banner

Avrupa MYO eğitimde bütünleşik eğitim modelini hayata geçiriyor
2013-2014 öğretim yılına sağlık alanında büyüme parolasıyla başlayan Avrupa Meslek Yüksekokulu, Kent State Üniversitesi ile geliştirdiği işbirliğiyle işgücü piyasasına iyi yabancı dil bilen, teknoloji okuryazarı, özgüven ve iletişim becerilerine sahip mezunlar yetiştiriyor

2013-2014 öğretim yılına sağlık alanında büyüme parolasıyla başlayan Avrupa Meslek Yüksekokulu, Kent State Üniversitesi ile geliştirdiği işbirliğiyle işgücü piyasasına iyi yabancı dil bilen, teknoloji okuryazarı, özgüven ve iletişim becerilerine sahip mezunlar yetiştiriyor. Avrupa Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Adil Çağlar,  “Kent State Üniversitesiyle kurduğumuz yakın ilişki bu konuda yüksekokulumuza önemli bir vizyon kazandırmıştır. Önümüzdeki en önemli hedeflerinden birisi Avrupa Üniversitesini kurmaktır” diyor.

Avrupa Meslek Yüksekokulunu bugün geldiği noktayı değerlendirebilir misiniz? Okulu diğer MYO’lardan ayıran özellikler nelerdir?

Avrupa Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Adil ÇağlarAvrupa Meslek Yüksekokulu kurulduğu 2010 yılından bugüne Avrupa Koleji Eğitim Kurumlarının da destek ve birikimiyle ülkemizin en seçkin meslek yüksekokullarından biri haline gelmiştir. Kuruluş amacı olan mesleki eğitime kantiteden çok kalite getirme felsefesine uygun olarak yavaş ve emin adımlarla büyüme stratejisini benimsemiştir.

Yüksekokulumuzda beş  program faaliyettedir. Bunlar; Çocuk Gelişimi, Aşçılık, Fizyoterapi, Ağız ve Diş Sağlığı ve Anestezi programlarıdır. Bu programlar ülkemizde ve dünyada en çok ihtiyaç duyulan mesleklere hitap eden programlardır. Ayrıca Balıklı Hastanesi Vakfı ve Özel Echomar Göztepe Hastanesi ile yürütülen işbirliği kapsamında Tıbbi Görüntüleme Teknikleri, Yaşlı Bakımı, Saç Bakımı ve Güzellik, Odyometri, Ameliyathane Hizmetleri, İlk ve Acil Yardım, Tıbbi Laboratuvar Teknikleri, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Optisyenlik, Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik programlarına da önümüzdeki dönemde öğrenci kabulüne başlanacaktır.

Balıklı Hastanesi ve Özel Echomar Göztepe Hastanesi ile oluşturulan çok yönlü işbirliği protokolü  yüksekokulumuzu sağlık alanında eğitim veren en önemli kurumlarından biri yapmıştır.

Yüksekokulumuz üç yıllık sürede bir yandan güçlü bir akademik kadro oluştururken bir yandan da mesleki eğitimin uluslararası gelişmişlik düzeyine ve ülkemizdeki mesleki eğitimin tarihi zenginliğine uygun olarak dinamik bir kurum kültürü yaratmıştır. Ulusal ve uluslararası projelere ve akademik toplantılara ev sahipliği yaparak bu alandaki yeterliğini ortaya koymuştur.

70 ÖĞRETİM ELEMANI GÖREV YAPIYOR

Öğretim üyelerinizi seçerken olmazsa olmaz dediğiniz kriterleriniz var mı? Yüksekokulun akademik kadrosu hakkında bilgi verebilir misiniz?

Eğitim kurumunda başarı ve gelişmişliği belirleyen en önemli faktörlerden birisinin akademik kadro olduğu bilincinden hareket ederek akademik kadromuzu alanında teori ve pratik bakımından kendini ispat etmiş, insan ilişkilerine yaklaşımında pedagojik zenginlik ve derinlik taşıyan öğretim elemanlarından oluşturduk. Mesleki eğitim becerisinin yanında öğrencilerine insan olmanın zenginliğini verebilen güçlü duyarlılıktır. Öğretim üyesi seçerken iki temel kriterimiz; yüksek nitelikli akademik ve mesleki eğitim birikimi, derin ve pedagojik insani duyarlılığa sahip olmalıdır.

2013-2014 öğretim yılında faaliyete geçecek yeni programlarımızla birlikte Yüksekokulumuzda tam ve yarı zamanlı olmak üzere beş programımızda toplam 70 öğretim elemanı görev yapmaktadır.

