banner

Mektebim Okulları ile ilgili merak edilenler
{jcomments on}{jcomments off}Yabancı dil eğitimine büyük önem veren Mektebim Okulları, ana dili İngilizce olan eğitimcilerle çalışılıyor.

Adını Millet Mektepleri’nden alan Mektebim Okulları, “Akıllı Okul” konsepti ile eğitim veriyor. Yabancı dil eğitimine de büyük önem verildiği Mektebim Okulları’nda, ana dili İngilizce olan eğitimcilerle çalışılıyor. 2015-2016 eğitim döneminde yeni kampüs yatırımları için anlaşmaların imzalandığını belirten Mektebim Okulları Kurucusu Ümit Kalko, “2015 yılında Mektebim Okulları’nın hedefi 40 kampüste 100 okula çıkacak” diyor.

Mektebim Okulları hakkında bilgi alabilir miyiz?

Mektebim Okulları adını Latin harfli yeni alfabenin öğretilmesi için Atatürk’ün talimatıyla kurulan ve 1 Ocak 1929’da faaliyete geçen Millet Mektepleri’nden alıyor. Eğitim sektörüne açık öğretim, serbest muhasebecilik ve KPSS sınavlarına girecek olanlara hizmet vermek üzere 2006 yılında kurulan Ümit Eğitim Kurumları ile adım attık. Dershanecilikte edindiğimiz deneyim ve birikimle özel okul kurmak için cesaretlendik. Ama bu alanda da farklı bir girişim arayışı içinde olduk ve o dönemde yeni yeni gelişen ve yayılan bir alana, sağlık meslek lisesine odaklandık. İlk olarak da 2011-2012 eğitim-öğretim döneminde Büyükçekmece’de Mektebim Okulları Anadolu Sağlık Meslek Lisesi’ni ve bir de anaokulu açarak özel okul sektörüne adım attık. Açtığımız bu iki okulun ilk yılında kontenjanlarını doldurmasından güç alarak da Mektebim markasını daha geniş kitlelere ulaştırmak adına yatırımlarımıza devam ettik. Mektebim Okulları en son Mart ayı içinde İstanbul-Bahçelievler’deki Koza Koleji ile Tekirdağ-Çorlu’daki Armada Anaokulu’nu devraldı. Bunun yanı sıra İstanbul’da Fatih ve Beylikdüzü’nde, Balıkesir’de de Edremit’te de yeni kolej yatırımlarını devam ettirdik. Böylelikle Mektebim zincirinde okul sayısı, 9’u anaokulu, 8’i ilkokul, 8’i ortaokul, 2’i fen lisesi, 1’i güzel sanatlar lisesi, 4’ü Anadolu lisesi ve 8’i de Anadolu sağlık meslek lisesi olmak üzere, toplam 21 kampüste 40’a yükseldi.

Okullarınızda uyguladığınız eğitim modelleri hakkında bilgi verir misiniz?

Mektebim Okulları’nda sunduğumuz “High Scope” eğitim modeliyle öğrencilerimizin bilgiye kendi yaşantısal süreçleri içinde ulaşmalarına olanak tanıyoruz. “GEMS” eğitim modeliyle de matematik ve fende her ay bir ünite çalışması yaparak öğrencilerimizin bu alandaki becerilerini geliştiriyoruz. “MELL” sistemi ile öğrencilerimizi İngilizce’yi öğrenmeye değil, edinmeye odaklıyoruz. MELL sistemi süreçleri ile öğrenme  süresi uzuyor ancak edinilen bilgi ve beceri, tıpkı nefes almak gibi ömür boyu kalıcı oluyor. Okuma- Yazma Geliştirme Eğitim Sistemi (O-YGES) ile de öğrencilerimize okuma becerileri kazandırıp, okuduklarının ana fikrini anlamalarını, yazdıklarının başkaları tarafından rahatlıkla ve zevkle okunması ve anlaşılır olmasını sağlıyor, onlara ayrıca “Bilgi Okur Yazarlığı”, “Teknoloji Okur Yazarlığı” ve “ Medya Okur Yazarlığı” yetenekleri kazandırıyoruz.

Derslerinizde teknolojiden faydalanıyor musunuz?

Mektebim Okulları “Akıllı Okul” konsepti ile eğitim veriyor. Bu alandaki partnerlerimiz de Turkcell ve Vestel. Bütün Mektebim Okulları’nı Vestel’in akıllı tahta ve tablet bilgisayarları ile donatıldı. Bu cihazların eğitimle bütünleşmesini sağlamak için de Turkcell’in ilk kez Mektebim Okulları’na verdiği “Akıllı Eğitim” ürününü kullanıyoruz. Böylelikle Mektebim Okulları öğrencileri, akıllı tahta ile tablet bilgisayar arasında kurulan iletişim sayesinde, derslerde görülen tüm konuların yazılı ve görsel içeriklerini, Turkcell’in veri bankasından bir tuşla tabletlere geri çağırarak istedikleri zaman istedikleri yerden derslerini tekrar etme olanağına sahip. Öte yandan sistem, öğretmenlere de dersleri daha geniş materyalle anlatma imkanı sağlıyor. Akıllı Okul, velilere de çocuklarının lokasyonlarını öğrenme, devamsızlık ve başarı durumlarını kontrol edebilme konusunda geniş bir imkan sunuyor.

Öğretmen kadronuzu oluştururken hangi kriterleri gözetiyorsunuz? Ayrıca öğretmen ve öğrenci sayınız hakkında bilgi verir misiniz?

