banner
banner
banner

Arı Okulları 35. eğitim-öğretim yılına yeniliklerle giriyor
Matematik öğretmeni Sıtkı Alp tarafından 1969 yılında Arı Dershanesinin açılması ile birlikte hizmet vermeye başlayan Arı Eğitim Kurumları, yarım asıra ulaşan eğitim-öğretim hizmetleri ile bugün önokuldan yükseköğretime uzanan bir kurumlar bütününde çalışmalarını sürdürüyor.

sitki_alp_cankayaAtatürk ilke ve devrimlerinin izinde ve “Türk Milli Eğitim Sistemi”nin rehberliğinde 1984 yılında kurulan Özel Arı Okulları, aklın ve bilimin ışığında ilerleyerek başarılarını artırarak sürdürmenin gururunu yaşıyor. Arı Okullarının bu yılki yol haritasını Özel Arı Okulları Kurucusu Sıtkı Alp ile konuştuk.

Yeni eğitim-öğretim yılına hangi yeniliklerle başlayacaksınız?
Bu eğitim-öğretim yılında Arı Eğitim Kurumlarının 50, Özel Arı Okullarının 35. yılını kutlayacağız. Bu nedenle tüm etkinlik ve projelerimizi özel yapmayı planladık. Hazırlıklarımızı bu özel yılın coşkusuyla yürütüyoruz.
Yaşam boyu öğrenmeyi ilke edinen, öğrencilerinin gelişim sürecini yakından izleyen, donanımlı, nitelikli ve iddialı öğretmenlerimiz rehberliğinde, güncel ve sürekli değişen yöntem ve teknikleri içeren yabancı dil öğretimimizin yanı sıra geçtiğimiz yıl dijital çağın etkili süreçleri olan Endüstri 4.0 ve Toplum 5.0 yaklaşımlarını benimsedik ve eğitim modellerimizde kullandık.
Deneyimli öğretim kadromuz ve okul-üniversite sinerjisini yakalamış bir kurum olarak, Çankaya Üniversitesi öğretim üyelerinin danışmanlıkları ile bir merkez çatısı altında yürüttüğümüz “Araştırma geliştirme, psikolojik danışma ve rehberlik, yabancı dil eğitimi, eğitim teknolojileri” konularındaki hazırlıklarımızı tamamladık. Bu kapsamda proje, program, etkinlik ve diğer çalışmalar ile ilgili güncelleştirmeleri ve planlamaları yaparken eğitim teknolojilerindeki son gelişmeleri eğitim-öğretim ortamlarımıza, dersliklerimize ve laboratuvarlarımıza yansıttık.
Bunlarla birlikte, STEM eğitimi projelerini multidisipliner bir yaklaşım ile farklı derslerin öğretim programlarındaki kazanımlar ile birleştirdik ve fenomoji tabanlı bir yaklaşımla ele alarak günlük yaşamla ilişkilendirdik. Geçtiğimiz eğitim-öğretim yılında öğrencilerimizin STEMmaker laboratuvarında birçok ürüne dönüştürdüğü çalışmaları bu yıl da yeni projelerle sürdüreceğiz.  İlkokul yıllarından itibaren uygulamaya koyduğumuz kodlama eğitimi çalışmalarımızı ortaokulda web tasarımının temelleri üzerine kuracak, lisede ise kodlama, robot kodlama, web tabanlı programlama, mobil programlama ile birlikte STEM ve Nesnelerin İnterneti (IOT) çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz. Tam öğrenmeyi sağlama amacıyla öğrencilerimizin sınıf ortamı dışından da ders tekrarı ve pekiştirme yaptıkları B-Flipped Learning (Dönüştürülmüş Öğrenme) ile projelerimizi, güncel konu anlatımları ile öğrencilerimiz ile buluşturmaya devam edeceğiz.
Tam öğrenmeyi sağlamak amacıyla ölçme değerlendirme uygulamalarımız kapsamında, ortaokul ve liselerimizde Performansa Dayalı Bireyselleştirilmiş Değerlendirme Sistemi” zümreler ve ARGEM bünyesindeki ölçme-değerlendirme uzmanlarımızın iş birliği ile yürüteceğiz. Lise öğrencilerimizin süreç içerisindeki akademik gelişimlerini yakından izlemek ve “tam öğrenme” yi sağlamak adına, her sınav sonrası yapılacak “Sınav Analiz”lerine göre varsa eksik kazanımları belirlemek, ilgili zümre öğretmenleri ile gerekli çalışmaları planlamak için tüm sınıf düzeylerinde gerçekleştireceğiz.
Disiplinler arası ve disiplinler ötesi STEM eğitimi yaklaşımları ile gerçek yaşam temelli modüler bir yapı sunan İ3 CLASSROOM sistemi ile 6 ve 7.sınıf öğrencilerimize yönelik olarak bilim, mühendislik ve girişimcilik uygulamalarını online platformlarda yapabilecekleri etkili bir süreç yürüteceğiz. Kişiselleştirilmiş online içerik sistemi olan “İ3 CLASSROOM” ile ayrıca ortaokul ve lise öğrencilerimizi PISA ve TIMSS soruları ile buluşturacağız.

