banner

T.C. Plato Meslek Yüksekokulu bölümleri ve öğrenim ücretleri
T.C. Plato Meslek Yüksekokulu’nda hangi fakülte ve bölümler var? Plato Meslek Yüksekokulu eğitim ve öğrenim ücretleri 2014-2015 ücretleri ne kadar? Burs olanakları neler? İşte T.C. Plato Meslek Yüksekokulu hakkındaki özel haberimiz…

Plato Meslek Yüksekokulu; sanatçılar, iş adamları ve akademisyenler tarafından 2009 yılında nitelikli insan kaynağı yetiştirmek amacıyla kurulmuştur.

4 program ile eğitim-öğretim hayatına başlamış.

Plato Meslek Yüksekokulu, öğrencilerine; sektörle iç içe öğrenme farklı alanlarda staj yapma ve mezun olduklarında kolayca iş bulabilme imkanı sağlamaktadır. Türkiye’nin ilk uluslararası akreditasyona sahip Meslek Yüksekokulu olan Plato MYO, sahip olduğu BTEC Edexcel akreditasyonu ile mezunlarına lisans tamamlamada yurtdışı alternatifleri de sağlamaktadır.

Plato Meslek Yüksekokulu bugün ise;

26 programda Türkçe, İngilizce, 1.ve 2.öğretim alternatifleri ile Medya – Tasarım – Teknoloji – İletişim ve Sağlık alanlarında eğitim veren yüksekokuldur. İstanbul dışında toplam 13 ilde,16 kampüs ile faaliyet gösteren Türkiye’nin en yaygın meslek yüksekokuldur…

Plato’yu diğer meslek yüksekokullarından ayıran en önemli özellik sektör odaklı eğitimi içselleştirmiş olması, uluslararası diploma akreditasyonu ile ölçülebilir, öğrenci merkezli, şeffaf bir eğitim anlayışını benimsemesi ve ezbere dayalı olmayan her alanda uygulamalı eğitim veriyor olmasıdır.

NEDEN PLATO MESLEK YÜKSEKOKULU?

•             Eğitime Sanatsal Yaklaşım

İstanbul'da tarihi ve kültürel miras açısından en zengin bölgelerin başında gelen Balat'ta restore edilmiş tarihi binaların içerisinde ve Bünyesinde bulunan Plato Sanat sergi alanı ile sanatla içi içe ve her bölümünde sanatsal bir yaklaşım ile eğitim vermektedir.

•2 Yılda Meslek Sahibi Olarak İş Hayatına Atılma İmkânı

Plato MYO’da 2 yılda mesleki eğitimlerini tamamlayan gençler iş hayatına kısa zamanda atılma şansına sahip olurlar.

•Ezbere Dayalı Olmayan, Uygulamalı Eğitim Sistemi ile Daha Az Sınav, Daha Çok Uygulama

Edexcel Sistemi ile eğitim veren Plato MYO’da öğrencilerin bilgiyi ne kadar ezberlediklerini ölçen sınavlar yerine ne kadar uygulayabildiklerini ölçen projelerle başarıları test edilmektedir.

•Sektör Deneyimli ve Dinamik Eğitmen Kadrosu

Sektör deneyimine sahip, dinamik eğitmen kadrosu, modern eğitim teknolojileri ile öğrencilerin öğrenmesini kolaylaştırmaktadır.

•Meslek Eğitiminde Uluslararası Akreditasyon

Edexcel akreditasyonu sayesinde, onaylı programlarda eğitim alan öğrenciler, aynı zamanda İngiltere’den yükseköğrenim (Higher National ) diploması alarak uluslararası eğitim kurumlarında lisans tamamlama olanağına sahip olmaktadır.

•Lisans Tamamlama olanağı

Öğrenciler aldıkları kaliteli eğitimle Dikey Geçiş Sınavı’nda başarı göstererek lisans tamamlama olanağına sahip olmaktadır.

