banner

Avrupa MYO sağlıkta fark yaratacak nesilleri yetiştiriyor
Avrupa Meslek Yüksekokulunun mesleki eğitim alanında teknik olduğu kadar insani ve kültürel bir eğitim konsepti oluşturarak meslek yüksekokulları içinde kendine özgü bir çekim merkezi oluşturduğunu dile getiren Avrupa Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ghassan İssa, sağlık alanında verdikleri eğitimlerle sektöre nitelikli elemanlar kazandırdıklarını söyledi.  

 

ghassan_issaAvrupa Meslek Yüksekokulu hakkında bilgi alabilir miyiz? Öğrenciler neden tercih etmeli?
Avrupa Meslek Yüksekokulu kurulduğu 2009 yılından günümüze Avrupa Eğitim Grubunun da destek ve kurumsal tecrübesi ile ülkemizin nitelikli meslek yüksekokullarından biri olarak devam etmektedir. Okulumuz, iletişimi, sosyal bağları kuvvetli, değerleri ve farkındalıkları olan, mesleki donanım kazanmış nitelikli bireyler yetiştirmeyi amaç edinmiştir. Meslek Yüksekokulumuzda bulunan programlarda sağlık sektöründe ihtiyaç duyulan nitelikli elemanları yetiştirilmektedir. Bu programlar ülkemizde ihtiyaç duyulan mesleklere hitap eden programlardır. Ayrıca sağlık sektörünün önemli kurumları ile oluşturulan çok yönlü iş birlikleri ile öğrencilerimiz sahada uygulama yapabilmektedir. Öğrenci kulüpleri ve ilgili birimlerimiz akademik yıl içinde nitelik ve nicelik açısından sosyal, kültürel, akademik ve sportif faaliyetler gerçekleştirmektedir. Yerleşkemiz lokasyon itibari ile şehrin tüm ulaşım araçlarının kesişme noktasında yer almaktadır.

avrupa_myo11 PROGRAMDA EĞİTİM VERİLİYOR
Yüksekokulunuz bünyesinde hangi programlar bulunuyor?
Yüksekokulumuzda on bir program faaliyettedir. Çocuk Gelişimi, Fizyoterapi, Ağız ve Diş Sağlığı, Anestezi, Tıbbi Görüntüleme Teknikleri, Ameliyathane Hizmetleri, Tıbbi Laboratuvar Teknikleri ve İlk ve Acil Yardım, Diyaliz, Odyometri, Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik programlarında Yüksek Öğretim faaliyetleri sürdürmektedir. Sağlık sektöründe tekniker yetiştiriyoruz ve mevcut olan tüm programlarımızda en üst düzeyde eğitim vermekte olup, iddiamızı sağlık sektörüne yetiştirdiğimiz sağlık personeli ve onların başarılarından almaktayız.

Avrupa Meslek Yüksekokulunun eğitimdeki temel amacı nedir?
Meslek Yüksekokulumuz mesleki eğitim alanında teknik olduğu kadar insani ve kültürel bir eğitim konsepti oluşturarak meslek yüksekokulları içinde kendine özgü bir çekim merkezi oluşturmuştur. İşbirliği içinde büyümeyi kendisine vizyon edinmiş kurumumuz, güçlü çözüm ortaklarıyla deneyim ve birikimini arttırmıştır. İstanbul, dünyanın en büyük sağlık üslerinden biri olma yolunda hızla ilerlemektedir. Bu sektörde eğitim kurumlarıyla sağlık kurumları arasında iş birliğinin bu hedefin gerçekleşmesinde önemli imkânlar sağlayacağını düşünmekteyiz.

MEZUNLAR KENDİ İŞLERİNİ KURUYOR
Avrupa Meslek Yüksekokulunda öğrencilere ne gibi eğitim imkânları sunuluyor?
Avrupa Meslek Yüksekokulunun temel amacı ülkemizdeki hizmet sektörünün ihtiyacı olan donanımlı, alanlarında iyi yetişmiş “mesleki ve teknik” alanda yeterli bilgi ve beceriye sahip, teknolojik gelişmeleri takip eden, teorik ve pratik bilgilerini bir arada kullanabilen öğrenciler yetiştirmektir. Kendi akademik kadromuzun yanında, alanlarında deneyimli, sektörden gelen öğretim elemanlarından da yararlanmaktayız. Yerinde Uygulama ve Staj Birimi koordinatörlüğünde öğrencilerimiz sektör ile buluşmakta ve stajlarını tamamlamaktadır. Böylece sahip olmak istedikleri mesleğin, temel kavram ve ilkelerini özümsemiş, değişen şartlara göre uygulamaları kendi başına öğrenebilen, çözüm yaratan, takım çalışmasına açık, girişimci, kültürlü, sosyal ve etik değerlere saygılı gençlerimiz meslekleri ile ilgili iş bulmakta veya kendi işlerini kurmaktadırlar.