Sizin pencerenizden bakıldığında, adaylar neden Avrupa Meslek Yüksekokulunu tercih etmeli?

Öğrencilerin yüksekokulumuzu tercih etme nedenlerini şöyle sıralayabilirim:

Yüksek nitelikli, teoriği ve uygulamayı aynı bütünün parçaları olarak sentezleyebilen bir eğitim kalitemiz olduğu için,

Sıcak, samimi, dürüst, ilkeli ve güvenli bir eğitim ortamı sağladığımız için,

Çok geniş bir bursluluk ve indirim yelpazesine sahip olduğumuz için,

Öğrenci sayısına göre yüksek oranlı akademik kadroya sahip olduğumuz için,

Güçlü çözüm ortaklarıyla, uygulama, staj ve istihdam alanlarında yaratıcı projeler hayata geçirebildiğimiz için,

İsteyenlere Kent State Üniversitesinde staj ve lisans tamamlama imkânı sağladığımız için

İstanbul’un en merkezi bölgelerinden birinde bütün ulaşım ağlarının merkezi olan Zeytinburnu’nda faaliyet gösterdiğimiz için (Marmaray’a 200m mesafede),

Mesleki yetenek ve becerilerin yanında şahsiyet gelişimine önem verdiğimiz için öğrenciler yüksekokulumuzu tercih etmektedir.

Şehir merkezinde bir kampüsünüz var. Öğrenciler burada ne tür imkânlardan faydalanıyor?

Avrupa Meslek Yüksekokulu İstanbul’un toplu taşıma ağlarının kesişme noktasında bulunmaktadır. Yüksekokulumuz Zeytinburnu mevkiinde faaliyet göstermektedir. Eğitim binası 2010 tarihinde hizmete girmiştir. Denize mesafesi 700 m, İstanbul surlarına mesafesi 500m’dir. Güvenli bir lokasyona sahiptir. 2013 yılında hizmete giren asrın projesi Marmaray’ın önemli duraklarından biri Kazlıçeşme’dedir. Deniz ve karadan ulaşımının oldukça kolay olduğu merkez kampüsümüz ayrıca başta ülkemizin en büyük öğrenci yurtlarından Atatrk Öğrenci Yurdu ve Edirnekapı Öğrenci Yurtları olmak üzere diğer kız ve erkek öğrenci yurtlarına da yürüme mesafesindedir.

Kampüsümüz Avrupa Koleji Okullarıyla birlikte 30 dönüm arazi üzerinde kurulmuştur. Kampüsümüzde 150 ve 250 kişilik olmak üzere iki konferans salonu, kapalı ve açık spor alanlarına sahiptir. Ayrıca, okulumuzdaki rehberlik uzmanları ve sağlık elemanları öğrencilerimize psikolojik ve fizyolojik destek sağlamaktadır. Avrupa Meslek Yüksekokulu özellikle sağlık programlarında büyüme ve gelişme stratejisini gündemine almıştır. Bu stratejinin gereği olarak, aynı kampüs içerisinde faaliyet gösterdiğimiz Balıklı Hastanesiyle çok yönlü bir iş ve güç birliği süreci başlatılmıştır. Ülkemizin en köklü ve değerli sağlık kurumlarından biri olan bu hastanenin uzmanlık birikimi ve imkanları yüksekokulumuzun sağlık eğitimindeki başarısına geniş bir vizyon ve zenginlik katacaktır. Echomar, Gaziosmanpaşa ve Avrasya hastaneleri güçlü çözüm ortaklarımız arasındadır. Bu kurumlarla da başarılı projeler gerçekleştireceğiz.

Avrupa Meslek Yüksekokulunda, öğrencilere burs ve staj gibi olanaklar da sunuluyor mu?

Avrupa Meslek Yüksekokulunda, Avrupa Eğitim Vakfı Okullarında çalışanlar ve çocuklarına %30, Avrupa Eğitim Vakfı Okullarından mezun öğrencilere (ilköğretim, lise) %20, Avrupa Meslek Yüksekokulunun faaliyet gösterdiği Zeytinburnu ilçesindeki orta öğretim kurumlarından mezun olan öğrencilere %10 burs uygulanır. Öğrencinin aldığı burslar birleştirilmemektedir.

Öğretmen ve öğretim elemanı çocuklarına %10, Kardeşlere %10, Milli sporculara %25, Şehit ve Gazi ile eş ve çocuklarına %25 Tüm bunlara ek olarak, maddi imkânları sınırlı öğrencilerin büyük bir kısmına Avrupa Eğitim Vakfı tarafından burs verilmektedir.