•İngilizce Eğitim ile Fark Yaratma İmkânı

Plato MYO’da birçok programda eğitim dili İngilizce olup mezunların lisans eğitimlerini uluslararası eğitim kurumlarında sürdürme olanakları bulunmaktadır.

Plato Meslek Yüksekokulunda okuyan öğrencilerin %86 burslu %50 okurken daha çalışıyor.%55 DGS ile Lisans tamamlamaktadır.

Medya – Tasarım – Teknoloji – Sağlık ve İletişim alanlarında tematik eğitim veren ilk ve tek Meslek Yüksekokuludur.

2014-2015 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI BURS OLANAKLARI

Plato Meslek Yüksekokulu erişilebilir bir ücretle kaliteli eğitim sunmaktadır. Plato Meslek Yüksekokulu’nda geniş burs imkânları bulunmaktadır. Plato Meslek Yüksekokulu’nda okuyan öğrencilerin %86’sı burslu okumaktadır.

İlk 3 tercihine Plato Meslek Yüksekokulu’nu yazan öğrenciler;

1. tercihlerinde %25

2. tercihlerinde %20

3. tercihlerinde %15 burs almaya hak kazanırlar…

- İstanbul dışındaki 13 kampüste verilen internete dayalı karma eğitimde kontenjanların tamamı %100 ve% 50 burslu olarak verilmektedir.

- Bu kampüslerdeki programları tercih eden öğrenciler, kendi şehrinde bir programa yerleşmeleri durumunda % 50 bursun üzerine Plato Vakfının web sitesinden yapacağı başvuru ile +% 10 burs almaya hak kazanırlar.

Başvuru için; seninsehrinde.plato.edu.tr

- İkinci Öğretim programlarını kazanan ve çalıştığını belgeleyen öğrenciler, Plato Vakfının web sitesinden yapacağı başvuru ile;

Ücretli kontenjanı kazanması durumunda % 50 burs alır,

% 50 burslu kazanması durumunda + % 10 burs almaya hak kazanırlar.

Başvuru için; calisirkenoku.plato.edu.tr

-Tüm programlarda, Plato MYO tarafından hazırlanan “Mesleki Eğilim Testini” uygulayan ve sonuca göre kendilerine uygun programlara kayıt yaptıracak öğrenciler, (mezun olduğu lise gözetmeksizin) bölüm hocalarından oluşan komisyonun test sonuçlarına göre vereceği karar ile;

-Ücretli kontenjanı kazanması durumunda % 50 burs alır,

-% 50 burslu kazanması durumunda + % 10 burs almaya hak kazanırlar.

Başvuru için; dogrumeslek.plato.edu.tr

-Meslek Lisesi mezunlarının alan dışı ücretli kontenjanlara yerleşmesi durumunda %40 burs imkânı sağlanmaktadır…

-Alan dışı tercihleri ile % 40 burs almaya hak kazanan Meslek Lisesi mezunları da “Mesleki Eğilim Testi” sonuçlarına göre Plato Vakfının web sitesinden yapacağı başvuru ile + % 10 burs almaya hak kazanırlar.

Başvuru için; dogrumeslek.plato.edu.tr

PLATO’DA YAŞAM

Tarihi Yarımadada Farklı Kültürel ve Sosyal Yaşam

•             Tarihi Yarımada’da, tarihi binalardan oluşan çağdaş bir şehir yüksekokulu…

•             Çeşitli sosyal etkinlikler ile keyifli bir öğrencilik hayatı…

Uygulamalı Eğitim Merkezleri

•             Televizyon Stüdyosu

•             Radyo Stüdyosu

•             Plato Haber Gazetesi

•             Fotoğraf Stüdyosu ve Karanlık Oda

•             Plato Media Lab İletişim Ajansı

•             Görsel İletişim Atölyesi

•             Mac Tabanlı Tasarım Laboratuvarı

•             Bilgisayar Laboratuvarı

•             Endüstri Ürünleri Atölyesi

•             Mimari Restorasyon Atölyesi

•             Moda Tasarımı Atölyesi

•             Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri Atölyesi

•             Aşçılık Atölyesi

•             Biyoloji Laboratuvarı

KAMPÜSLER VE UZAKTAN EĞİTİM

Plato’nun Uluslararası Standartlarındaki Eğitimi Tüm Türkiye’de 14 İlde 16 Kampüste