sitki_alp_cankayaSizce başarılı öğrenci ne demek? Hangi öğrenci profilini başarılı olarak tanımlıyorsunuz?
Başarıyı yalnızca akademik başarı ile sınırlayamayız. Eğitim modelimizde farklı alanlarda becerileri gelişmiş bireyler yetiştirmek en önemli hedefimiz. İçinde bulunduğumuz yüzyılın istediği insan profilini yetiştirmek amacıyla okulumuzda uyguladığımız programlarda öğrencilerimizin öğrenme sürecinde aktif olduğu, kendini ifade ettiği, yalnız akademik değil sosyal, kültürel ve sportif etkinlikler için de ortamlar hazırlıyoruz. Arı Okulları olarak başarıyı, öğrencinin çok yönlü gelişimi, bütüncül gelişimindeki hedeflere ulaşması olarak algılıyoruz. Akademik alanın yanı sıra bilim, kültür, sanat ve spor alanlarında başarılı bireyler yetiştirme hedefimize yönelik çalışmalar gerçekleştiriyoruz.

“Arı’da başarı gelenektir.” sloganıyla çıktığımız 35 yıllık eğitim-öğretim yolculuğumuza pek çok ulusal ve uluslararası başarı sığdırdık. Öğrenme sürecinde etkin rol alan öğrencilerimiz çok yönlü gelişim kaydederek ulusal ve küresel platformlarda başarı geleneğimizi sürdürüyorlar.
Ortaokul öğrencilerimizi liselerimize donanımlı hazırlamak, yükseköğretime ve yaşama çok yönlü hazırlanan ve kendi öğrenmesinin sorumluluğunu alan öğrencilerimizle her yıl üniversite sınavlarında başarılı sonuçlar alıyoruz. Bu sonuçların yansıması olarak bu yıl Yükseköğretim Kurumları Sınavı Yerleştirme sonuçlarında da büyük gurur yaşadık. Puan sıralaması açısından baktığımızda tıp fakültesine 18, diş hekimliğine 2, bilgisayar, elektrik-elektronik, makine, inşaat, endüstri, metalurji ve malzeme, mühendislik programları ve bilişim sistemleri mühendisliklerine 32, mimarlık ve iç mimarlık bölümlerine 5, hukuk bölümüne 7 ve üniversitelerin değerli pek çok bölümüne mezunlarımızı uğurladık. Ülkemizin gelişimine ve refahına katkı sağlayacak mezunlarımızla geleceğe emin adımlarla ilerliyoruz.
Böylece sürekli öğrenen ve gelişen bir kurum olma kimliğini önemseyen kurumumuz; yöneticileriyle, öğretim kadrosuyla ve “Arı Kültürü” ile yetişmiş birbirinden değerli binlerce mezunu ile her yıl daha da büyüyor.
Yabancı dil öğretimimizde uluslararası ölçütleri temel alarak yükselttiğimiz hedeflerimiz, yoğunlaşan Uluslararası Bakalorya (IB DP) çalışmalarımızla 2018-2019 öğretim yılında da projelerimize ve etkinliklerimize devam ediyoruz. Yabancı dil konusuna değinmişken kurum değerlerimiz arasında yer alan ve ana dilimizin yanı sıra İngilizce ve ikinci bir yabancı dili de etkin bir biçimde öğretme hedefimizi gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz.
MUN Konferanslarında İngilizce becerileriyle dünya sorunlarına çözüm arayan öğrencilerimizin kazandıkları “Best Delegate” ve “Honour Mention” ödülleri, 2018 INGED Festivalinde kazandıkları 3 ödül ile birlikte STEM uygulamaları kapsamında “Erasmus+ K201 Stratejic Partnership For School Education” programında SMARTKIDS Projesi ile övgü alan çalışmalarımız sonucunda proje grubunun rehberlik görevi okulumuza verildi.
Cambridge Assessment English Sınavlarında bu yıl elde ettiğimiz başarılarla ilkokul ve ortaokulda 307 öğrencimizi, Fit in Deutsch (Almanca Dili Yeterlilik Sınavı) 25 öğrencimizi ve DELE (İspanyolca Dili Yeterlilik sınavı) 7 öğrencimizi uluslararası sertifikaları ile buluşturacağız. Anadolu lisesi ve fen lisesi öğrencilerimizden IELTS sınavında 14 öğrencimiz, Fit in Deutsch sınavında 20 ve Dele sınavında 16 öğrencimiz ise düzenleyeceğimiz törenle sertifikalarını alacaklar.
Sporun bütüncül gelişime katkısı da yadsınamaz bir gerçek. Uzun yıllardır özenle yürüttüğümüz sportif etkinliklerle bölgesel ve ulusal düzeyde sayısız kupa ve madalya kazandık. Milli takımlarımıza çok sayıda sporcu kazandırdık ve kazandırmaya devam ediyoruz. Geçtiğimiz yıl öğrencilerimiz okullar arası spor müsabakaları sonucunda basketbol, yüzme, voleybol, step-aerobik, masa tenisi, okçuluk branşlarında farklı yaş kategorilerinde 2 Türkiye Şampiyonluğu, 1 Türkiye 2.liği, 1 Türkiye 4.lüğü, 8 Ankara Şampiyonluğuna imza attık. İlkokulda 4, ortaokulda 14 ve liselerimizde 4 okul takımımızla sportif etkinliklerimizi yürütüyoruz.

