banner

Zeka oyunları IQ seviyesini yükseltiyor
Konya'da İngilizce öğretmeni Bengü Türkoğlu, 'üstün zekalı' ikizlerinden etkilenerek başladığı doktora tezinde, zeka oyunlarının çocukların IQ seviyesini artırdığını belirledi.

 

bengu_turkogluİngilizce öğretmeni Bengü (35) ile inşaat mühendisi Mehmet Türkoğlu'nun 8 yaşındaki ikiz çocukları Atasagun ile Alpsungur, 6 aylıkken kitaplara ilgi duydu, 3 yaşında matematiksel işlemler yapmaya, 4 yaşında okumaya ve yazmaya başladı. Zeka oyunlarına büyük merakı olan çocukların, IQ ölçümlerinde "üstün zekalı" oldukları bildirildi. Selçuk Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümünde doktora yapmaya karar veren Bengü Türkoğlu, tezinde çocuklarından esinlenerek zeka oyunlarının bilişsel gelişime etkilerini araştırmak istedi. Türkoğlu, Oyun Temelli Bilişsel Gelişim Programı'nın 60-72 aylık çocukların bilişsel gelişimlerine etkisini incelemeye başladı. Çalışmanın sonunda zeka geliştirici oyunların, deneme grubundaki 22 çocuğun IQ seviyelerini ortalama 14 puan artırdığı belirlendi.

 

Çalışma düzenli ve kontrollü uygulandı

 

Dr. Türkoğlu, 60-72 ay aralığındaki çocukların dil kavramı, ayırt etme hızı, sayı ve yer kavramı alt boyutlarında gelişimlerine katkı sağlayacak nitelikteki zeka oyunları seçilerek oluşturulan bir eğitim programının uygulandığını söyledi. Çalışma grubunda, Karatay Belediyesi Fetihkent Anaokuluna devam eden 60-72 ay aralığındaki 80 çocuğa, Thurstone Temel Kabiliyetler Testi'nin ön seçim amaçlı uygulandığını belirten Türkoğlu, normal gelişim gösteren ve daha önce bu tarz eğitim almayan 44 çocuğun çalışma grubuna dahil edildiğini aktardı.

 

Çocukların 22'sinin kontrol, 22'sinin ise deneme grubunu oluşturduğunu anlatan Türkoğlu, "Bu program, deneme grubuna seçilen çocuklara bulundukları ortamdaki yaşantılarına ek olarak, 12 hafta boyunca, iki gün ve günlük bir saat olmak üzere 24 saat düzenli ve kontrollü uygulandı. Sınıfta bireysel ve grup olarak çalışmalar yapıldı" diye konuştu. Sınıfta öğretilen oyunlarla bağlantılı ev oyunları verildiğini, evde de eğitimin pekiştirilmesinin sağlandığını dile getiren Türkoğlu, programın sonunda deneme ve kontrol gruplarına tekrar test uygulandığını bildirdi.


YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.