banner

İstanbul Aydın Üniversitesi uzaktan eğitim programları ve başvuru tarihleri
İstanbul Aydın Üniversitesi uzaktan eğitim programları ve başvuru koşullarıyla ilgi tüm merak edilenler;

İstanbul Aydın Üniversitesi’nin uzaktan eğitime dayalı diploma programlarında popüler ve işgücü açığı olan alanlar öne çıkıyor. Uzaktan eğitim kapsamındaki programlarının örgün olarak da mevcut olması, uzaktan eğitim derslerini yürütecek öğretim elemanı bulunmasını kolaylaştırdığını ifade eden İAÜ Uzaktan Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ali Güneş, bunların bir yansıması olarak da uzaktan eğitim programlarının beklenen düzeyde tercih edildiğini söyledi.

2008 yılında kurulan İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) Uzaktan Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi, özel olarak tasarlanmış stüdyolarda sahip oldukları güçlü donanım ve iletişim olanaklarının avantajlarından yararlanarak eğitimlerini sorunsuz olarak gerçekleştiriyor.

Açmayı planladıkları uzaktan eğitim programlarını kolaylıkla hayata geçirdiklerini söyleyen İAÜ Uzaktan Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ali Güneş, “Uzaktan eğitim kapsamındaki programlarımızın aynı zamanda örgün olarak da mevcut olması, uzaktan eğitim derslerini yürütecek öğretim elemanı bulmamızı da kolaylaştırıyor ve uzaktan eğitim programlarımızı beklenen düzeyde tercih edilebilir seviyeye getiriyor” dedi. Prof. Dr. Ali Güneş “E-İşletme tezsiz yüksek lisans programı, Bilgisayar Programcılığı, İş Sağlığı ve Güvenliği ile Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi” ön lisans programlarının öne çıkan programlar arasında yer aldığını söylerken, “İAÜ Sürekli Eğitim Merkezi” tarafında yürütülmekte olan “İş Sağlığı ve İş Güvenliği” ile “Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetimi” sertifika programlarının uzaktan eğitim boyutuna destek verdiklerini de sözlerine ekledi.

İŞGÜCÜ AÇIĞI OLAN PROGRAMLAR SEÇİLİYOR

 “Gerek diploma programlarına gerekse sertifika programlarına kayıt yaptırmadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bizim böyle bir eğitime neden ihtiyaç duyduğumuzu hatırlamamızdır” diyen Prof. Dr. Ali Güneş, İstanbul Aydın Üniversitesi’nin uzaktan eğitime dayalı diploma programlarını seçerken popüler ve işgücü açığı olan alanlara dikkat ettiklerini sözlerine ekledi. Uzaktan eğitim programlarında devam problemi olmamasının farklı alanlarda eğitim gören ya da çalışan bireyler için kolaylık sağladığını ifade eden Prof. Dr. Güneş, mezuniyet sonrası diplomalarda uzaktan eğitim ibaresinin bulunmadığını ve kişilerin örgün öğretim gören öğrencilerle aynı haklara sahip olduğunu da belirtti.

BURS OLANAĞIMIZ VAR

“YGS’ye girerek 145,00 ve üstü puan alarak barajı aşan herkes veya ilgili meslek lisesi mezunları sınavsız doğrudan geçiş ile uzaktan eğitim ön lisans programlarını tercih edebilirler” diyen Prof. Dr. Ali Güneş, tercihlerin örgün programlardaki gibi ÖSYM tercih kılavuzundan yapılabileceğini belirtti.

Uzaktan eğitim ön lisans programlarında çeşitli düzeylerde burs olanakları da sunulduğunu belirten Prof. Dr. Ali Güneş, yüksek lisans programlarının kayıt şartları hakkında da detaylı bilgiler verdi: “E-İşletme tezsiz yüksek lisans programına başvurmak için herhangi bir lisans programından mezun olmak yeterlidir. Bu programa başvururken ALES ve yabancı dil koşulu aranmamaktadır. E-İşletme tezsiz yüksek lisans programı dört yarıyılı kapsamaktadır. İlk iki yarıyıl dersler, üçüncü ve dördüncü yarıyıllar ise dönem projesi çalışmasıyla ilgilidir.”

Prof. Dr. Ali Güneş, ön lisans ve lisans programları dışında sertifika programları ile ilgili de şu bilgileri verdi: “İş Sağlığı ve Güvenliği ve Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetimi olmak üzere 2 alanda sertifika programımız bulunmaktadır. İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifika Programına; mühendisler, mimarlar, teknik eğitim fakültesi mezunları ile fizik, kimya, biyoloji bölümü mezunları ve meslek yüksekokullarının iş sağlığı ve güvenliği programı mezunları başvurabilir. Bu programın 90 saati uzaktan eğitim, 90 saati yüz yüze eğitim, 40 saati ise uygulamalı eğitim olup toplamda 220 saat sürmektedir. Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetimi sertifika programına ise; lisans eğitim süresi de dâhil en az 15 yıllık deneyim sahibi mali müşavir veya yeminli mali müşavirler başvuruda bulunabilir.”

SERTİFİKA PROGRAMLARINA HER AY BAŞVURU YAPILABİLİR

Uzaktan eğitim ön lisans programlarının kayıt işlemlerinin Ağustos-Eylül ayları arasında gerçekleştiğini, ek kontenjan yerleştirmelerinin ise Ekim ayına denk geldiğini söyleyen Prof. Dr. Ali Güneş, E-İşletme tezsiz yüksek lisans programına öğrencilerin internet üzerinden ön kayıt yaptırabileceklerini ya da Florya Kampüsü’ne gelerek Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde başvurularını tamamlayabileceklerini belirtti. Prof. Dr. Ali Güneş, “İş Sağlığı ve Güvenliği” ile “Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetimi” sertifika programlarına ise yeni başvuruların her ay yapılabildiğini sözlerine ekledi.

Uzaktan eğitime kayıt yaptıran her öğrenciye sistem kullanımı ile ilgili eğitimler verildiğini ve derslere katılmaları için gerekli donanımların sağlandığını söyleyen Prof. Dr. Ali Güneş, uzaktan eğitim sistemini şu sözlerle anlattı: “Uzaktan eğitim programı ile öğrenciler ders materyallerine 7/24 diledikleri saat erişebilirler. Ayrıca, öğrenciler önceden belirlenen zaman dilimlerinde derslere sesli ve görüntülü bağlanabilir ve sorular sorarak derslerin daha iyi pekişmesini de sağlayabilirler. Bu dersler arşivlendiği için, öğrenciler farklı bir gün ve saatte işlenen dersleri tekrar izleme fırsatı bulabilirler.”

UZAKTAN EĞİTİMİN BİRÇOK AVANTAJI VAR

“Uzaktan Eğitim, özellikle çalışan ve bedensel engelli bireylerin ayrıca tercih ettiği bir eğitim sistemidir” diyen Prof. Dr. Ali Güneş, “Bu eğitimi tercih eden öğrenciler çalıştığı firmalardaki kariyerlerine devam ederken aldıkları eğitim ile de kariyerlerini bir adım daha öne taşımaktadırlar” dedi.  Prof. Dr. Güneş, uzaktan eğitim ile gündelik hayattaki faaliyetler etkilenmeden örgün eğitim diplomasına sahip olunabileceği ve bunun aynı zamanda maliyet yönünden de avantajlı olarak sağlanabileceğinin altını çizdi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.