Lab Akademi eğitim programlarını, kurumların uygunluk durumuna göre planlayabiliyor. Konu ile ilgili detaylı bilgiyi Mind Lab Türkiye iletişim kanallarından elde edebilirsiniz.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.