banner

AUZEF ders kitaplarını mobil ortama taşıdı
İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi (AUZEF), öğrencilerinin tabletlerden kitaplarına erişebilmelerini sağlamak amacıyla mobil içerik yayın platformunu hayata geçiriyor. İşte İstanbul Üniversitesi uzaktan eğitim programları ve başvuru koşullarıyla ilgili merak ettiğiniz her şey;

İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi (AUZEF), öğrencilerinin tabletlerden kitaplarına erişebilmelerini sağlamak amacıyla mobil içerik yayın platformunu hayata geçiriyor. Bu kapsamda artık tüm AUZEF açık öğretim öğrencileri, kitaplarına bu platformdan erişebilecek.

Eğitim teknolojilerindeki gelişmeleri yakından takip eden İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi ( AUZEF), yeniden tasarlanmış ve geliştirilmiş ders kitaplarını “AUZEF Mobil” aracılığı ile de öğrencilerine ulaştıracak. Gelişen mobil uygulama hem İOS hem de Android işletim sistemlerinde çalışıyor. “AUZEF Mobil”, İstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet’in katılımıyla İÜ Kongre Kültür Merkezi’nde 20 Ekim’de düzenlenen basın toplantısında kamuoyuna tanıtıldı.

Tamamen farklı beklentileri ve ilgi alanları olan, sosyal alanda da farklı gelişen bir gençliği eğitmek, öğretmek sorumluluğunda olduklarını dile getiren İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, “Bu gençlik artık eskisi kadar uzun dersleri kaldıramıyor. Çok haklı olarak hızlı akan zaman ve hızlı rekabet ortamında bilgiye eskisine göre çok daha kolay ulaşabiliyor. Ve bu kolaylıklardan da her ortamda ama en çokta yükseköğretim ortamında yararlanmak istiyor. Sadece 18-24 yaş grubu değil, her yaş grubunda meslek sahibi olsun ya da olmasın her insanımız yükseköğretimin bu engin deneyiminden ve birikiminden faydalanmak istiyor” ifadelerini kullandı. Gençlerin her ortamda bilgiye ulaşmayı talep ettiklerini söyleyen Prof. Dr. Yunus Söylet, AUZEF’in İÜ’nün eğitim teknolojilerindeki öğrencilere en dokunan yüzü olduğunu belirtti.

TEKNOLOJİYLE EĞİTİM ARAÇLARI KÜÇÜLDÜ

İÜ AUZEF Dekanı Prof. Dr. Alper Cihan ise şunları söyledi: “4. yılımızı tamamladık. 42 programa ulaşmış durumdayız. Bunlardan 3 tanesi henüz öğrenci almıyor. Yakın zamanda öğrenci alınacak. Öğrenci sayımız 50 bini geçti. Bu dönemde bin 400’e yakın kitap içeriği hazırladık ve dijital kitap tarzında zenginleştirdik. 4 bin 500 civarında konu anlatımı videomuz var.”

 “Masaüstü bilgisayarlarla yapılan eğitimleri, notebook, tablet ve mobil cihazlara bugün taşımış oluyoruz” diyen Prof. Dr. Alper Cihan, süreç içerisinde bilgisayarlar, teknoloji nasıl küçülüyorsa eğitim araçlarının da küçülmeye başladığını, ileriki dönemlerde de teknolojinin son ürünü olan giyilebilir aksesuarlara, teknolojinin gelişmesiyle taşıma yoluna devam ettiklerini ifade ederek, küreselleşen dünyada eğitimin gelişen ve değişen yanlarını, eğitimde yenilikçiliğin önemini vurguladı.

YENİ UYGULAMAYLA KİTAPLAR YENİLENDİ

AUZEF mobil uygulaması, daha önceden sadece bilgisayar ortamında ders notlarına erişebilen AUZEF öğrencilerine bağımsız ve kesintisiz bir öğrenme deneyimi sunma amacıyla geliştirildi. Geliştirilen bu yeni uygulama ile öğrenciler, artık zaman ve mekandan bağımsız olarak istedikleri her yerde kitaplarına erişebilecekler. Uygulama, mobil cihazlar ile öğrencilerin anlama ve öğrenmeye açık oldukları zamanlarda kitaplarına erişebilmelerini sağlayarak etkin bir öğrenme deneyiminin yaşanmasına olanak sağlıyor.

AUZEF Mobil’de yeni ders notları; kapak, içindekiler, önsöz, ünite başlığı, bu bölümde neler öğreneceğiz, bölüm hakkında ilgi oluşturan sorular, hedeflenen kazanımlar, anahtar kavramlar, giriş, konu anlatımları, bu bölümde ne öğrendik, bölüm sonu özeti ve bölüm soruları kurgusu ile yeniden yapılandırıldı. Tüm bu özelliklere ek olarak yeni ders kitapları görsel olarak yeniden tasarlanan bir arayüz ile öğrencilerin mobil kullanımına sunuluyor. Öğrenciler ders kitaplarında yapılan tüm güncellemeleri hiç vakit kaybetmeden AUZEF Mobil’in bildirimlerinden takip edebilecekler.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.