banner

Sistem değişse de Doğa Koleji’nde başarı geleneği değişmiyor
Son 4 yıldır SBS’de en başarılı okul olan Doğa Koleji, bu yıl da bu geleneği sürdürdü. Bu yıl ilk kez uygulanan TEOG sınavlarında Doğa’lı 42 öğrenci tüm soruları doğru yanıtlayarak, büyük bir başarıya imza attı.

Son 4 yıldır SBS’de en başarılı okul olan Doğa Koleji, bu yıl da bu geleneği sürdürdü. Bu yıl ilk kez uygulanan TEOG sınavlarında Doğa’lı 42 öğrencinin tüm soruları doğru yanıtlayarak, büyük bir başarıya imza attığını söyleyen Doğa Koleji Genel Müdür Yardımcısı Ömer Suat Gündoğdu, böylece TEOG’da okul ortalaması en yüksek okul olduklarını da belirtti.

Öğrencilerinizi TEOG’a nasıl hazırlıyorsunuz? Ne tür programlar uyguluyorsunuz?

Son 4 yıldır SBS’de en başarılı okul olan Doğa Koleji, bu yıl da kırılması çok zor bir rekora imza attı. Doğa Koleji öğrencileri, bu yıl ilk kez uygulanan TEOG’da büyük bir başarı elde etti. Sistem değişse de Doğa'da başarı geleneği değişmiyor. Birinci dönem yapılan TEOG sınavlarında 7 Doğa Koleji öğrencisi tüm soruları doğru yanıtlarken, ikinci dönem yapılan TEOG sınavlarında ise 35 Doğa Koleji öğrencisi tüm soruları doğru yanıtladı ve okul ortalaması en yüksek okul biz olduk. Askeri Lise Sınav birincisi yine bizim öğrencimiz oldu.

Bizler öğrencilerimizin her alanda başarılı olabilmesi için onların tüm duyularına hitap eden eğitim modelleri geliştiriyor ve çocuklarımızın anaokulundan itibaren bu modellerle sistemli eğitim almasını sağlıyoruz. Öğrencilerimize “kazanmak” yerine “başarmak” felsefesiyle eğitim veriyoruz. Biliyoruz ki gerçek başarı sadece soru çözmek anlamına gelmez, dolayısıyla öğrencilerimizi sınav kazanmaya odaklamıyoruz. Akademik başarıların yanı sıra hayatta da başarılı olabilen, öğrenmeyi seven, girişimci, kendine güvenen ve sosyal hayatta da aktif nesiller yetiştirmeyi amaçlıyor, bunun yanında öğrencilerimize çalışma disiplini kazandırıyoruz. Bu felsefeyle eğitim alan çocuklarımız da tüm sınavlarda başarıdan başarıya koşuyor.

ÜNİVERSİTE HAZIRLIK ÇALIŞMALARI 11’İNCİ SINIFTA BAŞLIYOR

Aynı şekilde öğrencileriniz LYS’de de büyük başarıya imza atıyorlar. Öğrencilerinizi kaçıncı sınıftan itibaren LYS’ye hazırlık sürecine dahil ediyorsunuz? LYS’de başarıya nasıl ulaşıyorsunuz?

Doğa Koleji, öğrenci merkezli eğitim sistemi ve özgün eğitim modeli ile öğrencilerini hayata hazırlıyor. Doğa Koleji’nde uygulanan SOES - Öğrenci Merkezli Eğitim Sistemi’ne göre, her öğrencinin eğitim koçu tarafından hazırlanan çalışma programı ile hazırlanıp takip ediliyor. Üniversiteye hazırlık için çalışmalara 11’inci sınıftan itibaren başlanıyor. 11’inci sınıf öğrencileri okul sonrası; sayısal öğrencilere haftada 4 gün matematik, geometri fizik, kimya derslerini; TM öğrencilerine de matematik, geometri ve Türkçeden YGS bazında destek verildi. 15 günlük periyodlarla deneme sınavları uygulandı. 12’inci sınıf öğrencileri için de aynı uygulama yapıldı. Her gün okul sonrasına etüt düzenlenerek, öğrencilerin bu çalışma sırasında çözemedikleri soruları çözme ve eksik konularını giderme fırsatı bulması sağlandı. Doğa Koleji’nde LYS başarısının sırrı takipte ve eğitim koçlarımızın yol göstermesinde saklı. Öğrenci velileriyle sık sık yapılan görüşmeler sayesinde öğrenciler, evde de takip edilerek yönlendirme ve motivasyon sağlandı.

Rehberlik servisiniz sınavlara hazırlık sürecinde öğrencilere ne gibi desteklerde bulunuyor?

