banner

Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin uzaktan eğitim yüksek lisans programlarına büyük ilgi
Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin uzaktan eğitim yüksek lisans programlarına büyük ilgi

ahmet yesevi üniversitesiAhmet Yesevi Üniversitesi, örgün eğitimin yanında, eğitilen kitlenin mekan, yaş ve özel koşullarını da dikkate alan, bu suretle daha geniş eğitim imkanları sunan uzaktan eğitimde de farkını ortaya koyuyor. Ön lisans, lisans ve yüksek lisans alanında uzaktan eğitimin verildiği üniversitede, özellikle yüksek lisans programları büyük rağbet görüyor.

Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin uzaktan eğitim merkezi TÜRTEP (Türkiye Türkçesiyle Uzaktan Eğitim Programları) Türk Dünyasının, bilgi çağını yakalamasında; teknolojik, ekonomik ve sosyal alanda çağdaş uygarlık seviyesine ulaşmasında; modern, yaratıcı ve pozitif düşünen fertler yetiştirilmesinde öncü rol üsteleniyor. Ön Lisans, lisans ve yüksek lisans düzeyinde uzaktan eğitim verilen TÜRTEP’te en yoğun ilgi yüksek lisans programlarında görülüyor.

Türkiye’de uzaktan eğitim konusunda öncü olduklarını söyleyen TÜRTEP Başkanı Prof. Dr. Mustafa Tan, Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin uzaktan eğitimle ilgili yaptığı çalışmalardan bahsetti.

Ahmet Yesevi Üniversitesi’ni diğer üniversitelerden ayıran bir özelliği var. Türkiye ve Kazakistan Cumhuriyetleri arasında yapılan ikili anlaşma sonucu eğitim hizmeti vermeye başladı. Kısaca üniversiteniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Ahmet Yesevi Üniversitesi, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kazakistan Cumhuriyeti Hükümeti arasında 31 Ekim 1992 tarihinde imzalanan anlaşmanın, 29.04.1993 tarihli ve 3904 sayılı Kanunla onaylanması ve Bakanlar Kurulu’nun bu Kanunu 11.08.1993 tarihli kararla uygun bulması sonunda kurulmuştur. İnternet üzerinden, Türkiye Türkçesiyle Uzaktan Eğitim Programları (TÜRTEP) ise 2003-2003 eğitim-öğretim yılından itibaren, ön lisans, lisans ve yüksek lisans olarak Ankara’da faaliyete geçirilmiş, Türkiye’de uzaktan eğitim konusunda TÜRTEP öncü olmuştur.

Örgün ve uzaktan eğitimde kullandığınız eğitim dili nedir? Eğitimlerinizde kullandığınız dili bilmeyen öğrenciler için bir çalışmanız var mı?

Örgün eğitim, Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin Kazakistan’ın Türkistan şehrinde bulunan kampüsünde verilmektedir. Örgün eğitimin dili Kazak Türkçesidir. Türkiye’den giden öğrenciler hazırlık okumaktadır. Uzaktan eğitim veren TÜRTEP Programlarının eğitim dili ise Türkçe (Türkiye Türkçesi)’dir. TÜRTEP’e kayıt olan yabancı uyruklu öğrencilerin Türkçeyi iyi derecede okuyup anlaması zorunludur.

Uzaktan eğitimde Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin uygulamaları nelerdir?

TÜRTEP’te halen 1 ön lisans, 4 lisans ve 9 Yüksek lisans programı olmak üzere 14 ayrı programda eğitim verilmektedir. Ön lisans ve lisans programlarına ÖSYM tarafından yapılan merkezi sınav sistemiyle öğrenci alınmaktadır. Yüksek lisans programlarına ise 4 yıllık lisans mezunlarından durumları uygun olan programlara öğrenci alınmaktadır.

YENİ BÖLÜM İÇİN DERS İÇERİKLERİNİ HAZIRLIYORUZ

Hangi programlarda uzaktan eğitim veriliyor? Bu programların özellikleri nelerdir? Uzaktan eğitim programları açarken hangi kriterleri göz önünde bulunduruyorsunuz? Bu programların örgün eğitim verilenlerden farkları nelerdir?

Önlisans olarak bir bölüm var; Bilgisayar Programcılığı Ön Lisans Programı. Lisans düzeyinde verdiğimiz uzaktan eğitim programları şunlardır; Yönetim Bilişim Sistemleri Lisans, Bilgisayar Mühendisliği Lisans, Endüstri Mühendisliği Lisans, Bilgisayar Ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği (BÖTE) Lisans (yeni öğrenci alınmamaktadır). Yüksek Lisans programlarımız ise şöyle; Yönetim Bilişim Sistemleri Yüksek Lisans, Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisans, Sağlık Kurumları İşletmeciliği Yüksek Lisans, Yönetim ve Organizasyon Yüksek Lisans, Yerel Yönetimler Yüksek Lisans, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Yüksek Lisans, Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Yüksek Lisans. Ayrıca Turizm İşletmeciliği Yüksek Lisans bölümü için çalışmamız var. Ders içeriklerini hazırlıyoruz. Ders içerikleri hazırlandığında bu bölümde de uzaktan eğitimi uygulayacağız.

