banner

Tablet destekli eğitimde FMV Işık Okulları farkı
Tablet destekli eğitimde FMV Işık Okulları farkı

Samsung’un geliştirdiği “Samsung School” adlı tablet destekli eğitim programının Türkiye’de ilk, dünyada altıncı ve en kapsamlı uygulayıcısı olan FMV Işık Okulları, kampüslerinde her yıl ortaokul ve liselerine başlangıç yapan öğrencilerine ücretsiz tablet dağıtarak hem derslerin verimliliğini hem de öğrencilerinin başarısını artırmayı hedefliyor.

Bu yıl 128. yılını kutlayan, Tablet destekli eğitimde, içerik ve uygulama açısından Türkiye’nin öncü okullarından olan FMV Işık Okulları, beş farklı düzeyde 1500 civarında öğrencisine ve tüm öğretmenlerine toplam 2200 adet tablet dağıttı. 260 adet sınıf ve laboratuvarını akıllı tahta ve interaktif TV ile donatan Işık Okulları, iki yıl içinde tablet sayısını 5000’e çıkarmayı hedefliyor. Bu büyüklükteki bir sistemi her yönüyle yöneten, geliştiren ve sürdüren dünyadaki sayılı eğitim kurumlarından biri olan Işık Okulları, aynı zamanda Samsung’un geliştirdiği yeni sınıf yönetim yazılımı “Samsung School”un da Türkiye’deki ilk uygulayıcısı oldu.

2 BÖLGEDE DAHA HİZMET VERİYOR

1885 yılında temelleri Selanik’te atılan, Türkiye’nin en eski ve köklü eğitim kurumlarından biri olan FMV Işık Okulları; Nişantaşı, Ayazağa, Erenköy ve Işık Üniversitesi Şile kampüslerinden sonra, bu yıl hizmete açtığı Tuzla Çınarlıbahçe Anaokulu ve Ispartakule Kampüsü ile iki bölgede daha hizmet veriyor. Bilişim teknolojilerinin küreselleşen dünyada eğitim-öğretim sürecine katkısının inkar edilemez olduğunu belirten Feyziye Mektepleri Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Tufan Durgunoğlu, “FMV Işık Okulları, 128 yıllık eğitim tecrübesini sürekli ilklere imza atarak sürdürüyor. Günümüz eğitim dinamiklerinde tablet destekli eğitim, küreselleşen dünyaya entegre olup her türlü bilgiye ulaşmayı sağlıyor. Tablet destekli eğitimle küreselleşen dünyaya entegre olup her türlü bilgiye ulaşmayı ve Türk eğitimine katma değer sağlamayı amaçlayan FMV Işık Okulları, buradaki tecrübesini yaygınlaştırarak diğer okullarla da bilgi paylaşımı içinde olmayı hedefliyor.” dedi.

EĞİTİM ORTAMINI ZENGİNLEŞTİRECEK BİRÇOK AYRICALIK İÇERİYOR

Bu sistemle vurgulamak istediğiniz bir konuyu değişik metodlarla, daha eğlenceli, daha az zamanda ve daha kalıcı bir şekilde aktarma şansına ve klasik sınavlara nazaran çoklu duyuya hitap eden, interaktif sınav yapabilme imkanını ve bu sınavların hızlı ve güçlü analizlerini yapabilme gibi eğitim ortamını zenginleştirecek pek çok ayrıcalığa sahip oluyorsunuz. Ayrıca her yıl emek verilen materyallere yeni etkileşimler ekleyerek veya düzenleyerek dinamik bir içerik arşivi oluşturabiliyorsunuz.

TABLETLE NELER YAPILABİLİYOR?

• Gelişmiş S Pen teknolojisine sahip olan Samsung’un Android işletim sistemli GALAXY Note 10.1 tableti ile öğrenciler ekrana bir kalem ve kağıdın işlevselliğinde ve hassasiyetinde yazı yazabiliyor.

• Öğretmenler, akıllı tahta için hazırladığı ve kullandığı tüm içerikleri, sunum, ses, video, e-kitap vb. tüm materyalleri öğrencilerinin tabletleriyle anında paylaşabiliyor.

• Öğrenciler, öğretmenlerinin kendileriyle paylaştığı ya da internet üzerinden alabilecekleri içerikler ile çalışıp sunumlar ve e-kitaplar üzerinde notlar alabiliyor ve tüm içeriklerine tabletleri sayesinde istedikleri yerden erişebiliyor.

• Öğretmenler, ders içerisinde anlık olarak soru sorup ya da sınavlar düzenleyerek yanıtları belirlediği sürenin sonunda anında alabiliyor.

• Öğretmenler, mesaj ve ödev yollayıp öğrencilerin tabletlerini ders içerisinde yönetip yoklamayı dijital olarak alabiliyor ve tüm ders materyallerine anlık olarak tabletlerinden ulaşabiliyor.

• Öğretmenler, dersi anlatırken sınıf içerisinde, Samsung AllShareCast kablosuz görüntü ve ses aktarım teknolojisi sayesinde, tabletlerini akıllı tahta gibi kullanarak sınıf içerisinde belli bir yere bağlı kalmaksızın ders anlatabiliyor.

• Öğrenci ve öğretmenler okul kütüphanesindeki dijital ortama geçirilmiş kitapları tabletlerinden okuyabiliyor.

Öğrenciler, kullanılan yönetim yazılımı sayesinde, okula geldiklerinde lokasyona göre açılan ya da kapanan ‘Okul Ekranı’ ile karşılanıyorlar. Okul içerisinde sadece belirlenen uygulamaları açabilen öğrenciler, aynı zamanda internet kullanırken de sadece güvenilir sitelere girebiliyorlar.

Öğretmenlere tabletli eğitimin sunduğu olanaklar ve yeniliklere ilişkin düzenli eğitimlerin verildiği FMV Işık Okulları’nda, Eğitim Teknoloji Birimi’nin okul öğrencilerinden oluşturduğu Işık-Tech kulübü üyeleri ise hem kendilerini teknolojik anlamda geliştiriyor hem de arkadaşlarına ve öğretmenlerine anlık destek sağlayabiliyor.

e-Işık Eğitim Yönetim Sistemi

FMV Işık Okulları bünyesinde yenilenen içeriği ve bilgisayar, tablet ve telefona uyumlu arayüzü ile öğrenci, öğretmen ve velilerin kullanımına sunulan e-Işık Eğitim Yönetim Sistemi (LMS) sayesinde, Işık Okulları öğretmenleri; ders notlarını ve dijital tüm içeriklerini öğrencileriyle paylaşabiliyorlar. Öğretmenler, bu içerikleri ödev olarak gönderebiliyor ve bu ödevlerle ilgili geri bildirimlerini e-Işık üzerinden yapabiliyorlar. Ayrıca akıllı video özelliği sayesinde, videoların içerisine soru ekleyebiliyor, sınav, forum, anket ve mesajlaşma özelliklerini de kullanarak, zaman ve mekandan bağımsız olarak daha interaktif bir eğitim ortamı yaratabiliyorlar.

Öğretmenlere tabletli eğitimin sunduğu olanaklar ve yeniliklere ilişkin düzenli eğitimlerin verildiği FMV Işık Okulları’nda, Eğitim Teknoloji Birimi’nin okul öğrencilerinden oluşturduğu Işık-Tech kulübü üyeleri ise hem kendilerini teknolojik anlamda geliştiriyor hem de arkadaşlarına ve öğretmenlerine anlık destek sağlayabiliyor.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.