banner

Özel Ezgililer Eğitim Kurumları dünya vatandaşı bireyler yetiştiriyor
Samsun’da Orta Doğu Teknik Üniversitesi mezunu öğretmen kökenli kurucular tarafından 2003-2004 yılında eğitim hizmeti vermeye başlayan Özel Ezgililer Eğitim Kurumları, ulusal ve uluslararası düzeyde birçok projeye imza atıyor. Projelerle öğrencilerin sadece akademik yönden değil sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif açılardan da donanımlı bireyler olarak yetişmesi hedefleniyor.

Ulusal değerlerine sahip, evrensel değerlere açık evrensel kimlikli bireyler yetiştirmeyi eğitim felsefesi edinen Özel Ezgililer Eğitim Kurumları’nın projeleri genellikle öğrencilerin yabancı dil yeteneklerini arttırmaya yönelik çalışmaları kapsıyor. Bununla birlikte bir dünya vatandaşı olmanın gerektirdiği özellikleri öğrencilerine kazandırmak adına, onları sadece akademik yönden değil sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif açılardan da donanımlı birer birey olarak yetiştirecek projeleri gerçekleştirmeyi amaçlıyorlar. Özellikle de uluslararası düzeydeki projeleri hayata geçiren Özel Ezgililer Eğitim Kurumları’nda, öğrencilerin farklı kültürlerden farklı insanları tanıyıp vizyonlarının gelişmesi hedefleniyor. Projelerin sonunda değerlendirilmeler yapılıyor. Alanlarında uzman öğretmenler önderliğinde bir ekip tarafından projelerin sonuçları titizlikle değerlendiriliyor. Sadece Özel Ezgililer Eğitim Kurumları’nın öğretmenlerinden oluşan ekiple değil, okul dışında uzman ve bilim insanlarının görüşlerine de başvurulup projeyle elde edilen eksi ve artılar analiz ediyorlar. Daha sonrasında da yapılan proje sonunda elde edilen bilgiler çerçevesinde gelecek projeler hakkında detaylı bir değerlendirme ve yeniden planlama süreci işleniyor. Üniversiteler ve veliler de bu planlama süreci boyunca desteklerini esirgemiyorlar.

ÇEVRE BİLİNCİ KAZANDIRILIYOR

Özel Ezgililer Eğitim Kurumları’nın ulusal düzeyde gerçekleştirdiği projelerden biri olan Eko-Okul projesi… Bu proje kapsamında okullarda geri dönüşüm teması işlenmiş olup su temasını işlemeye başladılar. Bu temalar çerçevesinde öğrencilere uygulamalı bir şekilde çevre bilincinin ve kültürünün anlatılması amaçlanıyor. Bunun yanı sıra öğrencilerle birlikte çeşitli projeler üretiliyor.

Bir başka proje olan Orman projesi ile orman ürünleri ve hizmetleri konusunda okullarında bir duyarlılık yaratma algısı hedefleniyor. Özel Ezgililer Eğitim Kurumları, PYD programı sayesinde ise ezberci yöntemi bir kenara bırakıp sorgulamaya dayalı bir eğitim sistemini okullarına yerleştirip bilgili, düşünen, sorgulayan

ÖĞRENCİLER ULUSLARARASI GAZETE ÇIKARACAK

Özel Ezgililer Eğitim Kurumları, Avrupa Birliği’nin Ulusal Ajansı tarafından yürütülen Comenius Programı’nda yer alıyor. Bu kapsamda 2 yıl boyunca koordinatör olarak yürütecekleri ve toplamda 24 hareketlilikten oluşan, 23 bin Euro hibe destekli 6 ortaklı bir Comenius Çoklu Okul Ortaklığı projesi gerçekleştirilecek. “The Young Journalists” (Genç Yazarlar) adını taşıyan projenin ilk hareketliliği 25-29 Kasım tarihleri arasında Özel Ezgililer Eğitim Kurumları’nda gerçekleştirildi. İtalya, Macaristan, Portekiz, Polonya ve Romanya’dan gelen 13 öğretmen ve idareci misafirlerle birlikte projenin içeriğine ve geleceğine yönelik toplantılar yapıldı. 2 yıl boyunca sürecek olan proje kapsamında ülkeler arası ziyaretler gerçekleştirilecek ve çeşitli konularda çalışmalar yürütülecek. Edebiyat, Avrupa Vatandaşlığı, drama gibi birçok konu üzerinde yapılacak çalışmalar neticesinde öğrenciler tarafından uluslararası bir gazete çıkarılacak.