ÖĞRENCİLER SANAT İLE İÇ İÇE
Çok yönlü bireyler yetiştirme yönünde sanat konusuna gelecek olursak; sanatı seven, sanatla ilgilenen ve sanat yapıtıyla karşılaşıp onu değerlendiren bireyler yetiştirmeyi hedefliyor, eğitim ortamları, sanat atölyeleri ve okul dışı etkinlikler (sergiler, interaktif müze ziyaretleri, sanatçılarla atölye çalışmaları, sanat ve kültür merkezlerinde yapılan etkinlikler vb.) ile sanat eğitimini zenginleştirilerek uyguluyoruz. Görsel sanatlar alanında çalışmalarımızı ise 4 bölüm üzerinden yürütüyoruz. Heykel ve seramik, temel sanat eğitimi, özgün baskı ve grafik tasarımı eğitimi alan öğrencilerimiz ile geçtiğimiz eğitim-öğretim yılında katıldığımız yarışmalarda pek çok başarı elde ettik. Ayrıca okul bandomuzdan da bahsetmeden geçemeyeceğim. Küçük yaşlardan itibaren enstrüman çalmayı öğrenen öğrencilerimiz etkinliklerimizde görev alıyor ve sanat ile iç içe çalışmalar gerçekleştiriyorlar.
Bununla birlikte topluma hizmet uygulamaları kapsamında okulumuzda “Yürekli Gençler” adlı sosyal sorumluluk projesini gerçekleştiriyoruz. Bu proje ile öğrencilerimizin sosyal sorumluluk bilincine sahip, yaşadığı toplum karşı duyarlı bireyler olmaları için çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Çalışmalarımız elbette bunlarla sınırlı değil. Öğrencilerimizde yapıcı, çözümleyici tartışma kültürü oluşturmak ve geliştirmek adına İngilizce ve Türkçe münazara yarışları düzenliyor, kariyer günleri ile mezunlarımızı 12. sınıf öğrencilerimiz ile buluşturarak kariyer gelişimlerine katkı sunmayı amaçlıyoruz.
Bu yıl da öğrencilerimizin çok yönlü gelişimlerine katkı sunacağımız pek çok etkinlik gerçekleştireceğiz.

ALP AİLESİ İÇİN ÖNCELİK EĞİTİM
Eğitimcilik alanında uzun süredir aktif görev alıyorsunuz ve pek çok başarıya imza attınız. Yeni hedeflerinize de bakarsak Arı Okullarının başarıları artarak devam edecek, bunun sırrı nedir?
Bu bir ekip çalışmasının ürünü şüphesiz. Uzun yıllardır güçlü, deneyimli, dinamik bir eğitim kadrosu ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu da eğitim-öğretim sürecindeki başarılarımıza yansıyor.

Alp ailesine gelecek olursak, Alp Ailesinde herkes eğitim işinde çalışmaktadır. Sahip olduğumuz eğitim kurumlarının yönetiminde 2. kuşak etkin görev alıyor. Alp Ailesinin en seçkin özelliği eğitimciliktir. Bu bilinçle çalışmalarımızı yürütüyor, güçlü kurumsal yapımızı bu özellikten alıyoruz.
Arı Okulları olarak liselerimize ve yükseköğretime donanımlı bir biçimde hazırladığımız öğrencilerimizin başarıları, ulusal ve uluslararası alanlarda bilgi yarışmaları ve spor müsabakalarındaki dereceleri ile Çankaya Üniversitesi mezunlarının yurt içi ve yurt dışındaki başarıları ve gerçekleştirdikleri kariyer hedefleri bizleri mutlu etmektedir.

“Nitelikli öğrenme ortamlarında temel akademik alışkanlıkları edinmiş bireyler yetiştirme hedefimiz, öğrenci merkezli ve etkileşimli eğitim programlarımız ile öğrencilerimizin yaşam boyu öğrenen bireyler olmalarına dönük çalışmalar yürütüyoruz. Onların yaşamla buluşturduğumuz ilgi ve yeteneklerini keşfediyoruz. Küçük yaşlardan başlattığımız bilim eğitimi çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyor, dijital çağın öğretim süreçlerini etkin biçimde kullanarak küresel yaşam değerleri edinen bireyler yetiştiriyoruz.”

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.