banner

Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi hakkında merak edilenler
Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi 2014-2015 öğrenim ücretleri ne kadar? Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi’nde hangi fakülte ve bölümler var? Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi hakkında tüm merak edilenler özel haberimizde…

alanyahepuni

Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi, Hamdullah Emin Paşa ve Haremi Hatice Tahire Hanım Vakfı tarafından 2011 yılında Antalya'ya bağlı olan Alanya ilçesinde kurulmuş bir vakıf üniversitesi…

Alanya HEP Üniversitesi, Alanya’da bölgenin sunduğu olanakları kullanarak, başta Akdeniz ve Ege Bölgesi olmak üzere ülkemizde ve dünyada profesyonel kariyerine öğrenciyken adım atmış, yabancı dil bilen, yaratıcı, donanımlı ve yeniliklere açık, konusunda uzman bireyler yetiştirmeyi hedefliyor.

Alanya HEP Üniversitesi’nin tüm lisans programlarında öğrencilerine sunduğu olanaklar;

> Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden gelen genç ve dinamik öğretim kadrosu

> %100 İngilizce lisans eğitimi

> Trimester eğitim modeli (üçüncü dönemde zorunlu üç ay staj ve uygulama dersleri)

> Uluslararası eğitim ortaklıkları

> Erasmus ve benzeri öğrenci değişim programları

>Birden fazla yabancı dil öğrenme fırsatı

> Zengin e-kütüphane

FAKÜLTELER / BÖLÜMLER 

Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi 2014-2015 eğitim-öğretim yılında üniversitenin iki fakültesinde üç bölüme öğrenci alınacak. Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde Mimarlık ile Turizm Fakültesi’nde Gastronomi ve Mutfak Sanatları ve Turizm İşletme Bölümlerine 15’i yabancı uyruklu 75’er öğrenci alınacak. Ayrıca Temel İngilizce (hazırlık sınıfı) ve Modern Diller Bölümlerinden oluşan Yabancı Diller Yüksek Okulu da faaliyete geçecek.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü: Program süresince adaylara; klasik yemek pişirme, Türk mutfağı, tüm aşamaları ile uluslararası mutfaklar, Türk-Osmanlı ve Dünya mutfakları, yiyecek-içecek işletmeciliği, pastacılık sanatı, çikolata hazırlama, zeytinyağı ve şarap sektörü, yemek kültürü ve tarihi alanlarında bilgi ve beceriler kazandırılacak.

Turizm İşletmeciliği Bölümü: Turizm İşletmeciliği programının hedefi; alışılagelmiş müfredatlardan farklı sıra dışı bir ders dizgesiyle; teoriyi pratikle birleştirebilen, sistematik düşünebilen, teknolojik donanımı yüksek, maliyet, yatırım ve risk yönetimine hakim, stratejik planlama yapabilen, iletişim becerileri yüksek, İngilizcenin yanında ikinci bir yabancı dil konuşan, kültürel altyapısı kuvvetli, sosyal sorumluluk sahibi yönetici adayları yetiştirmektir.

Mimarlık Bölümü: Hedefleri; öğrencilere eleştirel ve analitik bir bakış açısı kazandırmak, stüdyolarda tasarım ve grafik becerilerinin gelişmesini sağlamak, şehircilik, tarihi çevre koruma, planlama ve peyzaj mimarisi gibi diğer disiplinler ile ilgili yorumlama ve çözüm üretme yeteneklerini geliştirmek. 3 boyutlu görselleştirme ve bilgisayar kullanımı konusunda uzmanlaşmalarını sağlamak, öğrencileri sektörden profesyoneller ve bu alanda önemli bilgi birikimine sahip kişilerle bir araya getirerek, onlardan çeşitli mesleki bilgiler edinmelerini ve yıllar içinde oluşturdukları bilgi birikim ve deneyimlerden yararlanmalarını sağlamak.