•             Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile T.C. Plato Meslek Yüksekokulu arasında gerçekleştirilen iş birliği çerçevesinde;

•             Plato Meslek Yüksekokulu’nun yüz yüze ve e-öğrenme sistemlerinin bir arada uygulandığı karma öğretim modeliyle şehirlerdeki Olgunlaşma Enstitüleri bünyesinde yapılmaktadır…

•             Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği Plato Meslek Yüksekokulu’nun İstanbul’daki programları Türkiye geneline yayılmıştır…

•             Bu eğitim modeli aşağıda listesi bulunan şehirlerdeki Olgunlaşma Enstitüleri’nde uygulanmaktadır…

ULUSLARARASI BAĞLANTILAR VE AKREDİTASYON

Uluslararası Bağlantılar

Plato Meslek Yüksekokulu küresel bir eğitim ağının parçası olarak hizmet vermektedir. Aynı ağ tarafından Kırgızistan’da kurulmuş bulunan Plato International University ve kurulması planlanan diğer uluslararası yükseköğretim kurumları ile birlikte Plato Meslek Yüksekokulu’nun içinde yer aldığı eğitim grubu, öğrencilerin ve öğretim görevlilerinin mevcut ağ içerisinde sürekli hareket etmesine imkân sağlamaktadır. Bu hareketliliğin sonucunda Plato’da verilen eğitim ulus sınırını aşarak yeni dünya düzenine uygun bir şekilde küreselleşmektedir.

Uluslararası Akreditasyon

Edexcel Yetkili Eğitim Merkezi: Edexcel Birleşik Krallık kökenli bir akreditasyon sistemi olup, mezunların sahip oldukları yeterliliklerin uluslararası düzeyde kabul görmesini sağlamaktadır.

Plato Meslek Yüksekokulu, BTEC Edexcel’in yetkili eğitim merkezi unvanına sahip olup uygulanan programların çoğu Edexcel tarafından akredite edilmiş bulunmaktadır. Bu programlara kayıtlı olan öğrenciler mezun olduklarında Plato Meslek Yüksekokulu ön lisans diploması yanında İngiltere’den de ayrı bir lisans diploması alırlar. (BTEC Higher National Diploma) HND Diploma sahibi öğrenciler yükseköğretimlerine devam etmek istedikleri takdirde yurtdışındaki birçok üniversitede lisans tamamlayabilmektedirler

STAJ VE KARİYER OLANAKLARI

•             Staj yeri bulmada destek ve danışmanlık

•             Staj ve iş yeri uygulamaları yoluyla sektörleri tanıma fırsatı

•             Mülakat odaklı Kariyer Günleri organizasyonu ile işe ve staja yerleşmede kolaylık

•             Yarı zamanlı iş imkânları

•             Okulun Televizyon, Radyo, Gazete ve Kurumsal İletişim birimlerinde çalışma imkânı

•             Mezuniyet sonrası iş imkânları için yönlendirme ve destek

ÖĞRENCİ KONSEYİ  

Öğrencilerin özerk seçimleri ile göreve gelen Öğrenci Konseyi, görüş ve önerilerin yönetim organlarına iletilmesinde etkin role sahiptir.

Her yılın başında seçimle başa gelen Öğrenci Konseyi, haftalık düzenli Yönetim Kurulu ve aylık düzenli Genel Kurul toplantıları ile Yüksekokul Yönetimi ile öğrenciler arasında bağ kurmaktadır.

Öğrencilerin sorunlarını ve gelişmesini istedikleri konuları sınıf temsilcileri aracılığıyla toplayan Öğrenci Konseyi, bir yandan da yönetim kurulu toplantılarına katılarak okul yönetiminin hedef ve projelerini öğrenerek bu bağı kurmakta etkili bir organ olmaktadır.

