banner

Gönül Kumbarası’yla 6-14 yaş arası çocuklara yardım eli uzatacak
Özel Deva Anadolu Sağlık Meslek Lisesi Gönül Kumbarası’yla 6-14 yaş arası çocuklara yardım eli uzatacak

Deva Eğitim Kurumları bünyesinde açılan ilk sağlık meslek lisesi olan Özel Deva Anadolu Sağlık Meslek Lisesi, yeni eğitim öğretim yılı için sosyal sorumluluk projesi çalışmalarına başladı. “Gönül Kumbarası” adını verdikleri projeyle her ay iki öğrenciye yardım edeceklerini söyleyen Dr. Demirel Aktaş, bu çalışmanın diğer okullara da örnek olacağını düşünüyor.

Hiçbir karşılık beklemeden yapılan yardımların, insanı yücelten en erdemli davranışlardan biri olduğunu dile getiren Özel Deva Anadolu Sağlık Meslek Lisesi öğretmeni Dr. Demirel Aktaş, toplumları ayakta tutan, insanları birbirlerine yaklaştıran bu yardımlaşma ruhunun olduğunu belirtiyor. Deva Eğitim Kurumları olarak 2014-2015 eğitim öğretim yılında öğrencilerinin aktif olarak görev alacakları, paylaşmanın manevi hazzını yaşayacakları ‘Gönül Kumbarası’ adlı sosyal sorumluluk projesini uygulamak için çalışmalarına hız verdiklerini açıklayan Aktaş, “Her birimizin gücü yettiğince, gönlümüzden koptuğu kadar, yardımın yapılacağı faaliyetin, diğer okullara da örnek olacağını düşünmekteyiz” dedi.

“Bu proje ile maddi imkansızlıklardan ötürü, bazı temel ihtiyaçları karşılanamayan 6-14 yaş arası çocuklara yardım eli uzatılacaktır” diyen Dr. Demirel Aktaş, aynı zamanda bu çocukların yapmak isteyip de birtakım imkansızlıklardan dolayı gerçekleştiremedikleri hayallerini, gerçeğe dönüştürebilmek için tüm imkanların seferber edileceğini ifade etti.

Bu projeden yararlanan çocukların, geleceğe daha bir güvenle bakacaklarını da ifade eden Dr. Demirel Aktaş: “Çünkü, toplumsal dayanışmanın var olduğunu, yalnız olmadıklarını bilecekler. Bu sayede içinde bulundukları topluma aidat duyguları gelişecektir. Projede destek sunan öğrenci, öğretmen ve personelimiz ile birlikte, velilerimiz de paylaşmanın gerçek mutluluk olduğunu tecrübe etmiş olacaklar. Daha yaşanabilir bir dünya, temiz bir çevre ancak ve ancak paylaşmak ile mümkündür. Paylaşmak kalplerden kalplere giden en berrak yoldur. Paylaşmak sevgiyi, sevgi de gerçek mutluluğu doğurmaktır” diyerek projeden beklentilerini aktardı.

PROJENİN UYGULAMA AŞAMALARI

“Gönül Kumbarası” projesinde 9-A.T.T. sınıfından Zeynep Kuroğlu, Mine Mert, Hasan Akgül, Cenk Polat ve Gökay Çalışkan aktif olarak görev alıyor. Dr. Demirel Aktaş, projenin kendisinin gözetiminde yürütüleceğini dile getirerek, projenin aşamaları hakkında şu bilgileri verdi:

“Projemiz, Kızılay kolu faaliyetleri içinde yer alacaktır. Büyük bir kumbara temin edilerek, üzerine ‘Gönül Kumbarası’ ibaresi yazılacaktır. Kumbara okulumuzun giriş salonunda herkesin görebileceği bir yerde bulundurulacaktır. Kumbaramıza öğrenci, öğretmen, veli ve misafirlerimiz de bağışta bulunabileceklerdir. Yaptığımız çalışmayı, çevremizde çok sayıda bulunan farklı üretim sektörlerine de duyurarak, onların da çorbada tuzlarının olmalarını sağlamaya çalışacağız. Projeden her ay iki çocuk yararlanacaktır. Bu çocuklar öğretmenler kurulu ve proje grubu tarafından tespit edilecektir. Proje kapsamında bu çocuklar, ‘Gönül Tomurcukları’ olarak adlandırılacaktır. Her ay toplanan bağışlar, tespit edilen Gönül Tomurcukları’nın ihtiyaçlarının karşılanması, onlar için büyük, bizler için belki de önemsiz gibi görünen hayallerinin gerçekleşmesi için kullanılacaktır. Bu işle tam yetkili, Gönül Kahramanlarımız olacaktır. Bu kahramanlarımız bir günlerini, Gönül Tomurcukları ile geçirecek, onları mutlu edecek, daha sonra izlenimlerini, duygularını bir sunum haline getirerek, okulumuzda yapılacak bir toplantı ile paylaşacaklardır.”

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.