ULUSLARARASI BAĞLANTILAR

AHEP Üniversitesi, en kısa zamanda öncelikle Alanya’nın kardeş şehirleriyle ve Alanya’da vatandaşları yaşayan ülkelerde bulunan üniversitelerle imzalayacağı protokollerle uluslararası lisans öğrencisi ve akademisyen değişim ve işbirliği programları ile Yüksek Lisans-Doktora Programları başlatacak, ayrıca ERASMUS ve benzeri uluslararası programlara katılacak.

Sürekli Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi “AHEP-EXTERN” kurularak Alanya’nın ve bölgenin gereksinmeleri doğrultusunda kurs ve sertifika programları düzenleyip;  araştırma ve uygulama projeleri gerçekleştirecek. Üniversitenin, şimdiden AB Proje Programları kapsamında “Active Aging” proje teklifini İsveç, İrlanda, Polonya, Almanya ve Romanya’daki kuruluşlarla ortak olarak teklif etmiş, teklif kabul edilerek bu yıl çalışmalarına başlanmıştır. Bu kapsamda 2014 toplantısı da Alanya’da AHEP Üniversitesinde yapılacak.

EĞİTİM DİLİ

Eğitim-öğretim dili % 100 İngilizce'dir. Bir yıl süreli 'İngilizce Hazırlık Programı' uygulanır. Hazırlık sınıfı öğretim süresine dahil değildir. Öğretim yılı başında ve akademik takvimde belirtilerek uygulanacak İngilizce Yeterlik Sınavı'nı başaranlar veya Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi'nin eşdeğerliğini kabul ettiği uluslararası sınavlardan TOEFL, IELTS, FCE, CAE, Pearson PTE, CPE, başarılı olanlar doğrudan birinci sınıfa alınırlar. İngilizce Yeterlilik Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi Hazırlık Okulu tarafından verilen sınav ile belirlenebilir. Eğitim dili İngilizce olan orta eğitim kurumundan mezun olan öğrencilerin eğitim dillerinin İngilizce olduğunu belgelemek suretiyle İngilizce yeterliliğini almış sayılırlar. Anadili İngilizce olan ülke vatandaşlarından İngilizce yeterliliği aranmaz. İngilizce Yeterlik Sınavını geçemeyenler Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi İngilizce Hazırlık Okulu'nda yoğun İngilizce eğitimi görürler. Eğitim sonunda İngilizce yeterlik sınavını geçenler kabul edildikleri bölümlere kayıtlarını yaptırabilirler. İki yıl üst üste İngilizce Hazırlık Programını başarı ile tamamlayamayan Öğrencilerin Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi ile ilişiği kesilir.

EĞİTİM-ÖĞRETİM İLKELERİ

Merak uyandırma ve iletişimle başlayan, etkileşimle süren eğitim,

Bireysel ve birlikte öğrenilerek formel eğitim sürecinde kazanılan yetenekler,

Öğrenci topluluklarında çalışılarak elde edilen kollektif deneyim ve beceriler,

Didaktik eğitimle (ex cathedra) değil, uygulayarak öğrenme,

Sürekli sorgulama ve mantık yürütme,

Değişim odaklılık ve yenilikçilik,

İçinde yer alınan çevrenin farkında ve bilincinde olmak,

Bölgesel, ulusal ve uluslararası vizyon,

Uluslararası yeterlilikler ve akreditasyon standartlarına uyum,

Interdisipliner yüksek lisans ve doktora programları.

ALANYA

Alanya, Akdeniz kıyılarında 60’a yakın ulustan insanların yaşadığı farklı kültürlerin harmanlandığı tarihi bir kent... Uluslararası Caz Festivali, Uluslararası Kültür ve Sanat Şenliği, Uluslararası Heykel Sempozyumu, Uluslararası Triatlon Şampiyonaları, Türkiye Bisiklet Turu ve daha birçok ulusal ve uluslararası kültür ve spor etkinliğine ev sahipliği yapıyor.