ÖĞRENCİ KULÜPLERİ

Plato Meslek Yüksekokulu’nun temel hedefi, “ÖĞRENCİ MEMNUNİYETİ”ni maksimum seviyede tutmaktır. Bu vesileyle yapılan eğitim yatırımları yanında, öğrenci faaliyetlerinin de önemi bilinmekte ve bu çerçevede bir yaklaşımla öğrenci faaliyetleri yönetilmektedir.

Plato MYO, öğrencilerinin akademik eğitim almalarının yanı sıra özgür düşünebilen, sanata ve kültüre önem veren, ekip çalışmasına yatkın, girişimci, sorumluluk yetisi kazanmış bireyler olmalarına önem vermektedir.

Bu nedenle kulüp faaliyetleri desteklenmekte, kulüp kurmak ve yönetme konusunda öğrencilere eğitimler verilerek ve akademisyenler tarafından yıl boyu danışmanlık yapılarak faaliyetleri teşvik edilmektedir.

Plato MYO’da her öğrenci, takım çalışması ile kuracağı yönetim kurulu ile kulüp kurabilir ve faaliyetler gerçekleştirebilir.

Öğrencilik hayatını derslerin yanında sosyal faaliyetlerle de değerlendiren öğrenciler, her geçen gün genişlettikleri çevreleri, geliştirdikleri ekip çalışması ve proje yönetimi becerileri ile iş ve sosyal hayata daha hazır hale gelmektedirler.

Bölüm ve Programlar

•             Fotoğrafçılık ve Kameramanlık

•             Radyo ve Televizyon Programcılığı

•             Basım ve Yayın Teknolojileri

•             Medya ve İletişim

•             Endüstri Ürünleri Tasarımı

•             Görsel İletişim

•             Moda Tasarımı

•             Grafik Tasarım

•             Mimari Restorasyon

•             Halkla İlişkiler ve Tanıtım

•             Turizm ve Otel İşletmeciliği

•             Aşçılık

•             Saç Bakım ve Güzellik Hizmetleri

•             Adalet

•             Dış Ticaret

•             Çocuk Gelişimi

•             Sağlık Kurumları İşletmeciliği

•             Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik

•             Tıbbi Görüntüleme Teknikleri

•             Tıbbi Laboratuvar Teknikleri

•             İş Sağlığı ve Güvenliği

•             İlk ve Acil Yardım

•             İnternet ve Ağ Teknolojileri

•             Bilgisayar Programcılığı

•             Bilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon

•             İngilizce Hazırlık

•             Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik       

Plato Meslek Yüksekokulun da 18 programda ikinci öğretim 5 programda İngilizce eğitim alma imkanı bulunmaktadır.

KÜNYE

PLATO MESLEK YÜKSEKOKULU

Kuruluş Tarihi: 2009

Kurucu: Sinan Çetin sonrasında Tolga Yazıcı

Müdür: Doç. Dr. Aslı Kotaman Avcı

Kampüs Sayısı : 16  (İstanbul’da Balat, Altunizade ve Beyoğlu’nda, Adana, Antalya, Ankara, Bursa, Eskişehir, Trabzon, Samsun, Mersin, Diyarbakır, Mardin, İzmir, Kayseri ve Konya’da)

Öğrenim Ücretleri: İngilizce Programlarda 12.700 TL, Türkçe Programlarda 11.700 TL, Uzaktan Eğitim Programlarda %50 Burslu 5.850 TL (KDV Dahil)

Program Sayısı:  26

İletişim bilgileri:

Merkez Kampüs Balat // Ayvansaray Caddesi No:45  Balat/ İSTANBUL

Tel: 444 76 96 F: 212 621 45 03

GSM: 533 088 57 24-25 GSM: 530 961 42 92-93-94-98

plato.edu.tr // ygs.plato.edu.tr

Facebook/Twitter/İnstagram/Youtube : PlatodaHayatVar

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. // Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.