Uzaktan eğitim programları, örgün eğitim programları dikkate alınarak ders içerikleri hazırlanmakta, sanal sınıf ortamında, internet üzerinden öğretim üyeleri tarafından dersler öğrencilere anlatılmaktadır. Örgün eğitim için zaman bulamayan, özellikle çalışan kesimler için akşam saatlerin (18:00-24:00 arası) de bu dersleri izleme imkanı sağlanmaktadır. Derslere katılamayanlar ise arşivden aynı dersleri izleyebilmektedir. Çalışmak isteyenlerde arşivden tekrar tekrar dersleri takip edebilmektedirler. Bu programların örgün eğitimlerden diplomaların denkliği açısından bir farkı yoktur.

Öğrenciler en çok hangi programlarınızı tercih ediyorlar?

TÜRTEP Yüksek Lisans Programlarının tümüne yoğun ilgi gösterilmektedir. Programlarımızın büyük çoğunluğu için öngörülen kontenjanlar, kayıtlar başladıktan sonra birkaç gün içerisinde dolmaktadır. Kayıtların sonuna doğru da tüm kontenjanlar dolmaktadır.

DEZAVANTAJ OLARAK SÖYLENECEK BİR HUSUS YOK

Uzaktan eğitimin örgün eğitime göre ne gibi avantajları ve dezavantajları vardır?

Uzaktan eğitimin, zaman ve mekân sınırlamasının olmaması, dersleri istediği zaman dersi veren hocalardan tekrar tekrar izleme imkânı, konusunda en başarılı hocaları seçebilme imkânı, iPhone ve Android gibi mobil uygulamaları kullanarak, dersleri her ortamda takip edebilme imkânı sağlaması avantajları olarak söylenebilir. Ancak dezavantaj olarak söylenebilecek bir husus düşünemiyorum.

Uzaktan eğitimin Türkiye’deki gelişimi ve geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz?

Uzaktan eğitim, teknolojik alanda meydana gelen gelişmelere paralel olarak her geçen gün daha popüler olmaya başlamıştır. Son yıllarda uzaktan eğitim veren üniversite sayısı hızla artmıştır. Türkiye’de şu anda uzaktan eğitim veren 42 üniversite bulunmaktadır. Bunların bazıları sadece sertifika programı verirken diğerleri ön lisans, lisans ve yüksek lisans eğitimleri vermektedir. Uzaktan eğitim veren üniversitelerin kalitesi yükseldikçe, zaman ve mekândan bağımsız olan bu eğitimlere ilginin artacağı, öğrenci okurken aynı zamanda başka alanlara da yoğunlaşacağından tercih nedeni olacağı düşünülmektedir.

ÜNİVERSİTEMİZDE ALES ŞARTI VAR

Uzaktan eğitimi tercih etmek isteyen öğrenciler Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin uzaktan eğitim programlarını neden tercih etmeliler? Yani diğer üniversitelerde uygulanan uzaktan eğitimden ne gibi farkınız var?

Ahmet Yesevi Üniversitesi TÜRTEP uzaktan eğitim-öğretim faaliyetleri 2002-2003 eğitim-öğretim yılında başlamıştır. Bilgisayar alt yapısı en son teknolojiye uygun olarak sürekli güncellenmektedir. Öğretim üyeleri Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden seçilmektedir. Örgün eğitimde olduğu gibi zaman ve mekân engeli ortadan kaldırılmıştır. Öğrenciler, işinde çalışırken, aynı zamanda bizim programlarımızı takip ederek mezun olabilmekte, aldığı diploma ile özlük haklarında iyileştirme, kariyerlerinde de ilerleme sağlamaktadırlar. Üniversitemizde hiçbir şekilde eğitimin kalitesinden ödün verilmemektedir. ALES şartının kaldırılıp kaldırılmaması üniversitelerin senatolarına bırakılmış olduğundan, çoğu üniversitede, tezsiz yüksek lisanslara kayıt için ALES şartı kaldırılmış olmasına rağmen bizim üniversitede ALES şartı devam etmektedir. Buna rağmen 2013-2014 güz döneminde tüm yüksek lisans programı kontenjanları dolmuştur. Kısaca eğitim kalitemiz yüksek olduğundan öğrenciler bizi tercih etmelidir ve etmektedirler.

TÜRTEP KAYIT BİLGİLERİ

Ön lisans ve Lisans öğrencileri diğer örgün eğitim için öngörülen şartlara sahip olmak şartıyla, ÖSYS sınavına girerek ve bizim programları tercih ederek ÖSYM tarafından programlarımıza yerleştirebilirler.

TÜRTEP dönemlik öğrenim ücretleri, KDV dâhil, aşağıdaki şekilde belirlenmiştir:

Ön Lisans: 1.215 TL

Lisans: 1.620 TL

Yüksek Lisans: 2.106 TL

Özel Öğrenci: 1 kredi ücreti = 210,6 TL

Ödenecek ücret = 210,6 TL x alınan derslerin toplam kredisi

(bir dönemde en fazla 2 ders alabilir)

Ödemeler her yarıyıl başında yapılır.

Öğrencinin TÜRTEP’e kabul edilen ücreti, normal öğrenim süresi uzamadığı taktirde mezuniyete kadar geçerlidir. Normal öğrenim süresi Ön Lisans için 4, Lisans için 8, Yüksek Lisans için 3 yarıyıldır.

Öğrencinin TÜRTEP’e kabul edilen ücreti, normal öğrenim süresi uzadığı taktirde, uzayan yarıyıldan itibaren cari yarı yılın ücreti olacak şekilde değiştirilir.

Özel Öğrenci Ücreti: Özel öğrenci statüsünde kabul edilecek öğrencilerin kredi başına ödeyecekleri ücret yarıyıllık öğrenim ücretinin 1/10’u dur.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.