Alanya öğrenciler için öğrenci dostu konaklama işletmeleri ile uygun koşullarda konaklama ve yemek olanağı sunuyor.

İstanbul Atatürk, İstanbul Sabiha Gökçen, Ankara ve Adana’ya doğrudan tarifeli seferler, Alanya kent merkezine 35. km uzaklıktaki Gazipaşa havalimanımızdan yapılmaktadır. Ayrıca yine Gazipaşa’dan tüm İskandinav ve beş Alman kentine doğrudan tarifeli uçuş bağlantısı var.

Ayrıca otogardan Türkiye’nin her yerine doğrudan ve Ankara ve Eskişehir’e hızlı tren bağlantılı otobüs seferleri bulunuyor.

ALANYA HEP ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. EROL R. SAYIN’IN MESAJI

Sevgili Gençler,

Bu yıl seçeneklerinizin arasına Alanya’dan genç bir üniversite katıldı; Alanya HEP Üniversitesi

Türkiye’nin en önde gelen üniversitelerinden gelen genç ve dinamik öğretim kadromuzla; alışılagelmiş müfredatlardan farklı çizgi ve yaklaşımdaki derslerle, bir yılda üç dönemden oluşan trimester sistemini uygulayacağız. Böylece öğrencilerimiz kendi branşlarında her yıl en az 3 ay uygulama yapma olanağı bulacaktır. Kent içi üniversite olmamız, kurucu vakfımızın yapısı ve yerel ile bölgesel işverenlerle olan güçlü bağlantılarımızın sağlayacağı bu olanakla her öğrencimiz yaklaşık bir yıllık bir deneyimle mezun olacaktır. Böylece zaten iş piyasasının koşulları göz önünde bulundurularak açılmış bölümlerimizde öğrenim görecek öğrencilerimiz; İngilizce eğitim ve ikinci yabancı dil öğrenme olanağı nedeniyle yurtiçinde ve dışında daha rahat iş bulabilecektir.

Bilimsel ve akademik programlarımızın yanı sıra Alanya kenti ile bütünleşmiş kültür ve sanat etkinliklerimiz ile öğrencilerimizin; çözüm üreten ve eleştirel düşünebilen bağımsız bireyler olarak yetişmelerini, yaşam boyu öğrenmeyi sürdürmelerini, bilgi temelli değer üretmelerini, geleceğin yetkin, yaratıcı, geniş görüşlü, etik ve sosyal sorumluluk sahibi liderleri olarak ülkemizin ve insanlığın ilerlemesine katkıda bulunmalarını hedeflemekteyiz.

KÜNYE

Kuruluş tarihi:   2011

Kurucu:           Hamdullah Emin Paşa Vakfı

Rektör:            Prof. Dr. Erol R. Sayın

Fakülte sayısı:   2

Yüksekokul Sayısı: 1

Öğretim ücretleri: Hazırlık sınıfı için yıllık 21.000 TL ,

Turizm İşletmeciliği Bölümü için 21.000 TL, (12 adet tam burs, 20 adet %75 burs, 15 adet %50 burs, 13 adet %25 burs)

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü için 22.500 TL,(12 adet tam burs, 10 adet %75 burs, 8 adet  %50 burs, 15 adet  %25burs)

Mimarlık  Bölümü  için 22.500 TL  olup, bu ücretlere %8 KDV eklenecektir.( 12 adet tam burs, 10 adet  %75 burs, 8  adet %50 burs, 15 adet  %25 burs)

İletişim bilgileri:

Adres: Alanya Hamdullah Emin Paşa (AHEP) Üniversitesi

Saraybeleni Mah. Saraybeleni Cad. No:7 07400 Alanya/ Türkiye

E-mail : Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

T : (+90 242) 513 69 69

F : (+90 242) 513 69 66

https://twitter.com/AlanyaHEP

https://www.facebook.com/alanyahepuniversitesi

https://www.flickr.com/photos/114774365@N05/

http://www.pinterest.com/alanyahep/

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.