Özel Ezgililer Eğitim Kurumları bu projenin ikinci hareketliliği için 2014 yılının Mart ayında öğretmen ve öğrencileriyle İtalya’ya ziyarette bulunacaklar. Bu proje sonunda öğrencilerin dil, kültür, sanat, spor ve edebiyat açılarından yeteneklerini artırması hedefleniyor. En önemlisi ise öğrencilere Dünya vatandaşlığını ve bunun getirdiği bilinç ve özelliklerini kazandırması amaçlanıyor.

YABANCI DİL AĞIRLIKLI PROJELER DE MEVCUT

Özel Ezgililer Eğitim Kurumları’nda Avrupa merkezli yurtdışı projelerinin dışında uluslararası düzeyde olan öğrencilerin yabancı dil yeteneklerinin geliştirilmesine yönelik projelerde mevcut. Bu çerçevede Romanya’nın Bükreş kentinden Mark Twain International School ile özel bir anlaşması gerçekleştirildi. Bu anlaşmada çok çeşitli projeler yer alıyor. Bu projeler, karşılıklı okul ziyaretlerini kapsıyor ve Özel Ezgililer Eğitim Kurumları öğrencilerinin var olan dil becerilerini daha üst seviyelere çekmesi amacını taşıyor.

Bir başka uluslararası düzeyde yapılan proje ise Bosna-Hersek’te bir okulla yapılan kardeş okul anlaşması... Bu anlaşma ile 2013 yılı içerisinde Bosna-Hersek’e ziyarette bulunuldu ve çeşitli aktiviteler gerçekleştirildi. Bunların dışında Özel Ezgililer Eğitim Kurumları her yaz yurtdışı yaz okulu projeleri yürütüyor. Bu projenin bu yıl ki ayağı 2014 yazında İngiltere’nin Bristol kentinde University of The West England (UWE) kampüsünde gerçekleştirilecek.

PROJELERLE ÖĞRENCİLER ZENGİN BAKIŞ AÇISINA SAHİP OLUYORLAR

Özel Ezgililer Eğitim Kurumları projelerde yer alacak öğrencilerde birçok kriterin bulunmasına dikkat ediyor. Özgüven, Türkçe, İngilizce, drama, müzik ve spor alanında belli bir limitin üstünde olan öğrencilere projelerde yer veriyorlar. Bu projelerde yer alan öğrencilerde var olan özellikler daha üst seviyeye yükseliyor. Ayrıca öğrenciler yeni kültürleri ve o kültürlerden insanları tanıyarak vizyonlarını geliştiriyor ve uluslararası bakış açısı kazanıyorlar. Özel Ezgililer Eğitim Kurumları öğrencileri, zengin bir bakış açısına sahip olarak mezun olmalarının yanı sıra devam eden eğitim hayatlarında ve sonrasındaki iş hayatlarında daima zirvede olmayı ve kendilerini uluslararası bir topluluğun bir parçası görerek, yenilikçi ve modern birer birey olarak hayatlarına devam etmeleri konusunda bilinçleniyorlar.

Özel Ezgililer Eğitim Kurumları, 2014 yılının Mart ayında öğretmen ve öğrencileriyle İtalya’ya ziyarette bulunacaklar. Bu ziyaretle öğrencilerin dil, kültür, sanat, spor ve edebiyat açılarından yeteneklerini artırması hedefleniyor. En önemlisi ise öğrencilere Dünya vatandaşlığını ve bunun getirdiği bilinç ve özelliklerini kazandırması amaçlanıyor.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.