Avrupa Meslek Yüksekokulunda öğrencilere sunulan sosyal kültürel imkânlar nelerdir?
Avrupa Meslek Yüksekokulunda öğrencilerin ilgi alanlarına ve becerilerine dayalı danışmanlığını akademisyenlerin yürüttüğü ve öğrenci merkezli 11 öğrenci kulübü mevcuttur. Sanat, kültür, sosyal sorumluluk ve sportif amaçlı kurulan öğrenci kulüpleri, okulumuzun iklimini verimli ve üretken kılmaktadır. Öğrenci kulüpleri Sağlık, Kültür ve Spor Birimine bağlı ile akademisyenler destekli çeşitli, panel, konferans, seminer, söyleşi, dinleti, gösterileri, sergi, fuar vb gerçekleştirmekte ve bunun yanında diğer üniversite ve MYO kulüpleri, sivil toplum kuruluşları, belediyeler ile iş birliği halinde faaliyetler yürütmektedir. Kulüplerimiz Yüksekokulumuzun vazgeçilmez unsurlarıdır.

Öğrencilerinize sunduğunuz burs olanakları nelerdir?
Tam Burslu programlara yerleştirilen öğrencilere verilecek burs, öğretim ücretinin tamamını, %50 Burslu programlara yerleştirilen öğrencilere verilecek burs, öğretim ücretinin yarısını %25 Burslu programlara yerleştirilen öğrencilere verilecek burs, öğretim ücretinin dörtte birini kapsamaktadır. Burslar, öğrencinin yerleştirildiği programdaki öğrenimleri süresince akademik başarıya bakılmaksızın devam etmektedir.
Eğitime Destek Bursları kapsamında İlk üç tercihte yüksekokulumuzu tercih eden öğrencilere çeşitli oranlarda burs imkânı sağlanmaktadır.
%10 öğretmen ve öğretim elemanı çocuğu bursu,%10 kardeş bursu,%10 Avrupa Meslek Yüksekokulunun faaliyet gösterdiği Zeytinburnu ilçesindeki orta öğretim kurumlarından mezun öğrenci bursu,%20 Avrupa Eğitim Vakfı Okullarından mezun öğrencilere sağlanan burs,%25 şehit ve gazilerin eşlerine çocuklarına burs imkânı,%30 Avrupa Meslek Yüksekokulu çalışanları eşleri, çocukları bursu ve akademik başarıya bağlı burs olanakları imkânları sağlanmaktadır. Ayrıca Avrupa Eğitim Vakfı ekonomik desteğe ihtiyaç duyan öğrencilerimize çeşitli oranlarda burs sağlamaktadır.

SAĞLIK SEKTÖRÜİSTİHDAM POTANSİYELİ YÜKSEK BİR ALAN
Avrupa Meslek Yüksekokulundan mezun olmanın avantajları nelerdir?
Yerinde Uygulama Birimimiz, Avrupa Meslek Yüksekokulu öğrencilerine uygulama alanları oluşturmak için faaliyet göstermekte olup mezunlarına çalışabilecekleri kurum ya da kuruluşlarda iş olanakları sağlamak, kariyer planlarına yön vermek için destek olmaktadır. Birimimiz, öğrencilerimizin özgeçmişlerini bir bilgi bankasında toplamakta, sektörle bunları paylaşmakta ve öğrencilerimizin yetkinliklerini göz önüne alarak mezuniyete hazır hale getirmektedir. Öğrencilerimiz ön lisans eğitimi sonunda geleceklerini şekillendiriyor bu birikim üzerinden mesleki süreçlerini sürdürüyorlar. Fakat günümüzde birçok alanda olduğu gibi mesleki gelişim ve değişimlerde teknolojiye bağlı olarak hızlı gelişmeler yaşanmaktadır. Bu sürece adapte olan, hazır olan başarı ve kalıcılıkta yerini sağlamlaştırmaktadır. Bir de mesleki tercihte ilk etapta “çok para kazandıran, hemen iş bulunan” gibi tanımlamamalarla yaklaşıldığında ciddi problemler yaşanabiliyor. Bunlar şüphesiz önemli başlıklar olsa da esas kriter olmamalı. Sağlık sektörü, eğitim sektörü kariyer planı oluşturulabilen, istihdam potansiyeli uzun süre daha yüksek olan alanlardandır. Bu alanlarda özellikle yabancı dil noktasında kendilerini geliştirmeli ve farklı kurumlarda staj ve uygulama için çaba sarf etmelidirler. Ait oldukları meslek, mutlu oldukları ve üretken oldukları meslektir.

 

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.