Tercih Bursları: Avrupa Meslek Yüksekokulunu ilk beş sırada tercih edenlere %30 burs verilmektedir. (1.2.3.4. ve 5. Terichlerinin tümü Avrupa Meslek Yüksekokulu programlarından oluşmak koşuluyla)

YÖK Bursları: YÖK tarafından belirlenen kriterlere göre oluşturulan sıralama neticesinde kazanılan burslar %100, %50 ve %25 olarak değişkenlik göstermektedir.

Başarı Bursu: Eğitim yönetmeliğimiz uyarınca not ortalaması 4 üzerinden 3,50-3,80 olanlara %50, 3,80 ve üzeri olanlara %100 başarı bursu verilmektedir.

Avrupa Eğitim Vakfı Bursları: Okulumuzun kurucu vakfı olan Avrupa Eğitim Vakfı ihtiyaç sahibi öğrencilere %100 ile %10 arasında çeşitli oranlarda bursalar vermektedir. Öğlencilerimizin önemli bir kısmı bu burslardan faydalanmaktadır.

Staj imkânları: Yüksekokulumuz programları alanında ülkemizin en güçlü kuruluşları ile çözüm ortaklığı anlaşmalarına sahiptir. Öğrencilerimiz yıl içinde ve yaz ayları boyunca tercih edildiği takdirde yatılı ve maaşlı olmak üzere staj çalışması yaparak mesleki alandaki bilgi ve deneyimlerini ve sosyal çevrelerini geliştirme imkânlarına sahiptir.

Okul olarak yurtdışı işbirlikleriniz var mı? Uluslararası alanda ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Avrupa Meslek Yüksekokulu ABD’de kurulu Kent State Üniversitesiyle çok yönlü işbirliği çalışmaları yürütmektedir. İkili işbirliği protokolü çerçevesinde Avrupa Meslek Yüksekokulu öğrencilerine Kent State Üniversitesinde uygun şartlarda staj ve lisans tamamlama imkânları sunulmaktadır. ABD Kent State Üniversitesi akademisyenleri yılın çeşitli zamanlarında yüksekokulumuza gelerek ders, söyleşi ve sempozyumlar düzenleyerek, öğrencilerimizin çeşitli branşlardaki uygulama ve prosedürlerin ABD eğitimi perspektifinden de bakmalarını sağlamaktadırlar. Avrupa Meslek Yüksekokulu küresel çağda bir ülkenin kendi istihdam ihtiyaçlarına göre eğitim tasarlamasının yanında, uluslararası işgücü dolaşım piyasasına iyi yabancı dil bilen, teknoloji okuryazarı, özgüven ve iletişim becerilerine sahip kısaca rekabet ve işbirliği yetenekleriyle donatılmış bireyleri dünya piyasasına yetiştirmek ve arz etmek hedefiyle faaliyetlerini sürdürmektedir.

Meslek Yüksekokulları iş dünyasının taleplerine yanıt veren kurumlar. Bu anlamda yaptığınız çalışmaları anlatabilir misiniz?

Yüksekokulumuzda teorik eğitim ne kadar önemliyse mesleki uygulamalar da o kadar önemlidir. Yıl boyunca staj ve uygulamaya gönderdiğimiz öğrencilerden ve işyeri ilgililerinden geri bildirimler alarak programlarımızı ona göre yerinden yapılandırmaktayız. Bu anlamda İstanbul’daki 250 meslek lisesinin müdür ve yöneticileri, İstanbul Sanayi ve Ticaret odası ve sivil toplum örgütü üyelerinin katıldığı bir çalıştay düzenleyerek öğrenci niteliği okulların sorunlarıyla ilgili veriler elde edilmiştir. Çalıştayın metinleri kitaplaştırılarak yetkili ve ilgili tüm makamlarla paylaşılmıştır. Aynı şekilde İstanbul’da Çocuk Sesleri projesiyle İstanbul’daki okul öncesi eğitimin sorunları tespit edilmiştir. Bu veriler çocuk gelişimi programımızın geliştirilmesinde kullanılmıştır.

2023 Perspektifinde Kuramdan Uygulamaya Uluslararası Okul Öncesi Eğitim sempozyumumuzda eğitim fakülteleri ve okul öncesi eğitim kurumları yerli ve yabancı uzmanlarla bir paylaşım ortamı oluşturulmuş. Bu toplantıda okul öncesi eğitimde ortaöğretim önlisans ve lisans eğitimi düzeyleri arasındaki öğrenci akışının daha nitelikli olması ile ilgili görüşler oluşturulmuştur.