Doğa Koleji Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik birimi olarak yaptığımız hizmetlerin en önemli parçasını öğrenciye yönelik çalışmalar oluşturuyor. Öğrencilerimizin akademik bilgilerinin yanında, duygusal ve sosyal donanımını da tamamlayarak hayata atılmasını amaçlıyoruz. Bu çerçevede öğrencilerimize yönelik faaliyetleri şu şekilde sıralayabiliriz:

BIREYSEL GÖRÜŞMELER

Rehber öğretmenler; öğrenci, danışman öğretmen, aile ve kendi gözlemlerinden edindiği bilgiler doğrultusunda öğrenciyle bireysel görüşme yapar. Aynı zamanda öğrencilerden gelen talepler doğrultusunda da bireysel görüşme yapabilir. Öğrencilerin içinde bulunduğu gelişim dönemlerine uygun olarak yıl boyunca çeşitli seminerler düzenliyoruz.

•             Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi

•             Ergenlik Dönemi Özellikleri

•             Motivasyon ve Başarı

•             Verimli Ders Çalışma

•             Test Çözme Teknikleri

•             Sınav Kaygısı ile Başa Çıkma

•             Sınava Az Kala

Doğa Koleji açısından 2013-2014 eğitim-öğretim yılı nasıl geçti?

Bu yıl bizim için geçen yıllarda olduğu gibi yine heyecanlı ve yeni başarılarla dolu geçti. Bu eğitim yılında hem Türkiye'ye büyük gururlar yaşattık hem de Doğa Koleji olarak ülkemizin adını Dünya'da gururla duyurduk. 19 Dünya, 60 Türkiye birinciliğiyle 2014, Doğa'nın altın yıllarından biri oldu. Bu yıl başarılarımızla Türkiye'nin zirvesine yerleştik. Doğa Koleji, 2009 yılından bu yana son 5 yılın SBS şampiyonu. Akademik başarımız bir seneye mahsus bir tesadüf değil. Aynı şekilde yükseköğretim yerleştirme sınavlarında da yıllardır öğrencilerimiz büyük başarılar elde ediyor.

ZİRVEYE ADINI YAZDIRAN ÖĞRENCİLER

Yiğit Yüce- Acıbadem Doğa Koleji Öğrencisi

TEOG sınavının 2 aşamasından da full çıkartarak birinci oldum. Bu başarımı her gün düzenli olarak test çözerek çalışmama bağlıyorum. Çünkü sınav sistemi de testlerden oluşuyor. Çalışma sistemimi yanlış yaptığım sorulara odaklanarak oluşturdum. Onların üzerinde durdum. Geçmiş sınavlarda çıkmış sorulara endekslenmek yerine A sınıfı test kitaplarında ki soruları çözdüm. Bu başarımında okulumun öğretmenlerinin katkısı çok büyük. Çünkü sürekli olarak bana yol gösterdiler, onların sayesinde kendime göre özel bir çalışma sistemi oluşturulmuş oldu. Ve en önemlisi bütün bu süreç benim sınavda stres yapmamım önüme geçti.

Seha Yankı Sezgin – Halkalı Doğa Koleji

TEOG ilk sınavında full yaptım, ikinci sınavda sadece bir yanlışım vardı. Ben başarımı konularla ilgili zamanında test çözmeye bağlıyorum. Her işlenen konu bittiğinde o konu ile ilgili anında testler çözdüm. Sonraya bırakmadım. Okulumun öğretmenleri sayesinde belirli bir çalışma programı yaptığım için sosyal hayatımı da geri plana atmadım, kısıtlamadım. Özellikle okulumuzda gerçekleştirilen test çözme saatleri nedeniyle evde rahatlıkla dinleniyordum. Çünkü okulda ki zaman benim TEOG sınavına çalışmam için çok yeterli oldu.

Türkan Mürdün- Üsküdar Doğa Koleji

TEOG’da ilk sınavda 5 yanlışım vardı, ikinci sınavda ise full cevaplandırdım. Günde 400-500 soru çözmek yerine eksik olduğumu konuların üstüne düştüm.  Çok sık deneme sınavına girerek, çok fazla ve farklı şekillerde soru görmüş oldum. Öğretmenlerimizin başarımda payı tartışmasız çok fazla. Hatta sınav günü dahi bizi kapıda beklediler. Onların desteğini her daim yanımda hissettim.

Beliz Aluç- Atakent Doğa Koleji

TEOG’un ilk sınavında 5 yanlışım vardı, ikinci sınavda ise full yaptım. Ben bu başarımı ilk önce koyduğum hedefe borçluyum. Boşu boşuna çalışmak için çalışmadım, hayallerime ve hedeflerime odaklanarak yol izledim. Hocalarımız her zaman bize söylüyordu, hedeflerinizi bir yere yazın, her zaman gözünüzün önünde olsun, bende öyle yaptım. 6. Sınıftan bu yana uyduğum bir program var, yapamadığım soruları bir deftere yapıştırıyorum sonra onlara odaklanıyorum. Bütün bunlar benim başarıma ulaşmamada ki en büyük etkenlerdir.

Yağız Emiroğlu- Acıbadem Doğa Koleji

TEOG sınavında ilk sınavda iki yanlışım çıktı, ikinci sınavda ise bütün soruları doğru cevaplandırdım. Özellikle teste kitaplarına ağırlık verdim. Soru çeşitlerini çok iyi analiz ettim. Tabi ki bütün bunlarda hocalarımızın desteği de bize yol gösterdi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.