Okul kadromuz, alanında uzman eğitmenlerden ve profesyonellerden oluşuyor. Aday öğretmenler kişilik testi uygulanarak görüşmeye kabul ediliyor, insan kaynakları birimimizin okul beklentilerine uygun olarak belirlediği kriterlere uyum sağlayanlar, okul yöneticilerinin de onaylaması durumunda eğitim kadromuza katılıyorlar. Şu anda Mektebim Okulları’nda 500 öğretmen yaklaşık 4.000 öğrenciye eğitim veriyor.

ANA DİLİ İNGİLİZCE OLAN EĞİTİMCİLERLE ÇALIŞIYORUZ

Yabancı dil eğitiminiz hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Aslında Mektebim Okulları’nın tam adı “Mektebim Okulları Cambridge Complete Solution School “.Cambridge Complete Solution School ile geçen yıl İngilizce dil eğitimi konusunda işbirliği anlaşması imzaladık. Bu işbirliği uyarınca Mektebim Okulları’ndaki İngilizce eğitimi tamamıyla Cambridge Complete Solution School yönetim ve kontrolünde yürütülüyor. Okullarımızdaki Türk ve yabancı İngilizce öğretmenlerine de Cambridge Complete Solution School sertifikası edinme zorunluluğu getirdik. Öte yandan Mektebim Okulları’ndaki yabancı dil eğitimi yaklaşımı, öğrencilerimizin mezun olduklarında kendi yaşam ortamlarında karşılaştıkları durum ve sorunlarla ilgili yabancı dilde düşünme ve ifade etme becerisini edinmiş olmalarını sağlamaktır. Bu amaçla da okullarımızda ana dili İngilizce olan eğitimcilerle çalışıyoruz.

Okullarınızda spor, sanat ve kültürel faaliyetler adına ne gibi çalışmalar yapılıyor?

Okullarımızda çocuklarımızın yeteneklerine göre belirlenmiş kulüplerde, yüzme, futbol, enstrüman, çok sesli koro, modern dans, Latin dansları, halk oyunları, bale, tiyatro ve drama gibi sportif, sanatsal ve kültürel faaliyetler gerçekleştirilmektedir. Yapılan tüm bu çalışmaları geleneksel hale getirerek önümüzdeki yıllarda Mektebim Okulları Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali yapma hazırlığı içerisindeyiz. Öğrencilerimizin yetenekleri ve heyecan dolu istekleri, bizleri yenilenebilir enerji ve çevre projeleri ile ilgili de çok ciddi çalışmalar yapmaya teşvik etmektedir. Okullarımızda iki dönem halinde satranç, binicilik, yüzme, futbol, tenis, basketbol ve İngilizce drama branşlarında yaz okulu düzenliyoruz. Herhangi bir kayıt şartı aramadığımız yaz okullarımız Mektebim Okulları dışındaki öğrencilere de açık.

İleriye yönelik hedefleriniz nelerdir?

Mektebim Okulları büyümeye devam edecek. Bundan sonraki büyümemiz kolej odaklı olacak.

2015-2016 eğitim-öğretim döneminde başta İstanbul’un Anadolu yakası olmak üzere Ankara, İzmir ve Bursa’da yeni kampüs yatırımlarımızın anlaşmaları imzalandı. Dolayısıyla 2015 yılında Mektebim Okulları’nın hedefi 40 kampüste 100 okula çıkacak. Böylelikle de Mektebim Okulları’nda hizmet veren öğretmenlerimizin sayısı 1500’e, öğrenci sayımız ise yaklaşık 20.000’e ulaşacak. Elbette nihai arzumuz çok uzak olmayan bir gelecekte Mektebim Üniversitesi’ni de ülke eğitimine kazandırmak.

Kayıt koşullarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Anaokullarımıza yasaya uygun doğumlu çocuklarımız ön kayıt ile kabul ediyoruz. Ardından psikologlarımız öğrenci ve velisi ile birlikte görüşüp, öğrencinin anaokuluna başlamaya hazır olup olmadığını tespit ediyor. Hazır olduğu saptanan öğrenciler ön kayıt sırasına göre anaokullarımıza kabul ediliyor. İlkokullarımızın birinci, ikinci ve üçüncü sınıflarına da mülakatla ön kayıt yapıyoruz. Bu öğrencilerimizi de velileriyle birlikte psikolog görüşmesine alıp hazır olup olmadıklarını tespit ediyor ve hazır olduğu saptanan öğrencileri ön kayıt sırasına göre ilkokullarımıza alıyoruz. İlkokul dördüncü sınıf ve ortaokul öğrencilerini ise ödüllü “Mektebim Okulları Tanışma Sınavı”na katılanlar arasından seçiyor, onları da velileriyle birlikte psikolog görüşmesine tabi tutuyor, hazır olanları Mektebim Okulları ailesinin bir üyesi yapıyoruz. Anadolu Liselerimizde SBS puan şartı aramıyoruz. 2014- 2015 eğitim-öğretim döneminde Anadolu liselerimize Mektebim Öğrenci Tanışma Sınavı uygulayarak öğrenci alacağız. Bu öğrencilerimize de rehberlik servisimiz tarafından giriş envanterleri uygulanacak, ayrıca okul yönetimi tarafından mülakat düzenlenecek. Aynı şekilde fen lisemizde de SBS puan şartı aramıyoruz. Baraj puanını o yılın SBS puanına göre dönem başında belirliyoruz. Çeşitli oranlarda SBS puanına göre burs imkanları da sunuyoruz.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.