AVRUPA AKADEMİSİ KAMUYA EĞİTİM VERECEK

Avrupa Meslek Yüksekokulu geleceğe güçlü adımlarla yürüyen uluslararası nitelikte bir mesleki eğitim kurumudur. Kent State Üniversitesiyle kurduğumuz yakın ilişki bu konuda yüksekokulumuza önemli bir vizyon kazandırmıştır. Önümüzdeki en önemli hedeflerinden birisi Avrupa Üniversitesini kurmaktır. Üniversite teklif dosyası hazır durumdadır. Ayrıca Avrupa Meslek yüksekokulu sağlık alanında büyüme ve gelişme stratejisini benimsemiştir. Ayrıca, Tıbbi Görüntüleme Teknikleri, Yaşlı Bakımı, Saç Bakımı ve Güzellik, Odyometri, Ameliyathane Hizmetleri, İlk ve Acil Yardım, Tıbbi Laboratuvar Teknikleri, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Optisyenlik, Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik programlarının açılış izinleri alınmıştır.

2012 yılında kurduğumuz Avrupa Akademi ile kamuya yönelik eğitim çalışmalarına da başlanacaktır. Avrupa Birliği projelerine daha yoğun katılma stratejimiz hayata geçirilecektir. Bu alanda hazırladığımız iki proje ilgili birimlere ulaştırılmıştır. Bu uygulama ülkemizde önemli bir projedir. Proje, Avrupa Üniversitesi ya da Kent State Üniversitesinde lisans tamamlama ve yüksek lisans eğitimi ile mesleki eğitimde sistem bütünlüğü içinde sürekli bir mesleki eğitim şeridi oluşturulacaktır.

AVRUPA MYO ÖĞRENCİLERİNİN ALTIN KEPÇE ZAFERİ

Altınkepçe Turizm ve Aşçılar Derneği (AKTAD) ile Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu (TAŞFED) tarafından düzenlenen “3. Altınkepçe Ulusal Yemek Yarışması” nda Avrupa Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı öğrencileri disiplinli çalışma, organizasyon becerileri ve sergiledikleri üstün ekip ruhuyla 10 dalda 11  madalya ve kupa alarak önemli bir başarıya imza attılar.

Aşçılık Programı Öğretim Görevlisi Şükran Eyikoçak yönetiminde Ayşe Aktaş, Sevde Yaman ve Mert Şafak’tan oluşan takım, Balık kategorisi dalında bir altın bir bronz, ekip yarışması dalında üç gümüş, Ustalar Sebze-Oymacılık dekor dalında bronz, Orijinal Türk Mutfağı dalında iki bronz, Tavuk kategorisi dalında altın, Yılın Altın Şefi dalında gümüş ve gıda mühendisleri tarafından yapılan kontrol ile hijyen madalyası kazandı.

Avrupa Meslek Yüksekokulu’ndan yapılan açıklamada Aşçılık Programı öğrencilerinin, bu yıl içinde yapılacak diğer ulusal ve uluslararası yarışmalara yönelik çalışmalarını devam ettireceği söylendi.

Yarışmaya katılan öğrenciler ve aldıkları ödüller

Ayşe Aktaş     

Üniversiteler  arası Balık Kategorisi- ALTIN

Üniversiteler  arası Ekip Yarışması - GÜMÜŞ

Ustalar Sebze-Oymacılık Dekor Yarışması- BRONZ

Üniversiteler arası Tavuk Kategorisi- ALTIN

Üniversiteler  Yılın Altın Şefi – GÜMÜŞ

Mert Şafak     

Üniversiteler  arası Balık Kategorisi- BRONZ

Üniversiteler arası Orijinal Türk Mutfağı - BRONZ

Üniversiteler  arası Ekip Yarışması - GÜMÜŞ

Sevde Yaman

Üniversiteler arası Orijinal Türk Mutfağı - BRONZ

Üniversiteler  arası Ekip Yarışması - GÜMÜŞ

Yüksekokulumuzda teorik eğitim ne kadar önemliyse mesleki uygulamalar da o kadar önemlidir. Yıl boyunca staj ve uygulamaya gönderdiğimiz öğrencilerden ve işyeri ilgililerinden geri bildirimler alarak programlarımızı ona göre yerinden yapılandırmaktayız.

Avrupa Meslek Yüksekokulu ABD’de kurulu Kent State Üniversitesiyle çok yönlü işbirliği çalışmaları yürütmektedir. İkili işbirliği protokolü çerçevesinde Avrupa Meslek Yüksekokulu öğrencilerine Kent State Üniversitesinde uygun şartlarda staj ve lisans tamamlama imkânları sunulmaktadır.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.